şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • her ay 300 dolar civarı iş yapıyordum yurtdışına. yazılım işi. site güncellemeleri, ufak script’ler vs...

paypal kapandığı için müşterileri western union’a yönlendirdim ama çoğu “böyle olmaz, çok zahmetli” dedi ve gitti. bir süre sonra da wu ile uğraşmak bana da zahmetli geldiği için tamamen bıraktım.

ne oldu? ülkeye, zaman ve bilgi dışında hiçbir sermayesi olmayan bir üründen gelen 300 dolar girmez oldu.

neden? çünkü devlet paypal’in 300 dolar üzerinden aldığı komisyon olan yaklaşık 10 dolardan 1.5 dolar vergi alamıyor diye.

1.5 dolar gelmiyor diye ülkeye girecek olan 300 dolardan vazgeçmek... tam da siyasal islamcıların zeka seviyesine yakışacak bir hareket işte bu.

edit: debe’ye girdi madem, işin aslını anlatayım da bilmeyenler bilsin...

bu siyasal islamcılar çok parlak bir zekaya sahip değiller fakat bunların akıl hocaları çok çakal.

dertleri vergi geliri falan değil aslında. bunların derdi ülkeyi olabildiğince dünyaya kapalı bir ülke haline getirmek.

neden? çünkü örneğin paypal açık olur ve dünyaya iş yapan küçük esnaf sayısı artarsa zihniyet değişir.

düşünün ki biri yaptığı el işini, diğeri resimleri, başkası diktiği kıyafetleri vs paypal sayesinde dünyaya satarak zengin olmuş... bu insanlara “vatan millet sakarya” edebiyatı söker mi? bu insanlar “türk’ün türk’ten başka dostu yoktur” yalanına inanır mı? diriliş ertuğrul izlerken ne hisseder bu insanlar?

paypal’ in engellenmesinin özünde tamamen bu zihniyet değişimini engelleme gayesi vardır, başka bir şey değil.
  • 2016'da bir rus oyun firmasıyla çeviri işleri için görüştük. iş hacimleri iyiydi, rus yapımcılar çok zengin değildir, oyunları da ucuzdur, ücretleri de düşüktür. avrupalı düzenli müşterilerimle 0.06€/kelime çalışırken bunlarla 0.05$/kelime birim ücretle anlaştık. ayda 5-600 dolar civarı bir iş hacmimiz olacaktı.

iş geldi sözleşme aşamasına. adamlar sadece paypal ile çalışıyor. dedim ben üç ayda bir toplu ödeme alayım, siz de bankadan yollayın, 30 dolar gönderim ücretini de benden kesin.

yok olmaz dediler. bunlar farklı yazılım alanlarına da el atmış bir ana şirketin bağlı şirketi, grubun tüm finans işleri israil'deki ana şirket üzerinden yürüyor. bir sürü teknik sıkıntı yaşayacaklarından bahsettiler. çalışamadık.

ülkede paypal olmadığı için, yıllık birkaç bin doları kazanamıyorum.
  • cin'den bir sey aliyorsun. malin kendisi 2 dolar, kargo ucreti de yok. nasil oluyor, cin hukumeti kucuk ihracatciyi destekliyor. sen yeter ki ihracat yap ulkeye para getir, ben kargonu oderim diyor. bizde de kucuk ihracatci ihracat yapamasin, parasini ulkeye rahat getiremesin diye paypal'i yasakliyorlar.

bir de "paypal ile ulkeye doviz giriyordu ama girenden daha fazla para da cikiyordu, o da engellendi" yorumu var. tamam da giren para paypal'e bagimliydi ama cikan para paypal'e bagimli degil ve dolayisiyla engellenmedi, ornegin yurtdisindan surekli alisveris yapan biri olarak paypal'in kapanmasi yurtdisi alisverisimi azaltmadi, bu sefer direkt kartla aliyorum alacagimi. cikan para gene cikiyor yani ama giren para engellendi. gerisi lafu guzaf.
  • vergi ayagina paypal'in gidisini mesrulastirmaya calisan ve savunan zircahillere sesleniyorum.

onceden sirketim vardi vergi veriyordum. paypal gidince sirketi kapattim. yurt disina tasidim. gecen sene vergi kacakciligiyla ciddi mucadele eden hatta bu ugurda paypal'i engelleyen sevgili devletimiz yeni bir varlik barisi cikardi. yurt disindan para getir ne vergi alacagiz, ne de kaynak soracagiz dedi. bu baris her iki uc yilda bir yapilir. ben de 0 vergi ile 40.000 dolar kadar para transfer ettim. paypal olsaydi en az 15.000'i vergiye gidecekti. haklisin iyi ki kapanmis paypal. artik vergi bile vermiyorum.

hala otur cok guzel oldu de sen. oh be paypal gitti vergi kacirma donemi bitti. aptal desem aptala hakaret olur. bir de paypal ofislerini sunucu saniyor. ona yorum bile yapamayacagim. devletin bu isten karli ciktigini zanneden adama laf anlatilmaz ki... adamlar paypal ile yurt icine doviz sokanlari engelliyor guya vergi ayagina, sonra yeter ki parani bize getir kaynagini bile sormayacagiz, vergi de almayacagiz diye yalvariyor. burada bir celiski ve mantiksizlik gormeyen adama bir cuval saman hediye edecegim. devlet biraz daha sagsin bunu diye...
  • paypal dışında para transferi bol diyen şeyleri görmek sinirimi bozuyor. şey diyorum çünkü küfretmek istemiyorum.

tabletop rpg yapan bir arkadaş grubum var. doğal olarak satışlarının çok büyük bir bölümü yabancı ülkelere. ve bu adamlar çoğu dağıtımcı ile anlaşamıyorlar çünkü bunların çoğu sadece paypal ile çalışıyor. ve bu yüzden ingiltere'de görğnen bir ltd şirketi açtılar ki satış yapabilsinler.

demem o ki paypal gerekli bir şeydir. paypal dışında tonla para transfer olayı var diyen de ya bi boktan haberi yoktur ya da maldır.
  • "bunu niye kullanıyorsunuz yeeaa kriptopara diye bir şey var yeeaa" diyenlerin anlamadığı nokta şu: fransa'da kurduğu sitesinden peynirini satan ablam paypal'i biliyor, başka bir şey bilmiyor. amerika'da kariyer koçluğu yapan, sitesini tanıtmaya çalışan adam amex card'ından harcama yapmak istiyor ve bunun için bilindik, güvenilir bir yer olan paypal'ı seçiyor.

dünyanız dogecoin kullanacak kadar ufak olabilir ama işi ürün ve hizmet ihracatı olan yazılımcılar, tasarımcılar, genel anlamda bilişimciler paypal olmadığı için cirosu yarı yarıya azalmış durumda. işletmeyi yurt dışına taşımak şu anda finansal açıdan en mantıklı hamlelerden birisi - en azından o şekilde sorunsuz ve yasal biçimde paypal kullanabiliyorsun.

ha, biz de meraklı değiliz paypal'e %5'e yakın komisyonlar vermeye, ama o komisyonu vermeden fransa'daki ablaya "gel bak iyzico var, paytr var, dogecoin var" diyemediğin için o komisyonu vermeni gerektirecek parayı bile kazanamıyorsun.
  • kullanıcısını kur farkından ötürü ayakta sikmektedir. yalnız bütün suç paypalda değil, bizim bankalarda da suç var onu da bilelim.

kur farkı sikmecesinden korunmanın yollarını da yazalım tam olsun;

internetten alışveriş yaparken paypalla ödeme sayfasına geldiniz, size alacağınız ürünün fiyatını türk lirası olarak gösterdi diyelim, inanma seni sikecek. hemen oracıkta diğer ödeme seçenekleri gibi bir link olur ona tıklayalım. beni satıcının para biriminden faturalandır seçeneğini seçelim. işte şimdi 2,25 olan doları paypalın size 2,32 den sokmasının önüne geçtik. bu seçeneği kullandığı halde hala buraya gelip paypal adam sikiyor, kurdan fena geçiriyor diye ağlamasın çünkü olay paypaldan çıktı. paypal artık sana sadece satıcının istediği parayı gösteriyor. bu japon yeni de olabilir amerikan doları da. kredi kartından çekilen parada kur hala yüksek hesaplanıyorsa bu artık paypalın suçu değil bankanın suçudur. açın bakın bankaların kur çevirme politikalarına; yüzde 1 komisyon alanından tut, yüzde 1,1 kur çevirme ücreti alanına kadar her türlü soyguncu banka var. bu durumda seni siken paypal değil banka oluyor. hele bir de global olmayan bir parayla ürün almaya kalktıysan banka onu önce dolara sonra türk lirasına çevirip iyice siker. tüm bunlardan korunmak için ekstre ayarlarınızdan döviz ekstresini aktif edin, bir döviz hesabı açın, uygun kurdan döviz alarak ekstrenizi döviz olarak ödeyin.

özet geç piç diyenlere gelsin;

ödeme ekranında diğer ödeme seçeneklerinden ''beni satıcının para biriminden faturalandır'' seçeneğini seçelim. ( bu yöntem 2,25 olan doları paypalın size 2,32 den sokmasının önüne geçer ancak bankanız size 2,30 dan yine sokar.)

döviz hesabı açalım, döviz ekstresini aktif edelim, dolarla yaptığımız harcama dolar olarak gelsin ekstreye, dolarla ödeyelim. (döviz hesabı mecburi değil döviz ektresi geldiğinde dolar veya euro vb. alıp şubeden de ödeyebiliriz.)

hadi bakalım hayırlı alışverişler.

not: bankaların kur çevirme maliyetlerini bilmiyorum, herkes kendi bankasının ücretlerine bakıversin googledan.
  • istisnasız yüzbinlerin kazancına engel olup bilerek veya bilmeyerek ülkeye döviz girmesini istemeyenlerin koyduğu yasağa konu olan dünya genelinde kabul görmüş ödeme sistemi.

yurt dışında çalışılan şirketlere, sitelere vs anlatamıyoruz. yahu adamlara paypal yok diyorum ülkede, nasıl yani diyorlar. yasak kardeşim yasak diyorum. kuzey kore'mi orası diye alay konusu oluyoruz.

öğrencisinden tut, fabrikatörüne kadar her sektörden insanın rahatça kullandığı ödeme sistemini, ülkesine kazandırdığı dövizi eliyle iten bir sistem düşünemiyordum ama düşünemediğim şey başımıza geldi.

bunu aşmanın yolları var mı ? evet var.

1- farklı bir ödeme metodu kullanmak. güvenlik riski var.

2- yurt dışında sanal kredi kartı sistemleri var. o ülkenin vatandaşının alabileceği kredi kartı bilgilerini size özel sanal olarak çıkartıp ( aynı bizim ülkemizdeki sanal kart mantığı ) bu karta para yüklüyorsunuz. o şekilde paypal'a tanıtıyorsunuz. paypal'dan alışveriş yapıyorsunuz. tek kötü yanı, sadece ödeme yapabilmeniz, ödeme alamıyorsunuz. en azından kısmi olarak aşılabiliyor. paypal hesabınıza bir şekilde ödeme aldığınızda bunu da sanal kart mantığı ile başka ülkeden, uluslararası transfer yapabilirsiniz ancak astarı yüzünden pahalıya gelir.

yani anlayacağınız, ülkenin en başta yazılım, sanat olmak üzere bütün bilişimde olan küçük girişimcileri tamamen silip atmış bir kararın ortak noktası, ödeme yöntemi paypal.
  • paypal'ın yasaklı olduğu bazı ülkeler;

afganistan
    bangladeş
    gabon
    zimbabve
    pakistan
    ve türkiye.

işte, 16 yılda ülkenin geldiği nokta. işte yeni türkiye'nin yeri!!.

not: çomarlar bu yasağı "vergi" zırvası altında savunmuştu hatta yasaklansın demişti zamanında. ama aynı ahlaksız kesim, aşağıdaki "vergi" konularında, ne hikmetse ölü taklidi yaptı;
    (bkz: cengiz inşaat'ın vergi borcunun silinmesi)
    (bkz: 615.9 milyonluk vergi borcunu 7 milyona düşürmek)