şükela:  tümü | bugün soru sor
 • avusturya-macaristan imparatorluğu'nun kurucularından, namı diğer prens eugene (1663-1736).

  genç yaşta osmanlılara karşı viyana'da savaşmış, mareşallik rütbesine kadar yükselmiştir. viyana'da onuruna ismi verilen caddede türkiye cumhuriyeti büyükelçiliği bulunmaktadır.

  (bkz: prinzeugenstrasse)
 • almanya'nın ve belki de 2.dünya savaşının en ballı gemisidir. zira bir iki küçük destroyer dışında bu savaştan yüzer durumda çıkan tek alman savaş gemisidir.
  bismarc'ın atlantiğe açılma çabalarında yanında bulunmuş, manş denizi geçişinde ingiliz anavatan sularından kazasız belasız kurtulmuş, kuzey denizlerinde rusya'ya giden ticari konvoylara ve refakatçilerine saldırmış, norveç fiyordlarında da sayısız ingiliz hava akınına uğramış bir gemi olarak savaşın sonuna kadar sağlam kalması son derece büyük bir talihin eseridir.
  fakat sonrasında şansızlığın en büyüğünü yaşamış ve gemi amerikalılara verilmiştir. onlar da bu ünlü gemiyi 1946'da pasifik okyanusuna götürüp oradaki nükleer silah denemelerinde hedef olarak kullanmışlardır. 1947'de de gemini tamamen yanmış gövdesi yine amerikalılar tarafından batırılmıştır.

  not: aslında bunca şeye rağmen savaşta fazla suya sabuna dokunmamış bir gemidir. çoğu harekatta bir şekilde saf dışı kalıp tamire dönmeyi başarmıştır. kayda değer en büyük başarısı, savaşın sonlarına doğru alman hafifi kruvazörü leipzig'e kazayla çarparak savaş dışı bırakmış olmasıdır.
 • hem osmanli hem de 17-18.yy avrupa tarihi icin cok onemli yeri olan avusturyali general ve devlet adami. o kadar ki; napoleon (bonaparte olani) dunyaya gelmis gecmis en buuk 7 general arasinda gosterir eugene'i.

  peki ne yapmis bu adam? fransa'da paris'te 1663'te dogmus. gereksiz detaylari gecerek yetiskinligine gelirsek, 19 yasinda fransa kralini reddederek avusturya'daki habsburg monarsisinin emrine girmis. ilk aksiyonu 1683 ikinci viyana kusatmasinda yasamis, sonrasinda -bizim aptal tarih kitaplarimizin tek tek savas bazli incelemesinden dunyanin en sikici donemi gibi gelen, aslinda cok ilginc tarih donemi olan- buyuk turk savaslari denilen donemde bayagi faaliyet gostermistir. hatta zenta savasi'nda osmanli ordusunu ve padisahini dumduz eden ordunun basinda kendisi vardir. 1699'da karlofca imzalanir, bu sefer avusturya'nin ilgisi batiya ispanyaya doner.

  ispanya taht savaslari denilebilecek( war of spanish succession gavurcasi) savaslar da pek ilginctir. dunya savaslari oncesi yapilmis en kanli carpismalar bu savaslar sirasinda yasanmis ve ayri bir entry'de kendinden bahsedilmesi gereken john churchill ile eugene isbirligi bu savaslarda yasanmistir. kisaca anlatmak gerekirse; fransa'nin basindaki louis xiv basit bir akrabalik iliskisini kullanarak ispanya ve fransa tahtlarini kendi yonetimi altinda birlestirmek ister. butun diger avrupa devletleri de cus der. hepsi toptan birbirine girerler. bu savaslar dizisinde de eugene cok yararli olmustur, ingiliz general john churchill nam-i diger malborough ile fransiz-ispanyol ordularini durdurmus, savasin sonunda fransa-ispanya tahtlarinin birlesmesini engellemislerdir.

  1711 prut antlasmasi sonrasinda gtumuz kalktigi icin avusturya'yla yine savasmaya basladigimizdan oturu, eugene bu sefer doguya donup osmanli'yi yener. eugene'nin bizzat ordunun basinda oldugu petrovaradin ve belgrad savaslari sonrasi osmanli pasarofca'yi imzalar.

  17, 18, 19. yuzyilda avrupa'daki savaslarin cogunun nedeni olan habsburg-bourbon evlerinin cekismesi yuzunden bu sefer de 1733'te polonya taht savaslari baslar. bir tarafta bourbon kraliyetleri; ispanya, fransa obur tarafta da habsburg avusturya monarsisi, rusya ve saksonya bulunur. bu savasta eugene basarili olamaz, bourbon gucleri neredeyse her savasta avusturya-rusya ittifakini yener. ancak savas sonunda en kazancli cikan, etkinligini avrupa ortasina iyice sokmayi basaran rusya'dir.

  1736'da beklenilenin aksine evinde huzur icinde ölür. neredeyse tek basina, fransizlarin habsburg monarsisini isgal etmesini engellemis, osmanli'larin batiya genislemesini durdurmus ve orta avrupadaki 150 yillik turk egemenligine son vermistir. daha ne yapsin.
 • tam bir winner. osmanlı karşısında şamar oğlanı olan sikindirik balkan prensleri bile kendi tarihlerinde ulu kahraman gibi anlatılırken, elmas mehmed paşa ve silahdar damat ali paşa adlı 2 osmanlı sadrazamını savaş meydanında harcayan bu elemanın avusturya tarihinde nasıl anlatıldığını gerçekten merak etmekteyim.
 • 14. louis'nin piçi olduğu söylenegelen büyük asker.
 • askeri kariyerine fransa'da başlamak istesede geri çevrilince soluğu hemen en büyük rakip avusturya'da almış bu zat. osmanlı'nın başbelası kendisi, zenta savaşında osmanlı'yı mağlup etmiş.hatta yanılmıyorsam polonya-litvanya krallığı kendisini kral olması için davet etmiş ama kabul etmemiş bu bağlılık timsali abimiz.
 • https://www.youtube.com/watch?v=gg78px9uoic

  çok büyük adam çok. emrinde generaller olan bir feld mareşalden bahsediyoruz burda. şu şarkı'da da belirttiği gibi dönemin osmanlı askerleri (ki ben hiçbirini, osmanlıyı da türkten saymıyorum) götüne vura vura kaçmıştır karşısından.

  tabi bunları üniversitelerimizde bile anlatmazlar. ecdad dedikleri olay hep masada kaybeder. osmanlının da nesi bir türk'ün ecdadı olabiliyorsa... neyse
 • 14.louis'nin gayrı meşru çocuğu olduğu iddiasını ilber ortaylı da tekrarlamıştır. ancak ciddi bir tarih anlatısında kesin kanıt olarak alamayacağımızı belirtmiştir.
 • dünya tarihinin en büyük generallerinden biri olmasına rağmen ecdadımızı çatır çatır zükmesi sebebiyle bizim tarih kitaplarında adı bile geçmeyen avusturyalı general.
  (bkz: zenta savaşı)