• çok net diyebilirim ki , günümüz dıptıs sıçmıkları sanat eserlerine çevirebilen , güzel müzisyenler topluluğu , grubu .

inanılmaz dinlenesi . şiddetle tavsiye edilir .
  • 90'lı yılların en önemli olayı doğu blokunun dağılması ve ardından yugoslavya'nın parçalanmasıdır. tüm dünyanın gözü orta avrupa ve balkanlara çevrilir. bu ortamdan, emir kustirica ve goran bregoviç çıkar. işte bu dönem, aynı zamanda abd ve avrupa’da klezmer ve yidiş’in yeniden canlanma dönemi. hayat treni de bu dönemin kült filmlerindendir.

çingene yahudi atışması

bu dönemde, klezmer caz gibi müzik türleri ile harmanlanır. klezmerin sahip olduğu olanaklar ve sunacağı farklı imkanlar araştırılır. yidiş,popiş olur

bir yerde göç varsa eğer, orada şu fenomenden bahsedilir: birinci kuşak çatışma yaşar, ikinci kuşak uyum sağlar, üçüncü kuşak ise köklerine geri döner.

israil'de 2000'li yıllara gelince, anneanneler ölmeye başladı. artık israilli olmuş annelerin çocukları, anneanneleri ölünce birden boşluğa düştü. anneannelerinin sandıklarını açıp kendi köklerini keşfetti. bu ise 2000'li yıllardan sonra israil'de kültürel patlamayı beraberinde getirdi.

2003 yılında da romanya kökenli israilli müzisyen tamir muskat ve ori kaplan, balkan beat box isimli grubu kurar. grup, gypsy punk, balkan, doğu akdeniz müzikleri arasında dolaşır.

hermetico

rap şarkıcısı jason derulo da hermetico şarkısındaki saksafon soloyu sample olarak kullanarak talk dirty isimli şarkıyı yapar.

talk dirty

postmodern jukebox, rap şarkıyı alır ve yeniden klezmerleştirir. şarkıyı yiddiş sözlerle söyler. yalnız şarkı tam lezbiyen şarkısı olmuş:

bağyanları en çok ablama soracaksın
  • thrift shop coverlarıyla keşfettiğim irlandalı müzisyenlerden oluşan grup. korkunç güzel bir fikir olmuş bu şarkıları bu forma sokmak. şöyle bir youtube listeleri var, buradan tüm coverlar dinlenebilir..

görünen o ki en salak şarkıyı bile iyi enstrumanlar ve güzel bir ses mükemmel hale getirebiliyor.
  • zamanında veya günümüzde popüler olmuş parçaları vintage olarak yorumlamış, harika bir grup.

bugün karşılaştım. birçok çalışmalarını izledim ve kısacası bayıldım. insanın grubu izledikten/dinledikten sonra 1020-50'li yıllar arasında yaşama isteğinde bir artış oluyor.

edit: bu arada ilginizi çekiyorsa websitelerine şuradan ulaşabilirsiniz.

bu arada doğrudan ana sayfaya değil de websitenin video sayfasına yönlendirdim sizi. haberiniz olsun.

edit 2: pablozgr bey, 1020'li yıllar dediğim için beni çok aşağıladı. düzelteyim dedim. 1020 değil, 1920...
  • cumartesi gecesi evde oturan ezik ve yalnız ve de feci grip olmuş kırmızı burunlu insanı neşelendirmeye yarayan şeker mi şeker bir grup.
  • ankara konserini aylardır heyecanla bekliyordum. iptalini duyunca yıkıldım resmen. gelmezler tabii, niye gelsinler, ne malum yanı başında bombaların patlamayacağı? ben olsam ben de gelmem. durumumuz bu, biz kelle koltukta yaşamaya alıştık zaten, üçüncü dünya ülkesiyiz, konser bizim neyimize lan. muz cumhuriyetinin başkenti koduğumun ankarası! çok sinirlendim sözlük!
  • aşırı derecede yoğun gündemimde; kitaplar ve yolculuklar arasında boğulmuşken fark ettiğim ve çok değerli saatlerimden 5-6 tanesini harcamak durumunda kaldığım olağanüstü grup. tamamen şans eseri bu coverları ile başladı her şey. yaptıkları müziğin mükemmel olmasının yanı sıra vokallerin (özellikle robyn adele anderson'un) hareket ve mimikleri oldukça ilgi çekici.

her şey sakinleştiğinde yapmayı planladığım şeyler arasında en üst sıraya yerleştiriyorum: saksofon çalmayı öğren.
  • mükemmel bir talk dirty cover'ı olan grup.

[http://www.youtube.com/watch?v=yvewnlcefaw http://www.youtube.com/watch?v=yvewnlcefaw]

bu adamları dinlerken "işte müzik bu!" diyorum resmen içimden. muhteşemler.
  • orijinalinden iyi olan cover'lar başlığını sürekli aklıma getiren favori gruplardan. kendi açıp dinlemelerimiz bir yana böyle bir mekanda ansızın denk gelindiğinde yüz güldüren cinsten başarılılar.
  • robyn adele anderson içeren god rest ye merry gentlemen videosunu artık bulamadığım** grup.

ne yazık ki şu an kendilerini yalnızca dinlemekle yetiniyoruz, oysa izlemek de bir o kadar güzel ve önemliydi.

not: orijinal videoyu gören, duyan, bilen varsa lütfen haber versin.

edit: yaklaşık iki yıl aradan sonra bahsi geçen robyn adele anderson içeren god rest ye merry gentlemen videosunu theonewithlaziness sayesinde ve scott bradlee'nin de lütfu ile yeniden bularak mutlu olmamı sağlayan grup.

video
hesabın var mı? giriş yap