• türkiyedeki durumu bilmiyorum ancak avrupada phd yapan insanın elini ayağını öperim. konunun benle alakası yok adam kendini övüyor kafasına girmeyin hemen.

o nasıl sabır, o nasıl azim, o nasıl iradedir arkadaş. yemiyor içmiyor uyumuyor durmadan bilgiye hizmet ediyorsun. eğitim hayatının emek kısmının en zirve yaptığı nokta phd hiç şüphesiz. post doc artık işin yönetme ve doçentlik dosyası hazırlama kısmına yoğunlaştığından benim gözümde asla phd kadar göz korkutucu olamaz.

özellikle avrupada jeoloji biyoloji kimya gibi doğa bilimlerinde phd yapanlar siz hakikatten büyük insanlarsınız. yüce bilgi sizi başımızdan eksik etmesin. çok para alıyor bu akademisyenler diye düşünen varsa da verin ellerine okuduğunuz kaynak kitapları çöktüğü yerde kendinden utansın.

(avrupada bir phd öğrencisi ayda 1500 tl civarı para kazanıyor)
    *buna çok itiraz geldi, ülkesine göre değişiyor elbette.

türkiyede eğitim sistemi neden böyle diye kafa yoran adam da gitsin avrupada akredite bir phd programını takip etsin. ne makaleler yazılıyor, ne kaynaklar aktarılıyor, bilgiyi üretene nasıl saygı gösteriliyor görsün. haftada bir gün tatili geçtim günde 8 saat uyuyacak zamanları yok insanların. eskiden de büyük saygım vardı ama yaşananları gördükçe artık böyle insanları mutlu etmek için ne yapmalıyız noktasına kadar geldim.

yükselen yeni nesil gözünüzü seveyim bu insanlara özenin. bilgiyi, sanatı, fikri üretenden öte bu dünyada hayran olunacak insan yok. ödev olarak da hepinize bir phd öğrencisinin makalelerini takip etmeyi veriyorum. dokunun bu insanlara, göreceksiniz başka bir dünya mevcut.

sabah akşam evrim teorisi tartışması yapan biz cahiller de boşa geçen yıllarımıza yanalım. yazılan makaleleri okudukça daha da utanıyorum içinde yaşadığımız karanlıktan. içim, kendim için değil, bu karanlığa doğan milyonlarca insanın geleceğinden duyduğum kaygıdan sıkılıyor.

gerçeği araştırıp, anlayıp, anlatanlara selam olsun.
  • doktoranın ingilizcesidir. doktoran bitince adının önüne koyarsın. türkiye de dr. dersin kendine, dışarlara yolladığın makalende phd dersin. hava verir. tabi bu arada anan ağlamış, yüzün gözün sivilce olmuş, yaşlanmışsın, belin bilgisayar başında burkulmuş, sevgilin benle ilgilenmiyosun diye çekmiş gitmiş, terk edilmişsin havan bayacana alınmıştır kimin umrunda. eh elinde kala kala phd kalmıştır. artık napcan yaz yaz koy adıyın önüne.
  • friends, bolum 817*
    phoebe ve jim bi restoranda yemege cikmi$lardir..

phoebe: okay. umm look, you’re coming on a little strong. but i’m going to give you the benefit of the doubt, because it seems the universe really wants to be together. so, why don’t we just start over okay? and you can just tell me about yourself.
    jim: all right.
    phoebe: okay.
    jim: i write erotic novels, for children.
    phoebe: what?!
    jim: they’re wildly unpopular.
    phoebe: oh my god!
    jim: oh also, you might be interested to know that i have a ph.d.
    phoebe: wow! you do?
    jim: yeah, (looks at his crotch) a pretty huge dick
  • "the bachelor's degree proves that you can be trained;
    the master's degree indicates some expertise in your field,
    and the phd study indicates your ability to become an expert in any field"
  • (bkz: odtü makina)da bir hoca doktora için odasının duvarıa şöyle yazmış, ph-inally d-one, durumu yeterince açıklıyor...
  • "ph.d." şeklinde de yazılır.

"philosophiae doctor" (felsefe doktoru) ifadesinin kısaltılmış halidir. bununla kasıt, kişinin bir felsefeci olduğu değil, doktora seviyesinde eğitim alarak, branşının felsefesini/teorisini öğrendiğidir.

aynı anlama gelen bir diğer kısaltma için: (bkz: dphil/@derinsular)

ph.d. konusunda daha fazla detay için bkz.: http://en.wikipedia.org/wiki/doctor_of_philosophy

bir de şu var: (bkz: phd candidate/@derinsular)

tema:
    (bkz: eğitim/@derinsular)

diğer ilgili tema:
    (bkz: ingilizce/@derinsular)
  • ks. doctor of philosophy (bkz: doktora)
  • bir sitede phd ile ilgili tipler gördüm. bazıları işime yaradı da garip gelen bi tarafı vardı, onu paylaşayım dedim. (kaynak ingilizce, çevirip yazıyorum.)

"phd kolay değildir, uzun vakitler alır. bu yüzden,
    dengeli bir hayat sürdürün:
    -nefes alın.
    -sağlıklı beslenin.
    -iyi uyuyun. (+7 saat)
    -hobi edinin.
    -spor yapın.
    -kampüsü arada terk edin.
    -arkadaş edinin.
    -sevdiklerinizle hayatınızı paylaşın, en önemlisi; sadece okuldan ibaret olmayan bir hayatınız olsun."

bunların hepsini aynı anda yapıp bi de ortaya iyi bir iş çıkarmak? yani diyor ki; insan olmak yetmez, yetmiyor zaten, superman superman olmak lazım bazen.

...aslında etkili zaman yönetimiyle çok da uzak değil, bakınca. (bkz: semih cumhuriyeti)
  • kısaltma: pretty huge dick. kaynak: friends
hesabın var mı? giriş yap