• tivitırdaki linçten sonra yanlış anlaşıldığının farkına varıp tivitini silmiş.

olm adam, niye saat 4te camiden de önce uyanmak zorundayım demiş.

1-amk bu kadar alıngan bir müslümansın, türkiyede hiç bir şehirde saat 4'te sabah ezanının okunmadığını bilmiyorsun.

2-sonraki tivitten de belli ki adam nba'e gönderme yapıyor. nba'ye geri dönmeliyim bu ligde oynamalıyım diyor. sen bunu da ezana bağlıyuorsun.

3- ezana da demiş olsaydı hiç bir şey fark etmezdi. gelmiş bi de dalyarak çan sesi falan diyor. hangi hristiyan ülkede tr'deki cami yoğunluğunda cami var? günde kaç vakit çan çalınıyor? ne kadar uzunlukta çalınıyor?

sonra çomar diyince üzülüyorsunuz:(
  • normalde yazmayacak olsam da hakkında birkaç şey yazmama sebep olmuş bir etkiyi başlatmış takım arkadaşı. ilk defa evinden uzak bu kadar süre kalan, farklı bir kültür hakkında her gün yeni bir şey gören ve öğrenen bir kişi kendisi. daha geçtiğimiz günlerde google translate'in düzgün yaptığı işlerden birini türkçe sayabilmek için kullanıyordu. nede olsa google translate türkçe dilbilimi konusunda baya bir zayıf, ama rakamları doğru çevirebiliyor. patric'in yaşadığı şaşkınlığı, kültür şokunu ve adaptasyon sürecini üniversite öğrenimimi görmek için gittiğim amerika'da hayli hayli tecrübelemiş biri olarak, ülkemizin içinde bulunan kültürel farklılıklara çeşitli düşüncelerle yaklaşması kadar normal olan bir şey düşünemiyorum. ilk geldiği günlerde ezanın ne olduğunu, neden okunduğunu öğrenmeye çalışmış, biz de kendi bildiklerimizi düşüncelerimizi misafirperver bir türk olarak açıklamaya çalışmıştık. yazdığı cümle, az buz ingilizce bilen birinin anlamakta zorlanmayacağı şekilde, "neden her gün saat 4'te camii'den (ezandan demek istemiş) önce uyanmak zorundayım." yani burda onu rahatsız eden, şikayet ettiği ezanın sesi değil, kendisinin uyanması ve daha sonrasında tekrar uykuya dalamayışı. daha sonrasında seneye nba'e geri dönmem lazım diye yazmış, ona da tepki görmüş. bunu da kendi tecrübelerimden yeniden örneklendirmek isterim. amerika'da mezun olacağım sene takım arkadaşlarım, basketbolu bırakma vaktinin yaklaştığını hissetmiş, antrenörlük, iş vb. gelecekte yapacaklarını düşünürken, ben ise türkiye'ye dönüp basketbol oynamayı düşünerek her gece kafamı yastığa koyuyordum. ayrıca her basketbolcunun hayali nba'de sahaya çıkabilmekken bu iki apayrı konuyu birleştiren internet trollüğünün saldırısına uğramış yetenekli basketbolcu.
  • lan gerizekalı mısınız? anadolu lisesi seviyesi ingilizcenizle anlamak istediğinizi anlıyorsunuz. adam "niye her gün camiden de önce uyanmak zorundayım" diyor. adam nba maçlarını izlemek için uyanıyor. yani ezan ile ilgisi yok. camiden önce uyanma ile ezanın ne alakası var. öyle olsa "niye cami ile uyanmak zorundayım" derdi. zaten devamında da seneye dönmeliyim diyor. bıkmış 3-5 nöbetinden. anladın mı bilal?

anadolu çomarları sizi. (hep bu kalıbı kullanmak istemiştim. kınamı yakayım.)
  • galatasaray kulübünde bir tane bu işten anlayan yönetici, şube sorumlusu, antrenör her ne haltsa var ise hemen şu an, bak yarım saat sonra değil şu an bunun menajerini çağırıp 3 yıllık kontratı önüne koyması lâzım.
    bak aha da buraya yazıyorum nba'de bu adamdan çok var ama birkaç yıl içinde avrupa'nın en aranan pivotlarından biri olacak bu. eline böyle şansına bi mücevher düşmüş, milletin gözü açılmadan bitir işini. sonra vay efendim biz bilemedik, göremedik, duyamadık olmasın.

ama nerdeee bizde öyle aklı başında adam. hiç birinde sike sürülecek akıl yok.
  • ulan ilk kez youtube'dan izlediğimiz bir adam, gerçekte de öyle çıktı. senelerdir galatasaray'da görmek istediğim, atletik, güçlü, koyduğu zaman oturtan, iri ama hantal olmayan boylu poslu zenci pivot işte bu adam ya.
  • türkiye'nin ne kadar sığır insanlara sahip olduğunu gösteren oyuncu. sosyal deney gibi olmuş resmen. ama sonra üzüldün. muhtemelen anlam verememiştir.
    gelelim sığırlığa, adam direkt olarak "her gece neden ezandan önce kalkmak zorundayım. seneye geri dönmem lazım" yazmış . adam nba maçı izleyip gaza gelmiş ve gelecek sene hayali kurmuş işte. sabah erken kalktığını da böyle anlatmış. bilale anlatır gibi anlatmak gerekirse, adam artık erken kalkmaktan yorulmuş ve nba yapmak istiyor.
    ama bizim sığır halkımız "ezana laf ediyor" goygoyuna bağlamış. işte bir tık üstü, din elden gidiyor.
    bir de sanki ezana laf etmiş gibi "ee adam haklı" diyenler ise net 2 kat sığır. zira bunlar kendilerine "okumuş çocuk" derler. fakat alakası yok. cahil tamamı.

edit : yalnız, her gün bu kadar erken kalkıyorsa antrenmana iyi çıkıyor valla. takdir ettim kendisini. bayağı da azimli bir arkadaş zaten. ah biraz hücumu olsa insanlar onu izlemeye kalkacak ama...
  • (bkz: benim camiilerime air jordan ile girdiler)

şaka bir yana,daha önce de açıklandığı üzere adam maç izlemek için erken saatte kalkmak zorunda olmasına isyan etmiş.şair burada amerika ile olan saat farkına sinirleniyor.
  • olympiakos'a karşı pota altını karartan amerikalı power forvet. o'nu izlerken rahmetli conrad mcrae'yi gören sadece ben miyim?
  • new orleans pelicans tarafından serbest bırakılmış ... pota altı savunmasında sıkıntı yaşayan takımlarımıza duyurulur ...
  • furkan'ı zerre aratmamış son aslanımız. sayı ve ribaund katkısı aynı seviyede. fiziken daha iyi, ayakları çabuk. belki henüz avrupa ve takıma tam uyum sağlayamadığından dolayı savunma hataları daha fazla. ama sezonun şu döneminde yapabileceğimiz en iyi transferi yapmışız.
hesabın var mı? giriş yap