• sınıf öğretmenligi : mandalina
  • geçenlerde bir hastamla anda kalmak konusunu konuşuyorduk.

seanstan sonra düşündüm. ben anda kalabiliyor muyum, ne kadar kalabiliyorum diye. hep anın içinde değilim elbette ama seanslarda hep o anda ve oradayım. uyanık olduğum saatlerin üçte biri seanslarda geçiyor. yani düşününce sadece seanslarda bile uzun sürelerle anda kalıyorum.

bu işe başlamadan önce bu kadar dingin bir insan değildim. bu süreç hem hastalardan öğrenip kendime kattıklarımla, hem onların bana - fark bile etmeden - tuttukları aynalarla, hem de seanslarda anda kalmamı sağlayarak beni daha huzurlu bir insan yaptı.

arkadaşlarım ve bazen hastalarım, bu kadar dert dinlemek zor olmuyor mu diye sorarlar. zorlukları var, ama kazandırdıkları ve bana katkıları zorluğundan daha fazla. mesleğim bana kazandırdığı paranın belki yüz katını başka şekillerde kazandırdı. insanların hikayeleri üzerinden geniş bir yaşam deneyimi, onların bana tuttuğu aynalarla kendime bakma ve kendimi dönüştürme şansı bulmak, anda kalıp dinginleşmek...

sanırım her meslek için de geçerlidir bu, severek, üstüne düşünüp tefekkür ederek, öğrendiklerinizle kendinizi dönüştürmeye çalışarak yaptığınızda muhakkak paradan fazlasını katıyor olmalı insana.
  • cumhurbaşkanlığı: başmuhtarlık
  • öğretmenlik: manevi tatmin.
  • hostesin biri cikmis, doktorluk polislik kazaniyoruz yazmis. yav he he oyle.

cidden anlamiyorum ucak muavinlerindeki bu ozguvenin kaynagi nedir? kendilerini doktor sanmaya da baslamislar ya ahah.
  • avukatlık: insan ilişkilerini profesyonel bir biçimde yönetebilme yetisi kazandırır.
  • icine bol is gezisi olan her turlu meslek. pilot, kabin memurlugu, danismanlik, acun ilicali'nin meslegi, artik ne dersen de. emekli olmadan az maliyetli dunyayi gezmek guzeldir
  • yapım asistanlığı ve dergicilik: özgüven, kendi kendine yetebilme, hızlı düşünebilme (ve ** )
  • mimarlik. sadece yapi ve objelere degil, butun kisi ve olaylara cok farkli bir bakis acisi kazandirir. hatta bir soz vardir; bir mimar, mimarliktan baska her isi yapabilir.
  • bir suru farkli alanda, bir suru bilgiyle donanma sansi: avukatlik.
hesabın var mı? giriş yap