şükela:  tümü | bugün
 • hukuk devletinin aksine, devletin hukuka bagli olmadigi devlet tipidir . keyfiyet ve kisitlama bu devlet sisteminin iki ana ozelligidir .

  (bkz: hukuk)
 • kapitalizm'e bağlı olarak hizmete giren faşizm'in devlete kazandırdığı kimlik.
 • (bkz: 1984)..
 • bu tur devletlerde "hazine anlayisi" mevcuttur. devletin uygulamalarindan zarar goren kisi direkt olarak devleti dava etmek hakkina sahip olmadigi icin hazineye dava acar ve tazminata hak kazanabilir. boylece devlet dokunulmazligi korunur.
  (bkz: yonetim hukuku)
 • demokrasinin esamesinin okunmadigi, herkesin 'yanimdaki sivil polis olabilir mi?' korkusu ile yasadigi, karanlik, urkutucu ve fasizan yontemlerin kullanildigi devlet modeli. (bkz: polis milleti)
 • (bkz: polis devlet)
 • kanaatimizce polis sözcüğünün kolluk kuvveti anlamından yola çıkılarak, çok yaygın bir şekilde, yanlış kullanılan bir kavramdır.. buradaki polis sözcüğü yunancadaki şehir anlamında olmalıdır.. acropolis, necropolis, constantinopolis, metropolis........ polis devleti de doğal olarak şehir devleti anlamına gelmektedir... yani feodal avrupa zamanlarında şehrilerin ayrı ayrı devletler olması durumudur.. bu şehir devletlerde genelde baskıcı yönetimler olması nedeniyle günümüzün polis devleti kavramının baskıcı devlet kavramıyla özdeşleştirilmesi açıklanabilirse de yine de bünyesinde gayet demokratik biçimde yaşam sürülen şehir devletler de olduğu unutulmamalıdır...

  edit: benim burada kastettiğim yanlış kullanılma "polis" sözcüğünün günümüzde akla ilk kolluk kuvvetlerini getiriyor olmasından dolayı "polis devlet" kavramını da kolluk kuvvetlerinden yola çıkarak değerlendirme durumudur.. aslolan ise kolluk kuvvetleri ile alakasız bir şekilde iktidarın hukuk ilkelerine bağlı kalmadan gücünü kullanıyor olmasıdır.. tabii ki bu gücü kullanır ve uygularken kolluk kuvvetlerinden yararlanıyor olması bu yanlış kullanımı bir anlamda doğru kullanım haline de getiriyor aslında.. ancak benim dikkat çekmek istediğim hukuk ilkelerine bağlı kalmasa da bu gücün sadece kötü niyetle kullanılmıyor olabileceğidir ve vatandaşların öyle ya da böyle refahı amaçlanıyor olabilir.. demokratik biçimde yaşam sürebilen şehir devletleri örneğini de bu vesileyle vermiştim.. bununla birlikte "polis devlet" ya da "polis devleti" kavramı bağımsız olarak bir anlam ifade ediyor olsa da asıl çıkış noktası eski şehir devletleridir.. polis şehir yani aslında devlet demektir.. bir de alıntı yapalım..

  “hukuk devleti”, “polis devleti ” deyiminin karşıtı anlamında kullanılmaktadır. o nedenle burada kısaca polis devleti anlayışını görmek gerekir. “polis devleti (polizeistaat )”, onyedinci ve onsekizinci yüzyıllarda kara avrupası ülkelerindeki mutlakiyetçi rejimleri açıklamak için kullanılan ve ilk kez almanya’da ortaya çıkmış bir kavramdır. polis devleti, “kamunun refahı ve selameti için, her türlü önlemi alabilen, bu amaçla kişilerin hak ve özgürlüklerine alabildiğine müdahale edebilen, onlara külfetler yükleyebilen ve fakat tüm bunları yaparken idaresi hukuka bağlı olmayan” devlet demektir. polis devleti anlayışında devlet hukuka bağlı olmadığına göre, devletin eylem ve işlemlerinin yargı tarafından denetlenmesi de söz konusu değildi. “polis devleti” ifadesindeki “polis” kelimesi sadece “kolluk” anlamında değil, daha geniş bir anlamda, kamunun refah ve selametini sağlamaya yönelik tüm devlet faaliyetleri anlamında kullanılıyordu. devletin bu faaliyetleri yürütebilmek için sahip bulunduğu sınırsız ve denetimsiz güç ise “polis kudreti (polizeigewalt)” olarak adlandırılıyordu. kısaca “polis” deyimi hiçbir sınır ve denetim tanımayan kamu kudreti anlamına geliyordu. bugün de idaresi hukuka bağlı olmayan, vatandaşlarına hukukî güvenlik sağlamayan devlet tipi için “polis devleti” tabiri kullanılmaktadır.

  kaynak: http://www.anayasa.gen.tr/hukukdevleti.htm
 • nedense aklıma saadettin tantan ı getiren kavram.
 • polis devlet'in en güçlü sloganlarından biri için (bkz: kanuna karşı gelmediysen polisten neden korkasın)