• check-in'i son gün uçuşa çok yaklaşan saatlerde yaparsanız, yapamayabilirsiniz hatta prime bir uçuşsa muhtemelen yapamazsınız. overbooking diye bir şey var. herşeye inanmayınız.

öte yandan +1'imle doğruladığım tespit. kesinlikle online check'inde bir kere bile cam kenarına düşmüşlüğüm yoktur.
  • doğru tespittir. cam kenarı oturanlara celebrity gibi bakıyorum resmen; “nasıl aldınız dayılar amcalar, teyzeler nasıl nasıl nasılll!” haykırmalarımda kayboluyorum sonra.

hayır koridor verse o da bir değişimdir diyeceğim ama, hep orta hep orta. at gözlüğü gibi uçuyorsunuz. l want to föck you.
  • artik check in tamamlanana dek koltuk numaranizi size gostermiyor, tamamlandiktan sonra da ancak para ile degistirebiliyorsunuz. baslik alti verilen taktikler geçerliliğini yitirmistir.
  • sadece benim başıma gelen durum mu bilmiyorum ama ne zaman işlem yapsam orta koltuk çıkıyor.uçuşa az bir zaman kala bu durum düzeliyor.
    anlıyorum ki satılmayan koltukları açıyorlar. birşeyden de para kazanmayın anasını satayım.
  • algoritmik bir sonuçtur.

haftada minimum iki kez izmir-istanbul arası pegasusla uçuyorum. koltuklar tamemen rastgele. genelde son bir buçuk saat içinde check-in yaptığım için cam kenarı denk geliyor.

şimdi yaptım mesela, cam kenarı verdi.

ss
  • yurtdisi ucusuna bir hafta kala online check'ini acan pegasus'un, şahsıma "en arka sira sag cam kenari koltuğu" atayarak, beni adeta yakit deposuna soktugu durumdur.

check'ini onaylamayip belki koltuk değisir umuduyla sayfaydan geri kaçıs yapip yine girdim. ama maalesef koltuk degismiyor. ortada olsaydi da bari biraz ön sıralarda olsaydi be sözlük.

bu konuda bilgisi olan, sistemin acigini bilen sozlukculerin yesillendirmesini onemle rica ederim:(

edit: airbuzzer ve seabird uyardi. yakit deposu kanatlarda olur, tuvalete yakinsin diye"... sagolsunlar çok rahatlattilar.:)
  • kesinlikle var olan uygulama. ama bunun da bir çözümü var. check in işleminizi geç yapın. neticede herkese orta koltuk veremedikleri için, orta koltuklar dolduktan sonra diğer koltuklara sıra geliyor.
  • online check-in yaptıktan sonra kontuarda valizini verirken kontuarda ki görevliye sadece bir ricada bulunarak, “lütfen cam kenarı olabilir mi?” demeniz halinde görevli sorgusuz sualsiz koltuğunuzu cam kenarı olarak değiştiriyor. istisnasız her zaman bunu rica ederim ve her zaman da cam kenarı ile değiştirirler. korkmayın, rica edin sadece para istemiyorlar.

ayrıca online check-in yaptığınız zaman pegasus plus hesabınız varsa hesabınıza puan aktarılır ve her uçuşta uçulan mesafeye göre yine hesabınıza puan hesabınıza aktarılır. izmirden istanbul’a gidiyorsanız ve online check-in yapmışsanız yaklaşık olarak 6-8tl para karşılığında puan hesabınıza aktarılır.
    thy’nin milesmiles programından biriken puanlarla bir tane bilet almak için dünyanın etrafını 6 kere dolaşmanız gerekiyor. pegasus ile her 7-8 uçuşta bir tane bilet alabalicek kadar puan birikir.
  • hiç kimsenin ortada oturmak için para vermeyeceğini bilen firmanın uygulaması. bana da hep orta geliyor.
  • boeing 737 gibi piyasada zibinle bulunan ticari uçaklarda, baştaki koltuklar en geniş koltuktur(o "business class" diye iteledikleri). uçaklardan baştan kıça doğru giderken koltuk mesafesi daralır(acil çıkış hariç).

özet geç: ne kadar arkadan koltuk alırsan o kadar dar yere oturursun canım.

kaynak: bi zahmet google'la.
hesabın var mı? giriş yap