şükela:  tümü | bugün
 • jimmy smith ile çalışmış bir jazz gitaristi. ilginç bir yanı 1980'de beynindeki bir damar tıkanıklığını düzeltmek için girdiği ameliyatta hafızasını ve gitar çalma kabileyetini kaybetmesi. uzun süre eski kayıtlarını dinleyerek yeniden gitar çalmayı öğrenmiş ve the return isimli albümü yapmış. gitara yumuşak duygulu dokunuşlarını hissetmek için what are you doing the rest of your life'ı bi dinlemek gerek.. sanki gitar değil pamuk helvası çalıyor. erkan ogur'un en sevdigi gitaristlerden biri...
 • aşmış bir caz gitaristi.. gitar çalma yeteneğini kaybettikten önce mi sonra mı daha iyi çalıyor tartışılır.. ve ben bütün belleğim hafızam yerindeyken bunun kıyısından geçemeyen bir insan olarak nasıl böyle bir seviyeye çıkılır, sıfırdan tekrar başlanıp bu olay nasıl ikinci kez tekrarlanır aklım almıyor... aşmış bir üstad kendisi..
 • gibson'ın kendisi için özel modeller ürettiği bir gitaristtir. çilekli dondurma gibi tuşesi vardır.
 • caz gitar denince akla gelen en önemli isimlerdendir. enteresan bi sağ el tekniği vardır. dikiş dikiyo gibi görünen sağ eliyle sesleri nakış gibi işler. 76'daki beyin ameliyatından sonra toparlanıp çalmayı tekrar öğrenmesi inanılmaz. zira diskografisi 76-87 arası koca bi boşluktan ibarettir. 11 sene savaşmış ve kazanmıştır. jimmy smith ve joey defrancesco gibi 2 hammond kralıyla çalışmalar yapmıştır. tip olarak kara kuvvetleri komutanlığı caz orkestrası formatındadır.
 • bu aralar all about jazz bulleting board'unda "catching up with..." sektesinin altında sevenlerinin sorularını cevaplıyan, 2 kere doğmuş müzik insanı.
 • bütün gitarcıların kahramanı..
 • modern cazın önde gelen ustası oluşturduğu stiliyle epey bir ünlenmişken 1976'daki beyin ameliyatı sonrasında hafızasını ve çalma yeteneği birden sona erdi ve 11 yıllık bir mücadele sonunda tekrar gitar çalmaya başladı. onun bu ikinci sanat hayatı, ilkinden daha muhteşemdir.

  bu dönemde geliştirdiği tekniğiyle ortaya çıkardığı yorumu, onu başta grammy olmak üzere pek çok ödülün de sahibi yaptı.
  son üç albümünden ikisiyle;
  live at yoshi's (2002)'deki miles davis'in all blues adlı bestesindeki yorumuyla,
  think tank (2003)'daki john coltrane'ın africa adlı bestesindeki yurumuyla,
  arka arkaya iki yıl grammy ödülü sahibi olmuştur.

  son albümü remember (2006)'de ise wes montgomery'nin bestelerini yorumlayarak genç yaşta hayata veda eden bu büyük gitar ustasının ruhunu, bizim de gönlümüzü şad etmiştir.
 • caz armonisi olayını bitirmiş, kendine ait lickleri ayıklanıp youtube gibi ortamlarda caz gitar heveslisi gençlere ilham kaynağı olmuş über gitarcı.

hesabın var mı? giriş yap