• bacakta derin ağrılar, yürüme zorluğu (bildiğin topallama) yapan, bel ağrısıyla birleşip fıtıkla karıştırıldığı için kolay teşhis edilemeyen bir hastalık. fizik tedavi ve egzersiz işe yarıyormuş işallah.
    egzersiz modelleri ve açıklama için:
    http://romatizmaturk.com/…task=view&id=98&itemid=33
  • floroskopi kılavuzluğunda, lokal anestezi ve sedoanaljezi altında priformis kasına lokal anestezik ve steroid enjeksiyonu hızlı düzelme sağlar.
  • pilatesle kolayca ortadan kaybolabilen sendrom.
  • siyatik sinirin piriformis kası tarafından sıkıştırılması
  • 3 haftadır az az, son 1 haftadır inim inim inleten meret.

oturup kalkarken sağ kalçada nefes kesen bi ağrı olur. non- steroid anti inflamatuar denilen ilaçlarla ağrı hafifliyor. aynı şekilde sıcak uygulama da hafifletiyor ağrıyı.

2-3 hafta bu ilaçlarla gerilemezse kas içine steroid enjeksiyonuyla daha iyi yanıt alıniyormus tedaviye.

edit: bi anda geçmiş olsun mesajlarıyla doldu mesaj kutum. sağolun, varolun, eksik olmayın.
  • bu başlığı bana allah mı gönderdi dediğim olay, resmen bu sendromdayım arkadaş
  • nöral terapi nin çok başarılı olduğuna şahit oldum.
  • tam ısınmadan sabahın korunde yoga yapmamım sonucu olusan ve aylardır cektigim sendromdur. gecmiyor lanet. fizyoterapistin onerdigi hareketleri yapıyorum daha kotulesiyor, bırakıyorum. disimi sıkıp devam mı etmeliyim yoksa hareketler mi yanlıs bilemiyorum. tam gecti diyorum bir iki gun iyi oluyorum sonra lanet sey geri geliyor. ne x-ray cekildi ne mri, bazen doktorun teshisi yanlis mi acaba diyorum. agrılarım cok kıvrandırıcı degil ama hep oradalar ve bu beni deli ediyor. sendrom sag bacakta ama sırtımın sol ust kısmına da vurmaya basladı. hareket etmek bazen iyi geliyor bazen kotu. yatmak/oturmak bazen iyi geliyor bazen kotu. ne halt edicegimi sasırdım. yemin ederim kafayı yiycem, sanırım vucudum dokuluyor.
    umarım kimsenin basına gelmez.

edit: yaklasik 1.5 yil! sonra buyuk oranda gecti fakat halen daha bendeki sorunun piriformis olup olmadigi bir mugamma. o bolgede cok benzer semptomlari gosteren birden fazla sendrom var. nasil gecti derseniz oncelikle doktorunuzun sizde fitik olmadigindan emin olmasi lazim, ikinci olarak romatizma ihtimali kontrol edilmeli. benim durumumda iyilesmenin cok yavas olmasinin sebebi asiri d-vitamini eksikligiymis. bu eksiklik kaslari ve kemikleri zayiflatiyor. kaslar kemiklere yeteri kadar iyi tutunamadigi icin iyilesme kolay kolay olmuyor. d-vitamini depo ile agrilarim durdu. turkler d-vitamininden cok etkileniyor, beslenmeyle eksiklik maalesef kapanmiyor, ben bir de gunesin neredeyse hic olmadi bir yerde yasiyorum. tavsiyem cok uzun suredir bu sendromdan muzdaripseniz, ne yaparsaniz yapin gecmiyorsa d-vitamininizi (ve a-vitamininizi) kontrol ettirin.
  • tenis topu ile yapılan egzersiz esnasında el bileklerine aşırı yüklenmekten kaçınmak gerek. çünkü piriformis kasını güçlendireyim, bu sendromdan kurtulayım derken, bu kez de karpal tünel sendromuna yakalanabilirsiniz.
  • siyatik sinirin proksimalde piriformis kası tarafından sıkıştırılması bu durumun oluşmasını kolaylaştırır. bu sendromda genellikle gluteal bölgeye lokalize şiddetli bir ağrı oluşur ve geçici olarak sakrum ve kalça eklemine ayrıca bacağa da ağrı ulaşmaktadır. bazen öne eğilme ve ağır yük kaldırma gibi etkenlerle ağrıda artış meydana gelir. kalça ekleminin içe rotasyonu gibi bazı hareketlerle ağrı artabilir. tanı için 5 kriter mevcuttur:
    siyatik sinir tutulumu bulguları, radikulopati ile uyumlu elektrodiyagnostik bulgu olmaması, pelvik kitlenin ekartasyonu, piriformis kasinda cerrahi girisimle fibroz bant görülmesi, cerrahi girisimle şikayetlerin kaybolmasi olarak sıralanır.
hesabın var mı? giriş yap