• bana bu coini bu işlerle ve birbiriyle alakası olmayan 3 arkadaşım sordu. hepsi de profile çok uygun: kendi hayatlarında biraz kurnaz, bu konuda çok cahil ama hızla para kazanma konusunda yüksek motivasyon kaynakları var. onlara uzak durmalarını söyledim ama ben de bu kadar güzel pazarlanan bir işten para kazanıp kazanamayacağıma bakmak için projeyi biraz inceledim.

hemen söyleyeyim, mükemmel bir tezgah. her adımını güzel tasarlamışlar. neredeyse sıfır maliyetle milyonlar götürecekler.

tezgah için gösteri yapacaksanız izleyecek adam toplamanız gerekir. ya tezgahınızı gelen geçenin çok olduğu bir mecrada kurarsınız (gençlik parkı uygundu eskiden) ya da insanları tezgahınızın başına toplarsınız. burada insanları toplamak için davranışsal iktisadın en önemli bulgularından birini kullanıyorlar: bedava.

app kurup milyoner olma olasılığını bedavaya satarak 1 milyon kişinin kimlik bilgilerini + facebook bağlantılarını + telefon verilerini almışlar bile. sms ile doğrulama kılıfıyla da rahat 100-200 bin toplamışlardır zaten. o para da diğer giderleri karşılayacaktır.

bundan sonra olacakları anlatayım isterseniz. yeterli altyapı ve talep oluşturulduğunda bu coin bir şekilde abik gubik bir borsaya girecek.
    ilk girişinde de yüksek bir fiyattan girecek. ondan sonraki bütün hesaplarınızda o fiyatı referans alacaksınız. iştahınız kabaracak. misal veriyorum 1 ila 10 dolar olsun. hatta 1 dolar olsa bile yeter de. muhtemelen 10 dolar gibi bir fiyattan borsaya girecek. kısa bir süre o fiyatlardan işlem görecek. sonra her gün biraz düşmeye başlayacak.

elinizde binlerce coin olduğundan siz de binlerce dolar kazanmış gibi hissedeceksiniz.
    siz o borsada işlem yapmak istediğinizde ihtimaldir kayıtta sorun yaşayacaksınız ama yaşamayabilirsiniz de. borsa temiz bir borsa da olabilir. kimde kaç token olduğunu bildiğiniz, transferleri izleyebildiğiniz ve hatta müdahale edebildiğiniz müddetçe hangi borsa olduğu hiç sorun değil.
    telefonunuzda gördüğünüz coinleri derhal o borsaya götürüp satmak isteyeceksiniz.

ama transfer yapabilmeniz için bir takım işlemler yapmanız gerekecek. muhtemeldir ki o işlemler için ücret ödemeniz gerekecek ama kazanacağınız parayı düşündüğünüzde ödeyeceğiniz miktar öyle çok yüklü bir miktar olmayacak. belki 1 dolar belki 10 dolar. yani bir pi parası :) ama sizin elinizde en az bin tane pi var. öyle ya günde ya da birkaç günde bir pi kazanıyorsanız ve borsa girişinden önceki son 1 ayda bile tezgaha girmiş olsanız yine de elinizde en az 10 ila 30 pi olacak ve bir pi 1-10 dolar arasından işlem görüyor olacak.

bu sırada yapmanız gereken işleme de kyc diyelim. şu kimlik bilgilerini belki de pasaport bilgilerini en detaylı şekilde fotoğraflarıyla gönderdiğiniz işlem. bu bilgiler zaten kendi başına değerli ama siz o sırada bu kıymetli bilgilerin kıymetine odaklanmayacaksınız. geçmişte onları bedavaya gönderebilecekken şimdi para karşılığında gönderebiliyor olduğunuz için ödeyeceğiniz kyc parasına odaklanacaksınız. zaten odaklanmanız da lazım. ihtimaldir süreç ilerledikçe bu kyc ücreti de artacak. ve zaten günlük belli miktarda kullanıcının kyc onayları yapılabiliyor olacak.

hatta bu kyc ücretini networke destek kılıfıyla taçlandırsalar ve daha büyük destek yapanın kycsini daha önce tamamlasalar daha tatlı olur. böylece ilk başladığında 10 dolar olan pi fiyatı yavaş yavaş 5 dolara düşerken siz bir an önce kycleri tamamlayıp elinizdeki binlerce dolar değerindeki piyi borsalara transfer etmek için belki 500 doları bile gözden çıkarabileceksiniz.

işte bence esas bu adımda en az 10 milyon dolar vurgun yapılmış olacak. ama siz henüz vurgunun farkında bile olmayacaksınız çünkü pi fiyatını izliyor elinizdeki coin miktarını ekranda gördüğünüz fiyat ile çarpıp hayal kuruyor olacaksınız. çok eski bir tezgahtır cambaza bak oyunu derler...

bütün bu işlemler olurken unutmayın ki elinizdeki pi miktarı takım tarafından biliniyor... bu bilgi kimin ne kadar coin satmasına izin verileceğini belirlemek için kullanılabilir. öyle ya birilerinin gerçekten bir miktar para kazanıp takım için çığırtkanlık yapması güven ortamını pekiştirir. böyle bir tezgaha çağırıldığınızda önce kazananları izletirler.

kyc ücretini ödediniz, sıraya girdiniz ve pi coinin fiyatının düşmesini izliyorsunuz. bitmedi... kycniz onaylandıktan sonra bile bir takım teknik aksaklıklar sistemin peşini bırakmayacak. uzunca bir süre o veya bu şekilde transfer yapamayacaksınız. ama borsa üzerinden satın alınmış pilerin ticareti serbest olacak.

eğer coinin fiyatını 1 cente ya da daha azında kadar indirirlerse bir de borsadan vurgun yapacaklar demektir. çünkü zaten sınırlı sayıdaki coinin fiyatını istedikleri gibi zıplatmak çok kolay olacaktır. bu arada çokları kyc beklemekten sıkılıp, fiyatın hareketine bakıp, her gün tıklamaktan kaynaklanan psikolojik bağlığın da etkisiyle cüzdanımdaki binlerce dolar nasılsa eninde sonunda gelecek. dur ben şu fiyat hareketinden de kazanayım diyerek takımın havadan bastığı coinleri borsa üzerinden abuk sabuk paralar ödeyerek alacak.

belki bir ara pi fiyatını 100 dolar olacak diye yayıp 50 dolara kadar vurdurabilirler. o saatten sonra kişilerin referans fiyatı 50-100 dolar olacak. kendisini temkinli diye tanımlayanlar şöyle düşünecek "hadi o kadar yapmadı diyelim ama en en kötü ihtimalle 10 dolar olur. 1 dolar zaten olur onu tartışmaya bile gerek yok". değil 1 dolar, 1 cente bile satamayacaksınız telefonunuzdaki coinleri. ama 50, 10 ve 1 dolardan alabildiğiniz coinleri 1 cente satma imkanınız olacaktır fakat o saatten sonra siz o parayı beğenmediğiniz için o fiyattan bile satmayacaksınız.

bak bu aşamada kycsi tamamlanmış cüzdanları satışa koyabilirler el altından. belki bin dolara falan satarlar o cüzdanları. paranızı oraya aktarıp işlem yapabilmeniz için ama siz daha o işlemleri yapmadan takım sizin bu kurnazlığınızı fark edip dolandırıcılığı lanetleyerek o cüzdanlardaki coinleri bloklayacak. bu adımda da kazandılar mı birkaç milyon daha... kycsi tamamlanmış cüzdan alan kişileri diğer network üyeleri de lanetleyecektir. el altından cüzdan alanların gidecek hiçbir yeri olmayacak.

bu meyanda coinin fiyatı sürekli düşecek 10 dolardan açılan ve bir ara 50-100 dolarları gören tahta 0,0001 cente kadar düşmüş olacak belki ama hala elinizdeki havadan gelen binlerce coin belli bir miktar para yapıyor olacak. fakat heyhat sistemde bazı kod hataları varmış. onları düzeltmeleri biraz zaman alacak. bu sırada takım çoktan sırra kıdem basmış olacak. geride yalnızca süreç içinde oraya buraya atanan temsilciler, botlar ve yok fiyattan işlem yapmaya çalışanlar kalacak. sonra bir gün tahta tamamen kapanacak...

neyse ama çok sorun yok. siz aldanan çokları gibi bir sürü bir para yatırmadınız sisteme. sadece kişisel verilerinizi paylaştınız, 1 lira sms ücreti ödediniz, 10 dolar da kyc ücreti ödediniz. 100 bin kullanıcı bile 10'ar dolar ödemiş olsa 1 milyon dolar para yapar ki böyle güzel tasarlanmış bir tezgahta çok daha fazla kullanıcı bu paraları yatırır. birey birey baktığınızda kişiler için çok para değil ama tezgahı kuran takım için güzel para. en az 1 milyon doları paylaşacağız deseler siz bu işe girediniz. onlar da girdiler zaten.

peki ben bu kadar şeyi nereden biliyorum. para verip öğrendim. çok para verdim. verdim diyince daha az rahatsız edici oluyor. dümdüz söylemek gerekirse ben de dolandırılarak öğrendim. en çok da dolandırıcılık olduğunu tahmin ettiğim ama dolandırılmayacağımı düşündüğüm coinlerde dolandırıldım. para verdiğim coinlerin bir kısmının scam olduğu hala netleşmedi. öğrenmek için nerelere para verdiğimi de söyleyeyim tam olsun: npxs, hot, etc, utnp, game, aion, adx, flixx, btg... pidecinin coinleri: hsr, bcpt, evx, appc, ardr, arn...

not: bana bu konuda mesaj falan atmayın. bana ne sizin dolandırıldığınıza inanmamanızdan. beni de uyarmışlardı ben de inanmamıştım.
    not2: evet gençlik parkında da dolandırılmıştım. üstelik hileyi fark etmeme rağmen.
  • hakkında "dikkatli olun" uyarısı yapacağım network.
    şimdi arkadaşlar heyecanlı bir şekilde ref linklerinizi paylaşıyorsunuz ve "ya tutarsa" diyerek, "nasıl olsa kaybedeceğim bir şey yok" diyerek hayallere dalıyorsunuz.
    aylardır twitter vb. ortamlarda insanların ref linklerini paylaşma hırsına tanık oluyordum fakat inceleme fırsatım olmamıştı.
    bugün itibariyle inceledim. apaçık bir dolandırıcılık örneği olduğunu söylebilirim. ha dolandırmaya ne zaman başlarlar ondan emin değilim ama bunun sonu iyi bitmeyecek.
    gelelim argümanlarıma... en temel olarak, madencilik yaptığını iddia ettiği uygulama aslında madencilik yapmıyor. batarya-işlemci-ram yemeden - yani reel olarak herhangi bir işlem yapmadan- kripto paralarda madencilik yapmak fizik prensiplerine aykırı. uygulamanın yaptığı şey çok basit. sizin verilerilerinizi *belirli zaman aralıklarında" servera gönderiyor. sizin bilgileriniz (ve coinleriniz) server kayıtlarında yer ediyor.
    arkadaşlar böyle bir şey olmaz. blok zinciri olmadan kripto para olmaz. hash power olmadan coin olmaz. yapmayın, inanmayın böyle şeylere. bu uygulaıya sadece belirli algoritmaya göre coin dağıtıyor. emin olun bu coinleri kullanabilmek için kyc yapmak zorunda kalacaksınız. nüfus cüzdanı, kimlik, fatura göndereceksiniz. bu bilgilerin deep web de ne kadara satıldığına tor browser indirerek bakabilirsiniz.
    diğer argümanım ise "network" olmasına. bu network sisteminin dolandırıcılık olduğunu farklı farklı sistemlerde gördük, tecrübe ettik. bundan hayır gelmez. affiliate link paylaşarak ancak bu işin başındakileri zengin edersiniz, piramit sistemlerde yalnızca ilk girenler kazanır, alttakiler kazanamaz. bu network eğer bir blok zinciri ise bu iş networking ile yürümez. ne zaman gördünüz, şu linki paylaş btc kazan, eth kazan. bedava peynir ancak fare kapanında olur.
    daha fazla argümanım vardı ama yoruldum. muhtemelen söveceksiniz bana. nasıl olsa para yatırmıyorsunuz. taş attım da kolum mu yoruldu diyeceksiniz. siz de haklısınız. paylaşmaya devam ref linklerinizi. bol şanslar.
  • total migrated mining rewards: 3431726744.965812 ?
    currently locked mining rewards: 2334310686.299766 ?

https://blockexplorer.minepi.com/ adresinden kontrol edilebilir.

yani
    cüzdanlara taşınan toplam pi 3,4 milyar
    bu taşınanlardan 2,3 milyar edeti kilitli.

alım ve satıma açıldığında satışa hazır 1,1 milyar adet pi bulunmakta.

son açıklamalarına göre 14 milyon kullanıcı kyc tamamladı.

bu da demek oluyorki her bir kullanıcıda satışa hazır ortalama yaklaşık 80 adet pi var.

eğer
    piyasaya girdiğinde 1 $’dan alıcı bulursa $1,1 milyar mcap cmc’de 80. sırada yer alacaktır. yani piyasa değeri olarak en büyük 80. koin

piyasada 3,14 $’dan işlem görürse $3,5 milyar mcap cmc’de 30. sırada yer alacaktır. yani piyasa değeri olarak en büyük 30. koin

piyasaya 31,4 $’dan girerse $35 milyar mcap’e ulaşıp cmc’de 6. sırada yer alacak, piyasa değeri olarak en büyük 6. koin olacaktır. xrp’den büyük sol’dan küçük bir mcap. düşük ihtimal olarak görüyorum bunu.

benim tahminim ise her ne fiyattan açılırsa açılsın tanesi 3,14$’ı görecektir. ister şu anki ıuo değeri olan 44$’dan piyasaya girsin aşırı satımlarla, isterse bol sıfırlı 0,0.0x $’dan piyasaya girsin bu seferde aşırı alımlarla 3,14$’a ulaşacaktır bir pi’nin değeri.

şimdilik eldeki verilerle pi’ye dair prejeksiyonum bu kadardır. eğer daha fazla bilgi istiyorsanız takipte kalın demicem çünkü yazmam bidaha böyle ayrıntılı. pi network kitlesinin büyük çoğunluğunun bu piyasaya yabancı olduğunu bildiğim için bazı tanımlamaları da aşağıya bırakıyorum.

coin: kendi ağı olan dijital değerlerdir. btc eth avax sol tron vb. gibi. pi’de bir koindir. kendi blokzinciri var.
    token: yukardaki herhangi bir ağın altyapısını kullanan dijital değerlerdir. çoğunluğu ethereum ağını kullanır.

kısaca coin=din token=mezhep, cemaat olarak aklınızda tutabilirsiniz. mesela “alevilik islam ağında çalışır” gibi. evet farkındayım değişik bir benzetme oldu.
    neyse işimize bakalım.
    daha bitmedi,
    cmc: https://coinmarketcap.com/ tüm kriptoları hacim, fiyat, mcap gibi değerlere göre sıralayan sitedir keiptolar hakkında bilgiler bulabileceğiniz en kapsamlı sitedir.
    mcap: market capitalization. toplam piyasa değeri demek.
    ıou: henüz fiili alım satımı olmayan varlıklar üzerinden al-sat yapılmak suretiyle gerçekleştirilen borçlanmalardır. yani bahçemde yetiştirdiğim ama daha olgunlaşmamış dalında olan elmalarımı şimdiden satmam gibi ve bunu alanların olması gibi.

umarım faydalı olmuştur.
  • özellikle forumlarda okuduğum üzere hakkında halen bilgi eksikliği olduğunu gördüğüm proje. bu konuda projeye katılmayı düşünenler için bir fayda sağlamak babında bir ön bilgi verelim:

---------------------
    sorumluluk reddi #1: pi halen beta sürecindedir.

pi network beta sürecindedir. proje yapım/üretim aşamasındadır ve bu, hatalar olduğu/olabileceği ve bazı detayların halen değişim içinde olduğu anlamına gelmektedir.
    çoğu kripto projesi saf teoriden başlarken, pi network teoriyi insan merkezli tasarım ile dengeleme arayışı içindedir (ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için gerçek insanlarla test etmektedir). katkılarınız ve sabrınız, topluluğumuzun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak ürünleri birlikte geliştirmemizde önemli rol oynayacaktır.

sorumluluk reddi #2: pi bedava para demek değildir.
    başarısı üyelerinin müşterek katkılarına bağlı olan uzun dönemli bir projedir. pi sıradan insanların günümüzde bankalar, teknoloji devleri (facebook, amazon, vb.) ve diğer aracılara giden ekonomik değeri fazlasıyla eline geçirmesine yardım etmeye adanmıştır ve üyelerinin müşterek katkılarına bağlıdır. çabuk para kazanmak istiyorsanız lütfen başka yere bakın.

pi sıradan insanlar tarafından yine bu insanlar için telefonunuzda kazabileceğiniz (kazanabileceğiniz) yeni bir kripto para birimidir. kripto para birimleri hükümetler veya bankalar yerine topluluk tarafından sürdürülen ve güvence altına alınan yeni bir dijital para formudur. günümüzde bu para biriminin güvence altında olmasına yardım ederek ve pi'nin güvenilir ağını genişleterek pi kazabilirsiniz (kazanabilirsiniz). sıradan insanların bitcoin gibi bir çok kripto para birimine erişimi ve bunları kullanımı oldukça zorken, pi kripto para birimlerinin gücünü avucunuzun içine koyuyor.

** bu gerçek mi? pi bir dolandırmaca mı?
    pi bir dolandırmaca değildir. sıradan insanlara kripto para birimlerine çok daha fazla erişim sağlamak üzere stanford mezunlarından oluşan bir takımın özgün çabasıdır.

pi kurucu takımı her biri stanford'ın blockchain topluluğunun kurulmasına katkıda bulunmuş stanford doktora mezunu iki kişi ve işletme yönetimi yüksek lisans'ı mezunu bir kişiden oluşuyor. projenin başarıya ulaşacağının garantisini veremeyiz fakat bütünlüğün yüksek standartlarını sağlarken ortak hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere elimizden gelen en iyi çalışmayı sunacağımıza söz veriyoruz. hakkımızda daha fazla bilgiye uygulama ana menüsündeki "kurucu takım" sayfasından ulaşabilirsiniz.

** bu uygulama nasıl çalışıyor? nasıl daha fazla pi kazanırım?
    bu uygulama pi topluluğuna basit katkılar sağlayarak pi kazanmanıza olanak sağlar. kazandığınız pi miktarı katkınızla beraber artar.

** pi kazanmak için her 24 saatte bir giriş yapıp kazımı başlatmak üzere yıldırım sembolüne basın. kazım yaparken güvenilir arkadaşlarınızı ve ailenizi topluluğa katılmaya davet ederek saatlik kazancınızı arttırabilirsiniz. 3 günlük kazımdan sonra güvenlik çemberinizi oluşturarak kazancınızı arttırabilirsiniz. bu çember ağın genel güvenliğine katkıda bulunacaktır. ağa önce dahil olan üyelerin, kendilerinden sonra gelenlerden daha yüksek oranla kazım yaptığını aklınızdan çıkarmayın.

** kazım yapmak için uygulamayı açık bırakmanıza gerek yoktur. pi kazmak telefonunuzun performansını etkilemez, pilinizi tüketmez ve internet veri paketinizi harcamaz.

** peki pili veya veri paketini tüketmeden nasıl kripto para kazımı yapabiliyoruz?
    bitcoin gibi pow algoritmasını kullanan kripto para birimleri gibi enerji harcamak yerine pi, defterini üyeler birbirlerini güvenilir olarak teyit ettiğinde güvence altına alır.

bu, işlemi kimin yapacağına karar veren birbirine kenetlenmiş bir "güvenlik çemberleri" ağı kurar. bu yeni yaklaşım mevcut sosyal bağlantılarınızın kaldıracıyla, finansal bedeli olmadan, pil tüketmeden ve gezegendeki ayak izinizi en hafif seviyede tutarak cep telefonu üzerinden kripto para madenciliği yapmanıza olanak sağlar. daha isabetli ve detaylı açıklamalar için white paper'daki teknik bölümü okuyunuz.

** erken üye olanlar neden daha yüksek oranla kazım yapıyor?
    erken üyeler kendilerine en çok ihtiyaç duyulan dönemde ağa katkıda bulundukları için daha yüksek oranla kazım yapar.

pi dünyanın en geniş ölçekte kullanılan ve dağıtılan kripto para birimi olmayı hedeflemektedir. pi bu hedefini gerçekleştirmek için başarısını sağlama almak üzere en önce üye olanları katkıda bulunmaya teşvik eder. kazım oranı erken katkının önemini yansıtmak üzere ağa yeni insanlar katıldıkça azalır. şu anda temel kazım oranı aktif kullanıcı sayısı 10 sayısının her yeni kuvvetine ulaştığında yarılanmaktadır. bu oran, ağ belirli bir kullanıcı sayısına ulaştığında (ör. 10 milyon veya 100 milyon) sıfırlanacaktır. o noktadan itibaren madenciler aynı bitcoin'de olduğu gibi yalnızca işlem ücretleri üzerinden ödüllendirilmeye devam edecek ve madencilik ödülü kazanmayacaktır.

** pi'nin değeri nedir?
    bugün pi 2008 yılındaki bitcoin gibi 0 dolar / euro / tl vs.dir. pi'nin değeri ağın üyeleri tarafından sunulan zaman, ilgi, ürün ve hizmetler ile desteklenecek.
    pi üyeleri bahsedilen bu değer, ürün ve hizmetleri ortak bir para birimi etrafında toplayarak genellikle bankalara teknoloji devlerine (facebook, amazon vb.) ve aracı kurum ve kuruluşlara giden finansal değeri ele geçirecektir.

bugün bu para birimini dağıtıp topluluğu oluşturarak ve güvenliğini sağlama alacak teknolojiyi geliştirerek bu dijital para birimi ve pazarın altyapısını hazırlıyoruz.

** pi'yi çekebilir miyim? çekim için nasıl bir zaman çizelgesi var?
    hayır henüz pi'yi çekemezsiniz. çekim ve/veya diğer para birimleri ile takası pi tamamen merkeziyetsiz blokzincire geçtiği 3. aşamada yapabileceksiniz.

pi 1. aşamayı "dünya pi günü"" olan 14 mart 2019 tarihinde başlattı. 1. aşama boyunca bakiyeleriniz 3. aşama mainnet geçişinde karşılık bulma garantisi ile kaydediliyor. kötü niyetli kişilerin sahte hesaplarla ürettiği pi'yi temiz hesaplara geçirip hesap doğrulama aşamasından geçmesini engellemek için mainnet'e kadar pi transferleri kısıtlanmış olacak. proje geliştirmesinin kesinleşmiş zaman çizelgesini halen daha iyi hale getiriyoruz. daha detaylı bilgilendirme için white paperın "yol haritası" bölümüne göz atın.

** pi'nin ne zaman bir değeri olacak? ne zaman pi'yi "gerçek" paraya çevirebileceğim?
    pi sahipleri varlıklarını ya pi pazarı üzerinde ürün veya hizmet satın alarak, ya da euro dolar vb. itibari paralar ile takas ederek "gerçek" paraya dönüştürebilir.

1) sahip olduğunuz pi ile direkt olarak ürün veya hizmet satın almak. pi network, üyelerinin pi harcayarak ürün ve hizmet satın alabilecekleri bir p2p (eşlerarası) pazar oluşturuyor. uygulama içi bu transferleri deneyimlemeye 2019 4. çeyreğinde başlamayı hedefliyoruz.

2) pi'ye itibari paralar ile takas etmek. binance, coinbase, kraken vb. kriptopara borsalarının pi'yi ne zaman listeleyeceği pi kurucu takımının elinde olan bir şey değildir fakat mainnet’e geçeceğimiz projenin 3. aşamasında pi takas edilebilir duruma gelecektir. bu noktada borsalar pi'yi listelemeye karar verebilirler. bu sırada pi'nin kurucu takımı 3. aşamaya ulaşmak üzere teknik yol haritasını projeye adapte etmeye odaklanmıştır.

** birden fazla cihazda kazım yapabilir miyim? ağ sahte hesaplar, botlar vb. kaynakların pi kazanmasını nasıl engelliyor?
    hayır, birden fazla cihazda pi kazımı yapamazsınız. ağın, herkesin yalnızca bir hesabı olması konusunda kuralları katıdır. pi sahte hesaplardan kazım yapılmadığını güvence altına almak üzere çok yönlü bir strateji kullanmaktadır.

öncelikle pi ağı cihazın bir insan tarafından mı yoksa makine tarafından mı yönetildiğini algılamak üzere google'ın recaptcha v3 modülünü kullanıyor. bu teknoloji çoğu kullanıcı için gerçek insan olduklarından dolayı tamamen görünmezdir fakat botlar google algoritması onları yakaladığında bu doğrulama modüllerini görmeye başlar. zamanla gerçek insanların madencilik davranışlarını, botları tahmin etmek üzere kullanan bir makine öğrenme programı geliştiriyoruz.

ikinci olarak pi'nin onay algoritma gereksinimi olan güvenlik çemberleri sahte hesapları tanımlamayı gerçekten kolay hale getiriyor. sahte hesaplar güvenlik çemberlerinde kendilerini işaret eden yeterli sayıda gerçek hesap içermezler. en iyi ihtimalle sahte hesaplar ağın geri kalanından çok az sayıda işaretçi alırken genellikle birbirlerini işaret ederler. bu normal dışı durumun bilgisayar algoritmalarıyla farkedilmesi oldukça kolaydır.

son olarak ise pi 3. ve son aşaması olan mainnet’e geçtiğinde yalnızca gerçek bireysel kullanıcıların birikimleri onaylanıp blokzincir üzerinde değerlenecek. başka bir deyişle, eğer bir şekilde bazı bot aktiviteleri kaçırılmış olsa bile kullanıcı doğrulama işlemi bu sahte hesapları gerçek insan gibi bildirimde bulunamayacakları için eleyecek. şu an için minimum düzeyde müdahil olunacak merkeziyetsiz kyc uygulamalarını araştırıyoruz.

** bu uygulama bir cüzdan mıdır? genel ve özel anahtarlarımızı saklayacak mıyız? gelecekte pi'yi depolamak üzere harici bir cüzdan kullanabilecek miyiz?
    evet, telefonlarınız mevcut hesaplarınıza (telefon no - facebook) bağlanmış bir şekilde kripto para cüzdanı olarak işlev görecektir.

diğer bütün genel blokzincirlerde olduğu gibi pi blokzinciri de uygulama içi ve harici cüzdanlarda pi'yi depolamanıza, gönderip almanıza ve blokzincir üzerinde direkt işlem yapmanıza olanak sağlayacak. bu 3. aşamada gerçekleşmek üzere planlanmış bir fonksiyon. projenin 3. aşaması boyunca genel ve özel anahtarlarınızın tam sahipliğine erişme seçeneğiniz olacak. (şu anda 1. aşama olan paranın dağıtılması aşamasında olduğumuzu, sonrasında 2. aşama olarak testnet'e geçeceğimizi ve son olarak 3. aşamada kendi mainnet'imize geçiş yapacağımızı bu noktada hatırlatmak isteriz)

pi sıradan insanlar tarafından daha erişilebilir olmayı hedefliyor ve bu hedef doğrultusunda bu entegre arayüz oluşturuldu. aşamalı uyarlamayı da yine sıradan insanların kullanımını kolaylaştırmak üzere tercih ettik. hala projenin ilk zamanlarındayız ve önümüzdeki uzun yol için heyecan duyuyoruz.
    -------------------------
    daha ilk zamanlardan avantajli durumda coin mining e başlamak isteyen, kripto piyasalara ilgi duyan ama reelde
    yatırım yapmaktan çekinen kişiler var ise yardımcı olabilirim. pi network e katılım hususunda her türlü bilgi ve teknik destek için mesaj kutumu yesillendirmeniz yeterli dostlar.
  • kilit taahhüdü soyle oluyor anladigim kadariyla. mainnete pilerini ilk transferinden itibaren elindeki pilerin bir kismini kitliyorsun belirli bir sure boyunca. ne kadar cok kismini ne kadar uzun sure kitlersen kazim oranın artıyor. elindeki pilerin yuzde 90inini 3 yil boyunca kitlersen yuzde 500 küsur oraninda daha hizli kazim yapacaksin. bunun amaci da su, herkes mainnet acilir açılmaz paraya cevirmeye calisirsa daha ilk saatten pi'nin fiyati 0a yakinsayacak. herkesin elinde kalsin ve bu zamana yayilsin ki bu zamanda pi kabul gören bir meta olursa releaseler yumusak yumusak gelsin ve pi'nin degeri 0 olmasin. yok ben kilitlemem bana ne dersen de, mainnete gectiginde alayini satabiliyorsan satarsin o senin bilecegin is.

yanlisim varsa düzeltin lütfen.
  • üstteki koca yürekli sosyal deney fedaisi arkadaş madem hiçbir şey olacağına inanmıyor, mainnet geldiğinde pi'lerini 250tl den seve seve alırım
  • bu başlıkta olsun alakasız bir şekilde pi coin başlığında olsun şu sıralar ısrarla referanslı link paylaşılıyor.
    oğlum, çok fazla geç kaldınız lan. artık günde 1 adet pi bile kazanılmıyor. nedir bu refli link paylaşma motivasyonunuz.
    o tren kaçalı çok oldu.

şahsen ben pi network'e ilk çıktığında bulaşmıştım. o dönemler henüz 35 bin üyesi vardı. şu an 50 milyon+ kullanıcısı var. 20 milyonu falan bırakmış olsa hala 30 milyon aktif kullanıcı söz konusu. böyle bakınca hala çok uçuk geliyor.
    sözlük yönetimi yazdığım entryi silmişti ama sözlükte pi'den ilk bahseden de bendim. belki ilk bahseden olduğum içindir ki 184 kişi gelmişti buradan.
    çoğu bıraktı tabii. devam edip kyc yapsalar şu an en az 20 bin+ tl kazanacaklardı.
    sanırım bir kısmı şu sıra geri dönme uğraşında. budalalar.
    şu an ısrarla devam eden 16-17 kişiyiz.
    çıktığından beri scam, ponzi, keriz silkeme bilmem ne bir ton şey söylendi hakkında.
    telefonda somut olarak bir kazım yapmadığı; kazım adı altında kullanıcılara network için pi dağıttığı halde telefonunuzu mahvediyorsunuz falan diye cahil höykürmeleri bile oldu. bunların sonu gelmez.
    çünkü işbu mallar ısrarla hala aynı şeyleri yazmaya devam ediyor.
    pi network türkiye'de hala telefona hapsolmuş olsa da asya'da ciddi anlamda kullanım alanına sahip oldu. asya'da pi üzerinden alışveriş yapan oldukça fazla topluluk var. zaten henüz piyasaya çıkmadan 10 liralara ulaşmasının sebebi de bu.
    zaten bu ara sıra başlığa uğrayıp scam, ponzi ehehe diye entry girenlerin anlamadığı şey de keza bu.
    50 milyon kullanıcıya ulaşmış bir şey istese de scam olamaz artık. ponzi mallığına hiç girmiyorum o tam bir zeka yoksunluğu. ponzinin sözlük anlamına da mı bu kadar uzaksın be salak.

açıkçası ilk zamanlar tipik airdroplar gibi benim de çok bir beklentim yoktu ama gelinen noktada realize ettiğim 60 bin tl ve bekleyen 300 bin küsür lira ile 4 yıllık uğraşımı fazlasıyla yerine getirdi.

ve son sözüm pi hakkında sözlüğe yazdığım ilk gün ref olarak gelen ve 4 yıldır benimle beraber yılmadan devam eden earalion adlı kişiye artık her kimse.
    sadakatine hayranım ama artık kyc yap amk yeter lan.
  • uzun zamandır sözlüğe girmemiştim mesaj kutum pi network ile ilgili sorularla dolmuş, taşmış. hepsini cevaplamaya çalışıyorum.

pi network kazıma başladığımdan bu yana yaklaşık üç sene geçmiş. bu zaman diliminde yaklaşık 11.000 pi kazdım, kyc mi tamamladım. bilenler bilir, aralık ayında enclosed mainnet ini tamamladı. open mainnet için geri sayım başladı. ben başladığım zamanlar madenci sayısı 500 bin bile değildi, şimdi 30 milyonu geçti.
    buna paralel olarak kazım hızları birçok kez yarılandı. eski pi kazım hızı ile kazamıyorsunuz elbette tüm madencilikte olduğu gibi.
    gelecekteki fiyatı ile ilgili birçok soru da geliyor, bunu şu anda öngörmek mümkün değil ama bazı verilere dayanarak bazı soru işaretlerini gidereyim.

öncelikle pi coin lock - kilitleme süreci nisan ayı ile birlikte başladı. kazdığınız pi'leri 1 ila 3 yıl arasında kilitleyebiliyorsunuz. ne kadar uzun kilitlerseniz o nispette kazım hızınız boost oluyor. ben üç sene boyunca kilitledim. buna bağlı olarak %586 boost oldu kazım hızım mesela. bu oran herkes için geçerli değil ama ne kadar uzun zamandır kazım yaptığınıza bağlı olarak değişir. 65 milyon pi bu şekilde boost mekanizması ile pi coinlerini kilitleyenler arasında dağıtılacağı duyuruldu.
    bundan sonra kazılabilecek pi sayısı 35 milyar adet limitli olacak.

dolaşımdaki arz sayısı şu anda kesin belli değil, zira kyc'sini tamamlamayan madencilerin pi'leri open mainnet sürecinde silineceği için arz sayısında haliyle bir düşüş olacak. mainnet in tamamlanmasıyla max. arzın 100 milyar pi olacağı aralık whitepaper'da açıklandı. bunun %80'i madencilere ait, geri kalan %20'si core team in elinde tutacağı miktar olarak belirlendi.

ek soruları olanlar özelden mesaj kutumu yeşillendirebilirse yardımcı olurum elinden geldiğince.
  • kıt zeka coin'i sanırım. başlık altında hakkında bilgi olması gerekirken reklam ve ref link&id leri dolu. sanki görüp de ref'lerini kullanacak insanlar. ben de bayadır kazıyorum ama birşey olacağını düşünmemeye başladım artık, verdikleri süreç haritası yetersiz. son zamanlarda reklam bile izletmeye başladı. uygulama içi chat bölümüne bakıyorsun hint, paki, türk nerde gariban halk varsa dolu. bir yerde bu gariban halklar doluysa o proje ilerlemiyor genelde, umarım yanılırım.
  • adamlar ya inecek ya çıkacak diye süper tahminler yapıp birde altına ref linki yapıştırıyorlar.
    görsel
hesabın var mı? giriş yap