• yaklaşık 4 aydır kullandığım, philips'in ürettiği, ıslak olarak kullanılan traş makinesi. eskiden 3 jiletli traş bıçaklarını kullanmama rağmen, şöyle güzel bir sinekkaydı traş olamıyordum. yanlışlıkla sakallarımı çıkış yönüne ters yönde alırsam da hemen tahriş oluyordu. fakat bu alet sayesinde ustura kalitesinde, şahane traşlar mümkün. sebebi de çok basit. bu aletle traş olurken, makineyi suratınızda daireler çizerek gezdiriyorsunuz. bu şekilde sakallar tersten de alınmış oluyor ama acımadan.cildinizin nazikliğine göre alete alışmak biraz zaman alıyor. kullanma kılavuzunda "cildinizin alışması 1-2 hafta alabilir" şeklinde bir bilgi var. bu biraz iyimser bir tahmin olmuş. ben derim ki bu süre bir, bir buçuk ayı bulabilir. özellikle en çok zorluk çektiren kısımlar, boynunuzun alt iki yanı, diğer bir deyişle şah damarını kolayca hissedebildiğimiz bölgeler. yanaklarda pek sorun çıkmıyor. ilk traştan sonra bile yanağınızda elinizi sakalların tersine tersine gezdirdiğinizde farkı hissedebilirsiniz.

modeller arasında dağlar kadar fark yok. öncelikle, tüm modellerde motor devir sayısı ve jilet kalitesi aynı. yani asıl işi yapan sistem aynı. bazı modellerde şarj durumunu filan gösteren bir ekran varken bazılarında sadece şarj azalınca ve şarj olurken yanan ufak bir ışık var. şarj olma ve kullanma süreleri de modelden modele değişen başka bir özellik.

aletin kutusundan sadece traş makinesi çıkmıyor doğal olarak. makineye ek olarak bir kılıf, favori düzeltme kafası, ufak bir temizleme fırçası, 4 tane traş jeli tüpü, bu tüplerin durabileceği ve sizin fayansa yapıştırabileceğiniz plastik bir tüp tutacağı, aleti bir yere asmak için yine plastik bir kordon da çıkıyor.bir de, anket çıkıyor ve bu anketi doldurup gönderdiğinizde evinize jel tüplerinden 5 tane gönderiyorlar.
    bu bahsettiğim traş jeli tüpleri yaklaşık olarak 12 traş çıkartabiliyor. pintilik edip az kullanıldığında, alet suratta rahatça kayamıyor ve tahriş riski artıyor.

başlarda bana ilginç gelen başka bir konu da aletin çalışma süresi. 8 saatte dolup, 45 dakikada biten bir pil ömrü biraz başarısız geliyor insanın kulağına. fakat, ortalama bir traş yaklaşık olarak 5 dakika dersek ve iki günde bir traş olan biriysek bu ayda 2 kere pillerin dolması anlamına gelir ki bu da çekilmez bir eziyet değil.

son olarak da, ille de reklamdaki adam gibi banyoda traş olmak zorunda değilsiniz. lavabo başında da gayet rahat traş olunabilir. kuru kuru traş olmayı hiç tavsiye etmem.
  • guzel ve ba$arili bir icattir. eger normal tra$ makinesi ile (ki bunlarin en guzel ve bir nokia 5110 gibi uzun soluklu olani philips tracer*'dur) olunan tra$ sonrasi yuzde kizarma ve kabariklik olmasindan $ikayetci olanlar var ise, onlar icin birebirdir. bir adet nivea men$eili tra$ jelini kartu$undan yuzunuze zerkedebileceginiz pompa mevcuttur her birinde, periyodik olarak zerk edilen bu jel ile gercekten hem sorunsuz hem de (neredeyse) sinekkkaydi tra$ mumkun olmaktadir.

ha ben bu konuda neden bu kadar zevzeklik ettim, ben de bilmiyorum, ama maksat topluma bir $ekil faydamiz olsun kilifina soktum, sigdigi kadar.
  • interaktif bir ekran barındırmaktaymış bu makine, advertorialın yalancısıyım. öte yandan ne göstermekte bu ekranda merak etmekteyim, misal abi alamadın orayı bir daha geç üstünden ya da hah süper oldu sinekaydı maşallah vs. mi yazmaktadır yoksa kıl uzunluğu şu, deri sertiliği bu, şu kadar nem ihtiva eder, off cillop oldun hatunlar öpmeye doyamayacak mı yazmaktadır muamma tabii.

http://www.dap.philips.com.tr/…catalog/coolskin.asp
  • yaklaşık bir yıldır severek kullandığım makine. arada sırada yarattığı kıl dönmesi kızarıklıkları haricinde gayet güzel. babamın beni, bu aletle tıraş olurken gördüğünde aramızda geçen diyalog ise şöyledir:

-bu ne oğlum?
    +tıraş makinesi baba. bak, burdan kremini koyuyosun, burdan çalıştırıyosun, yüzünde küçük daireler çizerek gezdiriyosun.
    -iyi de öncesi?
    +öncesi?
    -yani öncesinde sakallarını tıraş sabunuyla yumuşatmıyo musun?
    +yok baba.
    -olum makine önemli değil. makine tıraş! sakal tıraşında önemli olan sakalını neyle kestiğin değil, öncesinde ne kadar sakalını ne kadar iyi yumuşattığındır. al sıcak suyu, köpürt arko tıraş sabununu, sür yüzüne, bekle 10 dk. sonra tenekeyle olsa bile sinekkaydı kesilir o sakallar.

sanırım babam haklı lan.
  • gerçekten tahrişsiz ve sinekkaydı traş sağlayan bir cihaz. interaktif ekran dedikleri şeyin interaktiflikle ilgisi yok. üç kademeli bir şarj göstergesi var. makineyi ilk çalıştırdığınızda ve durdurduğunuzda şarj durumunu gösteriyor. makineyi çalıştırdığınızda şarj göstergeleri söndükten hemen sonra sarı bir damla işareti yanıp sönüyor. bunun "krem bitiyor" anlamına geldiği söylense de, kremi yeni takmış olsanız bile yanıyor. yani her halükarda yanıyor. zaten de kremin miktarını kontrol eden bir sensör felan yok. makineyi durdurduğunuzda musluk şeklinde yeşil bir ışık yanıp sönerek makineyi yıkamanız gerektiğini hatırlatıyor. tuş kilidini açtığınızda sarı bir anahtar işareti 5 saniye yanıp sönüyor. bir de kullanım sürenize göre (nasıl hesaplıyorsa) 1-2 sene içinde kırmızı bir traş başlığı işareti yanarak bıçaklarının eskidiğini, değiştirmeniz gerektiğini belirtiyor. yani şarj göstergesi dışında faydalı bir bilgi vermiyor interaktif ekran. sadece ekran için en üst model almaya gerek yok. şarj göstergesi bulunan bir alt modeli de aynı işi yapıyor. üstelik fiyatı çok daha uygun.
  • ilk traş olmaya braun kullanıp başlayan sonra ya bu almıyo, hem makineyle yazın terleyince traş da olunmuyo dedikten sonra, jilet kullanmaya başlayan biri olarak, tekrardan beni makineye yönlendirmiştir. cilt alışınca, kaymak gibi alıyo, tamam jiletle tersten alınmış gibi cipcillop oluyo ama, 2 günde bir kullanınca süper traş eden şey. bi de traş olurken kremi biticek diye sıkmaktan korkarsak eğer zaten anlamı yok. bütün olay kremde, vallahi masaj yapıyo adeta alet. süper bişii.

sonuç: çok memnunum. bütün jilet kızarıklıklarım gitti, süper oldu....
  • hq 7742 modelini teknosa' dan yanında philips qg 3020 hediyesiyle aldığım ve yıllardır neden traş makinesi kullanmama konusunda anlamsız bir ısrar içinde olduğumu ilk kullanımımla beraber bana sorgulatmayı başarmış traş makinesidir. alternatif ürünleri bilemiyorum ama bu benim yüzümü mis gibi yaptı, arada bir de o düğmeye basıp hafif kızışan yüze kremi bandığınızda mis gibi bir serinleme oluyor.

olumsuz bir tecrübe yaşarsam da aktarırım artık. oh be, mis gibiymiş.

ekleme: sakal iki günlük olunca bilindiği üzere zor traş ediyor ama o kadar da değil, sakalınız çok sert değilse sorun olmaz. bir de bunun nivea kremlerinden süt değil de jel olanı benim cildime iyi gelmedi. diğeri çok iyi ama bunu kullanınca biraz tahriş oldu sanki.

ekleme2: artık cildimle bütünleşti diyebilirim, ben anlamsızca yüzüme bastırmadıkça en ufak bir tahriş olmaksızın, 3-4 hadi en fazla 5 dakikada yüzüm mis gibi oluyor.

ekleme3: boynumun bana göre sağ alt kısmında sakallarımın burgaç gibi bir şekil oluşturarak çıktıkları bir nokta var, yani 2cm2 lik bir alanda her yöne bakan sakal bulabiliyorsunuz, işte orada biraz zorlanıyoruz ama ben zaten yıllardır zorlanıyorum, coolskin de benimle birlikte zorlanıyor artık. beraberce zorlanıyoruz işte. ama şu var ki makineyle yüzünüze bastırmadığınızda daha iyi aldığı oluyor sakalları...

ekleme4: şunca yıldır kullanıyorum, kolay, çabuk, iyi, rahat ama düzgün bir bıçakla, traş jeliyle yüzümü köpürte köpürte, keyifle yaptığım traşın yerini alamıyor açıkçası. ara ara kaçamak yapıyorum, traş bıçağıyla traş oluyorum.

ekleme5: olacağı buydu, 3-4 aydır, hatta belki daha uzun zamandır elime bile almadım, seyahatlerime bile götürmüyorum, gilette fusion power kullanıyorum, mutluyum.
  • boynumu kizariklar icinde birakan urun. belki alisinca yapmaz dedim ama her zaman kipkirmizi yapip uzun sure oyle dolasmama sebep oldu. megerse bicak yapisi tahris ediyormus, bir tanidigim baska bir markaya gecince sorun kalmamis, ama benim de elektrikli kesicilere guvenim kalmadi.
  • duşta bile kullanabileceğiniz traş makinası.
  • yıllar önce şöyle bir macerada başrolü oynamış flemenk icadı:

günlerden bir gün bir arkadaş evde yatıya kalır. cep telefonunun sesini kısarak baş ucuna bırakır. sabaha karşı, gecenin bir yarısı arkadaşın telefonunun titreşimi duyulur, 2 saat boyunca ne arkadaşınız telefonu duyup da uyanır, ne de telefon susar.

sabah kalktığınızda arkadaşınıza "neden telefonu açmadın, tüm gece kıpraştı durdu!" diye çıkışılır. ardından arkadaş:

- e abi benim telefonun titreşimi yok ki!

der, uzun süren bir inatlaşma sonucunda, philishave cool skin'in yanında duran cep telefonlarının tıraş makinasını etkileyerek çalıştırıp kapatabildiği keşfedilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap