• pekmez sevmeyenler için bile müthiş bir lezzettir ama başlı başına değil tabi, ilave edilen malzemelerle süper bir tada dönüşür. havuç,tarçın,ceviz ve zencefil dörrtlüsünün yanında ekşimsi bir tat olur ki, bu ekşimsi tadın ne olduğunu kimse anlayamamıştır. bu arada bu kekin içine şeker girmiyor, denemek isteyenlere duyurulur.
  • keçiboynuzu pekmezi ile tavsiye edeceğim kek türü.
  • buyrun uydurmasyon tarifime;
    üç yumurta, iki yemek kaşığı şeker ile çırpılır, mümkün olduğunca kabartılır, bir su bardağına yakın üzüm pekmezi, yarım bardak sıvıyağ, yarım bardak yoğurt, ( tek bardakta aradan çıkarılabilir.) eklenir, bir fiske tuz eklenir. ardından karışımın durumuna göre altı, yedi kaşık un artı kabartma tozu eklenir.( unu kademeli ekleyip duruma göre eksiltip, arttırmak mümkün, kıvam katıya yakın ama katı değil cıvık asla değil.) sonrasında una bulanmış iki çay bardağına yakın kuş üzümü eklenir, 150 derecelik fırında yine kontrollü olarak bir saate yakın pişirilir, kekin rengi koyu olduğu için tedbirli olmak yararlı olacaktır. ısteğe bağlı olarak bol ceviz de eklenebilir, elimde yoktu ama hatta çok yakışacağını düşünüyorum, denenmeli. başarılı, test edilmiş, uygulanmış, leziz bir tariftir, deneyenlere afiyet olsun.
  • şahane bişey. hele şeker tüketemeyenler için.
    benim de uydurmasyon bir tarifim var. yaptım bence çok güzel oldu:
    iki yumurta
    yarım su bardağı yoğurt, pekmez ve sıvı yağ
    vanilin (doğalı vardı onu koydum az miktarda ama paketli de olur)
    karbonat (bir paket)
    bir limon kabugu rendesi, içine de az sıktım suyunu
    1.5 su bardağı un
    bir avuc kadar ceviz dövmesi
    bir çay kaşığı tarçın
    bir yemek kaşığı kakao.

hadi bakalım afiyet olsun. gülücük.
  • gecenlerde bal ile ilgili bir yazıya denk geldim. bala uzun süre uygulanan yüksek ısı ortaya fazla miktarda hidroksimetilfurfural çıkarıyormuş. türkçe araştırdığımda aynı durumun pekmez için de geçerli olduğu yazıyordu. dikkat etmekte yarar var.
  • keçi boynuzu pekmeziyle yapılırsa şifalı kektir bi anlamda magic cake.
  • üstüne pudra şekeri boca edilince tadı bir şeye benzeyen kektir.
hesabın var mı? giriş yap