• adamlar cdye winzip koymuşlar ama o da zipli...
  • bu dergide bi ara hitnetce cok sevdiimiz acun gezer yazardi, ilgiyle okurduk. ilgi de kuzenim olur. (bkz: igrenc espri)
  • bir ürünü almadan önce pcnet tarafından önerilmiş mi diye açıp bakarım, eğer cevap olumlu ise o ürün ile bütün ilişkimi keserim tecrübe ile sabit *
  • düzenli olarak takip ettiğim dergilerden biri.
    gerçi her ay sayın ersin akman beyin, chip dergisine yaptığı göndermelerden bunalsam ve cinnet geçirme safhasına gelsem de yine de her iki dergiyi satın almaya devam edeceğimdir, evet.

hayır, benim anlamadığım ne diye her ay milletin dergisine laf atarsınız? yok benim dergim daha çok satıyo, yok sizin dergiler bizimkilerden daha az satıyo, yok siz daha kılsınız, yok biz daha tüyüz, bik bik bik de, bik bik bik. aaa yeter ama artık. nereye kadar uzayacak bu?* bir yıldan beri bu tarz yazıları okumaktayım. artık yeter! banane kardeşim kimin az satıp kimin çok sattığından? ben sizin derginizi, chip dergisinden veya diğer pc dergilerinden daha fazla ya da daha az sattığı için mi tercih ediyorum sanıyorsunuz? tabiki hayır... türkiyede bu işi adam gibi yapan bir iki dergi olduğuna inandığım için pcnet'i ve chip'i tercih ediyorum. siz birbirinize küfür de etseniz alacağım bu dergiyi, övgüler yağdırsanız da alacağım... nedir kardeşim bu öfke? bu dargınlık?

hadi öpüşüp, barışın bakiyim.
  • 5-10 tane sayısını aldığım ve hard disk'imdeki programların her ay update edilmelerine ihtiyaç olmadığının ayırdına varır varmaz almayı bıraktığım bir dergiydi bu. gerek irdeledikleri konular gerek de işbu konuları irdeleme biçimleriyle müthiş yavan, müthiş yüzeysel gelirdi içeriği. chip nasıl yazım diliyle ve teknikliğiyle usandırıyorduysa bu dergi de demin bahsettiğim yönüyle usandırıyordu. içerik doluluğu ve bu içeriği algılama kolaylığı yönlerinden 2 zıt kutuptalardı chip ile pcnet

bu harika* dergiyle ilgili hatırladığım bir kaç ilginç detay var, onları paylaşayım. bir kere en az 4-5 sayıda cd'lerine dağıtımı legal olmayan mp3ler koymuşlardı. hatta başka bir bilgisayar dergisinde bu mevzuya kıtır attıklarını hatırlarım. profesyonellik bu olsa gerek demiştim o zamanlar, "içeriğinle satamıyorsan utility cd'nle sat o da yetmiyorsa 10 tane de mp3 dahil et 33.6k ile mp3 download'u yapamayanları tavla". vay be

yukarıda bahsettiğim 5ila10 sayıdan birinde bir slackware sürümüne yer vermişlerdi. eski versiyondu kıldı yündü bobindi diyemiycem; emin değilim çünkü. her neyse, adamlar bu linux sürümünün kurulması için gerekli komutlar topluluğunu yanlış yazmışlardı ve dolayısıyla dergiyi adım adım takip edip de linux'larını kurabilen kişiler tahminimce olmamıştı.(vardıysa da çoktan ay'a, feza'ya çıkmışlardır heralde; eğer bizi okuyorlarsa selamlar)
    hemen her yazısı acemilik kokan, yer ayırdığı konular kısa süredir kompiter kullananların bile bildiği konularken o slackware'in derginin yanında ne işi vardı diye hala düşünür dururum.

aynı dönemde çıkan bilgisayar dergilerinin tamamından da ucuzdu pcnet; bilgisayar fuarları öncesinde ücretsiz davetiye gerekliliği durumunda biricik dayanağımız, sığınak noktamızdı bu yönden de.(ne boktan final oldu bu böyle be)

http://www.pcnet.com.tr/ (kurtardım galba böyle, ah vurma, vurma!)
  • kasım sayısının kapağında 'windows vista rc1 dvd'mizde' yazdığı için aldığım, adam yiyen dergi..belki saklamışlardır diye verdikleri dvd'nin bütün klasörlerini kontrol ettikten sonra internet sayfalarına girmeyi akıl ettim ve şunu gördüm:

önemli duyuru
    değerli okurlarımız,
    kasım sayımızla birlikte dağıtacağımız windows vista rc1, microsoft türkiye'nin isteğiyle bir son dakika değişikliği olarak dvd'mizden çıkarılmıştır. ancak dergilerimiz tümüyle basılmış ve dağıtılmış olduğu için dergi kapağında dvd'mizde vista rc1'in bulunduğu ibaresi yer almaktadır. bu durumdan dolayı özür dileriz.

şimdi bu son dakika nasıl bir son dakika ki bu durum önlenemiyor..bu son dakika değişikliğini haber aldıklarında tüm dvd'ler basıldıysa içinde vista olan dvd'lerin yerine içinde vista olmayan dvd'ler basıldı haliyle..peki yeni basım yapılırken kapağa bu durumu açıklayan bir etiket hazırlamak süper dahi olmayı mı gerektiriyor da kimse akıl edemedi..verdikleri dvd'yi ayna yaptım cd'lerle de frizbi oynuyoruz..şimdilik rahatım..
  • ayda bir yayinlanan dergi ozentisi pacavra.

oyun eki verir, sanki msten ba$ka oyun ureticisi yokmu$ kimse o ay oyun software'i veya hardware'i cikarmami$ gibi ba$tan sona ms urunleriyle doldurur.

pda incelemesini sur manset verir, resmini her yere bastigi urunu(bkz: compaq ipaq) inceleme yapar, fiyatlari yanli$ verir(bkz: 200 dolara palm vx)

kisaca hic bir halti beceremez (bkz: iki eliyle bir siki dogrultamamak). bunca emege, bunca kagida, bunca paraya, bunca zamana, bunca insan yazik dedirtir. kufrettirir.
  • uninstall programları, bitcoin, tablet satın alma kılavuzu, windows hızlandırma rehberi bölümlerini aldığınız zaman geriye 3- 5 sayfa bilgi onun iki katı kadar da reklam sayfasından başka bir şey kalmayan dergi.

artık başka şeyler yazsanız diyorum. madem bulamıyorsunuz 2 ayda bir çıkarın ama içinde bilgi olsun arkadaş. bu nedir ya, hep aynı şeyler.
  • 90'lı yıllar ve 2000'lerin ilk 5 yılında altın çağını yaşayan yazılı türk teknoloji dergilerinden biriydi, kapanıyor olması üzücü. malesef kapanmalarında tek suçlunun sosyal medyanın gelişimi olduğunu düşünmüyorum, "özgün içerik üretmiyor" olmaları bence büyük sorundu. aynı sorunu chip'in de yaşadığını düşünüyorum ki chip dergisi de 2017'den sonra üç ayda bir yayınlanmaya başlayacaktır.

özgün içerik üreten hardware plus, oyungezer ve yıllardır üzerindeki olan ölü toprağını atan levelkaliteli içerik üretmeye devam ediyorlar, kıymetlerini bilelim.

belki de geçmişten gelen bağ olarak bütün teknoloji ve oyun dergileriyle beraber kendilerini de takip etmekteydim, üzücü haber oldu kapanıyor olmaları. umuyorum en azından farklı mecralarda kaliteli yazarlarını takip etmeye devam ederiz.
  • kasım 2016 itibarıyla yayın hayatına son vermiş, bilgisayar ve internet dergisi.
    internete yenilmiş olmasında suç tamamen yenilikten uzak olmalarından kaynaklıdır. yeterli derecede gelişim yaşamamış, okuyucularına ürün tanıtımlarından farklı bir şey sunamamış ama bunlara rağmen son günlere kadar, geçmişte bana güzel şeyler öğretmiş olduğu için satın aldığım dergidir.

halen kitaplığımda en dikkat çeken şey seri halde duran koleksiyonluk arşivimdir. yayın hayatına son vermiş olmasına bi parça üzüldüm ama mantıksız olan bir şeyin devam etmeyeceğini de tahmin ettiğimden böyle bir şey bekliyordum açıkcası.

pcnet forumlarında çok defa pcnet ve chip karşılaştırmaları ve selim şumlu'nun da katıldığı eleştirel başlıklarda yapılan değerlendirmeler vardı ama maalesef yeterli esneklikte olunamadığı için çoğu eleştiri karşılık bulmadı ve öylece havada kaldı, bu da özgün içerik olmayan, ilgi çekici içeriği okuyucuya veremeyen bir dergiye dönüşmesine sebep oldu, sonuçta para kazanamayan kapitalist sistem yöneticileri para dışında diğer her şeyin önemsiz olduğuna karar verip, artık yokuz açıklamasına bile müsaade etmeden muhtemelen hazır olan aralık sayısını bile bastırmadan yani yılı kapatmadan apar topar dergiyi kapattılar.
    ne denli büyük bir saygısızlık olduğunu siz düşünün.
hesabın var mı? giriş yap