• esasında amerika birleşik evletlerini oluşturan devletlerden biri diyebileceğimiz, ama ufak tefeklere oranlar büyükçe bir eyalet. birçok bölge, şehir ve kasabadan oluşur.
  • rte nin son zamanlar da dilinden düşürmediği eyalet
  • imralı gibi bir şey oldu herhalde.
  • türkçede zamir olarak kullanılmaya başlayan eyalet.
  • tayyip erdoğan sayesinde popüler olan eyalet.
    (bkz: eyyyy pensilvanya)
  • şu an sandıkların %100'ü açılmış durumda. oyların partilere göre dağılımı şu şekilde:

chp %100
    akp % 0
    mhp %0
  • taylor swift'in memleketidir.
  • pensilvanya türkiye’ye savaş açtı

bir arkadaşım, philadephia ınquirer gazetesinde, “pensilvanya eyaleti türkiye’ye savaş açtı” diye bir yazı var diye uyardı. heyecanlandım. buldum ve okumaya başladım.
    “amerikan eyaletlerinden 12 milyon nüfuslu pennsylvania (pensilvanya) başbakan erdoğan’a savaş ilan etti. erdoğan’ın gülen tarikatını kastederek pensilvanya, pensilvanya diye nutuklar atması, eyaleti valisi, tom corbett’in 26 temmuz gecesi, eyalet meclisinde, türkiye’ye savaş ilan etmesine neden oldu. gazetenin haberine göre, kürsüye geç saatlerde“von minut, von minut” diye gelen eyalet valisi corbett, eyalet başkenti harrisburg’ten yayınladığı bildiride; “ne zaman televizyonlarımızı açsak, karşımızda kaba bir adam, sürekli pensilvanya, pensilvanya diye bağırıp çağırıyor. pensilvanya ile problemin ne senin kardeşim, arttık tahammül edemiyoruz” dedi. meclis’te milletvekilleri de, “sustur onu, sustur onu” diye bağırdı.
    haberde, olay nedeniyle, başkan obama’nın, uyandırılıp, konu hakkında bilgi verildiği ve başkan “vali corbet’in kararını anlayışla karşıladığını” söylediği yer almış. “türk başbakanı tarafından, hakaret edilen, her eyaletin, kendini savunma hakkı vardır” diyen başkan, savunma bakanlığına, pensilvanya eyalet halkına dağıtılmak üzere birer, beyzbol sopası tedarik etme emri de vermiş. başkan obama daha sonra,“ tanrı onların yardımcısı olsun, iyi geceler” deyip yatmış.
    eyalet valisine, gazeteciler tarafından, nato’nun ikinci büyük ordusuna sahip türkiye ile nasıl baş edebilecekleri sorulmuş. vali gülerek, “onun kendi ordusuna yaptığını dikkate alırsak ankara’ya ulaşmamız iki hafta alır” diye konuşmuş.”
    yazının tamamını okuyunca bizle dalga geçtiklerini fark ettim ve üzüldüm. anlaşılan, başbakan erdoğan’ın, isim vermeden, paralel yapı ve fethullah gülen tarikatına, “pensilvanya, pensilvanya...” diye saldırması, amerikan basın yayın kurumlarında alay konusu olmuş. bunlardan sonuncusu da, eyaletin ve ülkenin saygın, sayılı gazetelerinden birinin imzasıyla, fıkra gibi, magazin haber olarak yayınlanması. işte, akp iktidarının, dünya gözünde, bizi getirdiği nokta.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/…acti-31577yy.htm

edit : http://www.brighteningglance.org/…26-july-2014.html
hesabın var mı? giriş yap