şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkiye'nin en cok somurulen caylarindan biri. uzerine durmadan baraj yapilmaktadir. yore halki ve cesitli platformlar, son barajlar icin direnis sergileseler de barajlarin yapimi devam etmektedir.

  ozluce baraji, seyrantepe baraji, tatar baraji ve yapimi bitmek uzere olan kigi baraji ile insasina yeni baslanan pembelik baraji cay uzerinde yer alir. zamaninda anap iktidari ile siki fiki olan bir insaat firmasi ozluce baraji ile acilisi yapmisti. bundan 20 sene kadar once. simdi akp iktidarina yakinligi ile bilinen limak barajlari diziyor. hukumetlerin cikar araci haline getirilen peri suyu dogal islevini yitirmekte; halk ve yasam kaynagi oldugu sayisiz bitki, hayvan ve bocek hic umursanmamaktadir. ote yandan baraj calisanlari ise halk ile isverenleri arasinda kalmaktadir.

  neticede olan biten sermaye sahiplerine ve hukumetlere degil; emekciye, dogaya, halka zarar vermektedir.
 • "‘peri suyu özgür köylü hareketi’ adı altında toplanan köylüler, çadır direnişinin yanında hukuk mücadelesini de sürdürüyor. barajın yapılacağı arazilerin acele kamulaştırılmasına karşı açtıkları davada danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı direnişçileri umutlandırmıştı. aralık 2011’de verdiği kararla danıştay, baraj için arazilere el koyulmasını engellemiş, ayrıca “bakanlar kurulu, acele kamulaştırma yetkisini enerji piyasası düzenleme kurulu’na (epdk) devredemez” diyerek türkiye ’nin dört bir yanında hes mücadelesi veren çevreciler için önemli bir karara imza atmıştı.
  fakat kararı ‘usulen’ yorumlayan bakanlar kurulu, köylülerin arazilerinin ‘acele kamulaştırılmasına’ karar verdi. resmi gazete’de 3 temmuz’da yayımlanan kararla baraj yapılınca sular altında kalacak 10 köyde 57 parsel kamulaştırıldı." radikal

  yargi genellikle devletten taraf oluyor. devlet her zaman sirketlerden taraf. halk yargiyi asarsa devlet direkt mudahil oluyor, kanun degistiriyor, kararname cikartiyor. halk eylem duzenleyip insaatlari engellerse devlet kolluk kuvvetlerini, sirketler ozel guvenliklerini halkin ustune saliyor. hal boyleyken halk ne yapsin?
 • en sonunda atlas dergisine kapsamlı olarak konu olmuş olan sudur.
  yedisudaki kar sularından doğar ve 4 il (erzurum, bingöl, elazığ ve tunceliden) 9 ilçeden geçerek, munzur ile birleşen sudur. eskiden belirli dönemlerde çok gürültülü aktığı için, geceleri perilerin ve cinlerin suya indiği düşünüldüğü için bu isim ile anılmaktadır.