• her ne kadar a$k/sevgi/hayat/laylay temalarini derinden i$liyormu$ gibim gozuksede aslinda icinde gercekten tutkulu a$k sevgi vs anlatimlarini barindirmayan roman (ki oyle olsa beyaz dizilerden ne farki kalirdi bu da tarti$ilabilir).

--- spoiler ---
    oyle ki elizabeth ile darcy sonunda evlenmeye karar verdiklerinde bile anlatimlar yogun duygulardan yoksundur, iki karakterin konu$malari hizlica ozet gecilmi$tir, "ee nerde hani tutkulu opucukler?" dedirtmi$tir ve bu da kitabi okuyan bi ki$inin aklinda direk $u soruyu uyandirir: "lan bunlar yoksa birbirlerine a$ik degil mi, bo$a mi oyaladilar bizi, yoksa elizabeth'in a$ki mala mulke hedeyi mi dayali".. gene de ho$ bir kitaptir, okumak kayip degildir
    --- spoiler ---
  • daha okumayı öğrenmeden en sevdiğim kitaptı pride and prejudice, annemde ufak çizgiroman versiyonu vardı ve güzel kızlar, yakışıklı erkekler, kabarık etekler, danslar diye aklımı başımdan alırdı, zaten uzun beyaz çoraplarımı eldiven yapıp balodaki piirensesim diye evde dolaştığım dönemlerdi.. okula başlasam diye heyecan yapmamın sebebiydi okumayı ardındanda ingilizceyi öğreneyim ki baloncukların içinde ne yazıyor diye annemin bacağına yapışmak zorunda kalmayayım hergündü planım.. ilerleyen yıllardada kitabını okudum, birsürü versiyonunu izledim film olarak, videolarını edindim hala heyecanla alkışlarla izleyip mr darcy nin bakışlarında eriyorum ister david rintoul olsun ister colin firth..
  • 1813 tarihli, jane austen kitabi

mr bennet olsun mr bingley olsun mr darcy olsun hepsini severiz ama bennet'in yerinin ayri olmasi gerekir, sevimli, komik ve zekidir. koca bulma temasinin iki yuz yil sonra bile gecerliligini korudugunu gosterir bir yandan, edebi acidan ingilizcenin en guzel anlatim orneklerini verir

bridget jones'un gunlugunun de cikis noktasidir ayrica

yeni bir sinema projesi varmis kendisiyle ilgili, mr darcy'i de brad pitt oynayacakmis
  • bridget jones diary de adı sık sık geçen kitap.kitaptan hareketle çekilen dizide mr.darcy i canlandıran colin firth ün bridget jones diary de mark darcy i canlandırması çok hoş bir ayrıntıydı.colin firth e en çok yakışan şeyin ıslak bir gömlek olduğunu da görmüş olduk ayrıca.
  • 2006'da gösterime girecek yeni bir filmi çekiliyormuş. keira knightley elizabeth bennet, matthew mcfayded fitzwilliam darcy, dame judi dench lady catherine, brenda blethyn mrs. bennet ve donald sutherland mr. bennet, ve jena malone lydia bennet rollerinde olacaklarmış. keira knightley'nin bu rolde nasıl olacağına dair şüphelerim var açıkçası, ama donald sutherland ve judi dench varken gitmemek olmaz ki...
  • orijinal dilinde okumak için vakti zamanında kendimi epey bi kastığım, okuyunca da aşık olduğum muhteşem kitap. bbcde filmini izleyince colin firth e aşık olmuştum ayrıca. gölden çıkıp ıslak ıslak bi şekilde evine yürürken allahım ne güzellikti o öyle...
  • 2005 te romantik yazarlar birliği'nin 700 üyesi arasında yapılan ankette bütün zamanların en romantik kitabı seçilen jane austen eseri
  • ingiliz edebiyatının iyi örneklerinden biridir. çekilen filminde baş karakter olan darcy'i colin firth canlandırır.
  • türkçeye gurur ve önyargı olarak çevrilmesi gerekirken (sembolizmden ötürü), aşk dışında bişi okumayı sevmeyen türk halkının dikkatini çekmek adına aşk ve gurur olarak çevrilen jane austen romanı.
hesabın var mı? giriş yap