• ekşi sözlük'ün geldiği seviyeyi gösteren başlık. adamlar ciddi ciddi bu başlığı filmin başlığı sanıp yine ciddi ciddi entry giriyorlar.
  • filmin orijinal adı.

(bkz: gisaengchung)
  • eleştirilerin aksine sonunu beğendiğim film. 4 oscar belki biraz fazla ama vermek istediği mesajı gözünüze sokmak yerine size hissettiren ve sizi düşündüren bir tarzı var filmin.

--- spoiler ---

sonunu izlerken önce yok artık burası abartı olmuş diyorsunuz ancak tüm bunların çocuğun bir planı olduğu ana döndüklerinde işte o zaman bunun aslında imkansız olacağını ne kadar çalışsa da o evi alacak kadar zengin olamayacağını sistemin böyle işlemediğinin farkına varıyorsunuz ve insan ister istemez kendini düşünüyor çok çalışsam bile öyle bir hayatı elde edebilir miyim? en üst sınır benim için ne acaba ? işte insanı bu şekilde bir sorgulamaya ittiği için sonunu ayrıca beğendim.

--- spoiler --
  • beni kalbimden vurdu. evet korece bir filmi normalde açıp izlemezdim; oscar aldığı için izleme ihtiyacı hissettim. iyi ki izlemişim.

--- spoiler ---

beni en çok vuran kısmı tabi ki bir tarafta kıyametler koparken belli bir kesimin bundan haberinin bile olmaması, kendi fanuslarında dünyanın çok güzel olduğunu düşünmeleriydi. ve tabi aşağılanan kesimin intikamı, sonra yine eskisine dönüş. "sen buraya aitsin, buradan çıkmaya kalkma başın belaya girer" diyen sistemi en basit haliyle gösteren bir film
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    -ki-woo, you know what kind of plan never fails? no plan at all. no plan. you know why? ıf you make a plan, life never works out that way.
    --- spoiler ---
  • tanım: 4 oscar nasıl aldığını merak ettiğim film.

--- spoiler ---

film başlarken konuya çok güzel giriyor anladım, kan emicilik insanda çok güzel ele alınmış ama filmin ismi parazit ve parazit canlılar zaten plan yaparak yaşamaz. konu insan olunca yine mi neden böyle düşünüyorum? çünkü ailenin tümü bize gösterilen şekliyle diğer işler için önerilecek çalışanları kendi içinden seçerken plan yapıyor gibi göstermeye çalışsa da plan yapmıyor bir anlamda rastgele deniyor, çünkü diğer aile elemanları o eve işe alınmadan önce başka bi yerlere işe girebilirdi algısı var, aile zor şartlarda, günlük getirilerle yaşıyor. plan benim için bu filmde yok. hem var hem yok. filmin sonu plan yapmamamız gerektiği ve yapsan da bozulacağı fikri ile bitiyor.

--- spoiler ---

film başarısız mı, tabi ki başarılı. ama bana black mirror'ın bir bölümüymüş gibi geldi. dizi gibi geldi. filmin siyah beyaz versiyonu varmış, ama seansına yetişemedim, renklisini izledim. internete düştüğünde onu da izleyip incelemeyi düşünüyorum.
  • nevzat evrim önal'ın da hakkında güzel bir inceleme/analiz kaleme aldığı film.

https://haber.sol.org.tr/…arazitin-sorunu-ne-280595
  • tanım: kaliteli bir iş. kurgusu, detaylar, akış çok iyi. başrol kim'i oynayan kang-ho song aslında profesyonel bir oyunculuk eğitimi almamış bir tiyatrocu ve çıkardığı performansı çok beğendim, çok güzel taşıyor.

bu sinema hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olabilen insancıkların yazdıkları yazılar, sözde incelemeler, eleştiriler türkiye toplumu'nun durumunu ortaya seriyor. sadece boş laf.

ben size açıklayayım neden filmin oscar aldığını. sizin gibi parazit tipleri anlattığı için oscar aldı. başka biri gitmiş 12 tl verdim izledim 2 saatimi geri istiyorum yazmış. o 2 saatte zaten yapacak birşeyin yoktu kimi kandırıyorsun. filmi anlayacak kapasiten yoksa çamur atma bari.
  • gangnam style‘dan sonra insanlık tarihine yapılmış en büyük hakaret.
  • oldboy filminden sonra izlediğim en iyi kore filmlerinden biridir. filmin vermiş olduğu mesajların da izleyiciye başarılı bir şekilde geçirildiğini düşünüyorum. benim için 10 üzerinden 9'luk bir film olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap