şükela:  tümü | bugün soru sor
 • porsche kullanmak ustalık isteyeceği için herkesin "ferrari" diyeceği sorunsal
 • porsche bir otomobil üreticisidir, ferrari ise ferrari.
 • dış görünüşe ilişkin beğeninin kişiselliği, arabaların teknik ve performans özellikleri karşılaştırmaları, sahip oldukları imajlar ve motor sporları başarıları bir yana, firma olarak para kazanma temel amaçları yanında güttükleri politikalarla ayrılır bu iki firma. porsche'yi profesyonel işletmeciler yönetirlerken ferrari'nin başında hep arabalara tutku ile bağlı insanlar bulunmuştur.
 • bir aralar bu konu ile ilgili bir porshe reklami oldugundan bahsedilirdi gerci ben seyretmedim ama konusu soyle bir seydi:

  adamin teki evinde yatagindan kalkiyor; yatagi, yorgani, terligi boku pusuru paso ferrari marka seyler... sonra banyoya gidiyor yuzunu yikiyor, dislerini felan fircaliyor; tabii dis macunu vs. gene paso ferrari.

  falan fisman derken adam evden cikiyor; ferrari logosu olan bir garaj kapisini aciyor, iceride cillop gibi kirmizi bir ferrari... neyse efendim atliyor bu ferrari'sine yolda yavvaş yavvaş, ipim kusagim, sikim tasagim diyerek püfür püfür gezerken, birden yanindan son surat bir sey tozu dumana katarak geciyor ve ekranda yukaridan asagiya dogru inen buyuk fontlarla bir porsche ve altinda da nispeten kucuk fontlarla yazilmis "boru mu sandin la hamucuk aazlı...." yazisi dokuluyor...

  reklami seyreden, bilen varsa yanlislarimi duzeltir elbet.
  ama hakikaten guzek reklam cekmisler adamlar.
 • porsche alınırken aşmış teknolojiye, alman kalitesine para ödenir, ferrari'de ise imaja ve ambleme yüklü bir ödeme yapılır...
 • yine her şeyi basite indirgeyerek düşündüğümüzde iş italyan mı alman mı sorusuna gelecektir. almanların karakteristiği dayanıklı , konforlu , güvenilir ama ruhsuz araçlar yapmalarıdır , en güzel tasarımlarında bile bir ruhsuzluk vardır , insanın kalbini küt küt attırmaz , italyanların araçları ise dökülür , kullanımı pahalıdır ancak zevke hitap eden her konuda bir numaralardır. tasarım olsun , sürüş keyfi olsun hep en iyisidir.

  porsche ve ferrari spesifik örneklerine dönersek , porsche konforlu değildir , porsche ruhsuz da değildir , ancak ferrari bir italyanın bütün tipik özelliklerini taşır. dayanıksızdır (uzun süre showroom'da güneş altında kaldı diye direksiyonunun göbeğinin derisi dökülen ferrari de mevcuttur) , kullanımı porscheden daha pahalıdır ancak hiçbir porsche , testarossa tasarımı kadar güzel olmamıştır , olacağını da sanmam , ayrıca kullanım özellikleri ve sürüş zevki bakımından da kıyaslanınca eşdeğer araçlar arasında ferrari'nin üstünlüğü açıkça ortaya çıkar. 911'in atmosferik versiyonları falan ferrari'nin yanında hikaye kalır. 911 turbo ancak rakip olabilir f430'a fakat atmosferik-turbo karşılaştırması da hiçbir zaman mantıklı bir karşılaştırma olmaz.

  sonuç olarak yine olay her zaman alman ve italyan arasında kalan bir insanın sorduğu basit bir soruya kadar indirgenebilir : kalp mi , mantık mı ?

  ps : bahsedilen reklamda ferrari porsche'ye ayar çekmektedir , ancak reklamın gerçekliği hiçbir zaman teyit edilememiştir , reklamın ardından porsche'nin ferrari'ye dava açıp kazandığı , ferrari'den oldukça yüklü miktarda para aldığı söylenmektedir. porsche'nin reklam yapılmadan önce rızasının olmasının mümkünatı yok , ne kadar para verseler de hiçbir firma imajını üç beş kuruş parayla değişmez.
 • önce ikisinden de birer tane alıp daha sonra yapmaya çalışacağım karşılaştırma. az kaldı...