şükela:  tümü | bugün
 • (lat.) çok parmaklılık.
  bireyin parmak sayısının o türün normal sınırının üzerinde olması durumudur. insanlarda en sık karşılaşılan şekli el ya da ayakta altı parmaklılıktır. kalıtsal olarak alt nesillere de aktarılır.
  sozlukteki yazarlar arasında polidaktilisi olanlar varsa, bunlar elimine edilmediği takdirde yedinci nesil yazarlar arasında sıklıkla karşılaşılan bir anomali olacaktır. elbette bu durum yeni nesillerin daha hızlı entry girmesini sağlayacaksa, sözlük sponsorları tarafından desteklenmelidir.
  (bkz: daktylos)
 • (bkz: sindaktili)
 • (bkz: mirror hand)
 • guinness rekorlar kitabında bile yeri olan hastalık.

  http://haber.gazetevatan.com/…cocuk/391130/30/dunya
 • sanırım pekçok kültürde doğan bebeklerde ilk kontrol edilen durum. bebek doğar doğmaz parmaklarını saymak bir bize özgü sanıyordum ama amerikalılarda da doğu kültüründen arkadaşlarımda da hep bu geleneğin olduğunu duydum.

  erkek bebeklerde bir de hayalar ekleniyor kontrole.
 • gelmiş geçmiş en iyi dizilerden olan fringe'nin introsunda yer alan el görselinde * yer alan hastalık.
 • diğer bir adı hiperdaktilidir. tek elde/ayakta ya da iki elde/ayakta birden bu sorunla karşılaşılabilir. çoğunlukla eklemsiz, sadece kemik yapısı gelişmiş olarak ortaya çıkmış olur ve kolaylıkla cerrahi işlem uygulanabilir. nadir de olsa işleyen bir yapıda olabilir. genellikle serçe parmak tarafında bu anomaliye rastlanır (ulnar polidaktili). sık olmasa da baş parmak tarafında da rastlanabilir (radyal polidaktili). çok nadir orta üç parmağın konumunda rastlanır (merkez polidaktili). bu üç parmak içinde en çok işaret parmağı tarafında, en az yüzük parmağı tarafında rastlanır.

  kalıtsal olarak aktarılabildiği gibi bir sendromun parçası olarak da oluşabilir. kalıtsal polidaktili, 10 haftalık embriyonik evrenin hızlı uzuv gelişimi gözlemlenen 4 haftalık periyodunda bireyde oluşur.

  ulnar polidaktili şu sendromların bir parçası olarak gelişebilir:
  greig cephalopolysyndactyly sendromu
  meckel sendromu
  (bkz: ellis van creveld sendromu)
  mckusick-kaufman sendromu
  (bkz: down sendromu)
  bardet-biedl sendromu
  smith-lemli-opitz sendromu

  radyal polidaktili şu sendromların bir parçası olarak gelişebilir:
  (bkz: holt oram sendromu)
  (bkz: fanconi anemisi)
  townes-brocks sendromu
  greig cephalopolysyndactyly sendromu

  merkez polidaktili şu sendromların bir parçası olarak gelişebilir:
  bardet-biedl sendromu
  meckel sendromu
  pallister-hall sendromu
  legius sendromu
  (bkz: holt oram sendromu)

  polidaktilinin, bir parçası olarak gelişebildiği diğer sendromlar şöyledir:
  acrocallosal sendromu
  basal cell nevus sendromu
  biemond sendromu
  (bkz: ektrodaktili)
  (bkz: mirror hand) bozukluğu
  mohr sendromu
  oral-facial-digital sendromu
  (bkz: rubinstein taybi sendromu)
  short rib polydactyly

  ek #1:
  afrika toplumlarında diğer toplumlara göre 10 kat daha sık rastlanır.

  ek #2:
  özellikle geçmiş zamanlarda, denizciler, polidaktiliye sahip kedilere, normal kedilere göre daha fazla ilgi gösterirlermiş (gemilerine almak konusunda). bunun nedeni, fazladan parmakları ile normalden çok daha çevik ve hızlı olabilmeleri ve dolayısıyla avcılık yetilerinin daha gelişmiş olmasıymış. tabi ki konu gemilerle taşınan kemirgenlere bağlanmakta.

  bu 'bol parmaklı' kediler çoğunlukla abd, kanada ve britanya adası'nın belirli bölgelerinde bulunur. normal şartlarda ön patilerinde 5'er tane, arka patilerinde ise 4'er tane olmak üzere toplam 18 parmakları vardır. ama polidaktiliye sahip kedilerde bu sayının 28'e kadar çıktığı görülmüştür ve 'jake' ve 'paw' adındaki iki kedi toplam sayısı 28 olan parmakları ile guiness rekorları'ndaki yerlerini almışlardır.

  kedilerde polidaktili genellikle ön patilerde görülür. sadece arka patilerinde polidaktili görülen kediler de mevcuttur ama bu nadirdir. ön ve arka patilerde aynı anda polidaktili görülmesi çok daha nadirdir.

  nobel ödüllü yazar ernest hemingway'in ilgi alanlarından biri de bu polidaktiliye sahip kedilerdir. bir gemi kaptanı tarafından kendisine hediye edilmiş olan polidaktiliye sahip kedi sonrası bu rahatsızlığa sahip kedilere ilgi duymaya başlamıştır. polidaktiliye sahip kedilere duyduğu bu merak nedeniyle, bu durumun görüldüğü kedilere 'hemingway kedisi' de denmektedir.
 • cerrahi tedavi bir yaşından sonra tıbbi şartların uygun olduğu en erken dönemde gündeme alınmalıdır. tedavi yaklaşımı olarak, zayıf olan ve fonksiyonları daha az olan parmak alınır. kısıtlı da olsa üstlendiği bazı fonksiyon ve hareketler varsa bunları yaptıran tendonlar korunacak olan parmağa aktarılır.