• bende çok kullandım ama artık kullanmıyorum. sebebi ise artık eskisi gibi ağır antreman yapmıyor olmam, yemişim zararını. hayatımda alkol sigara herbi bok var.
  • okudugum bir arastirmadan aklimda kaldigi kadariyla "parayi tuvalete atmanin baska yolu" imis.
  • hakkinda daha once yazmistim bir yerlerde lakin tekrar etmekte fayda var.

ictiginiz protein tozlari amator eglendirir.

tabi ki bunun da bir skalasi var. millet neler iciyor gorseniz ulan biz de protein tozu mu kullaniyoruz dersiniz. bir arkadasim, avrupada cok buyuk bir mutfakta sef. bu mutfakta dunyanin her yerinden ozel ihtiyaclari olan bilindik kisilere gidalar cikiyor. bir rap sanatcisina cikan protein tozundan bahsedecegim.

protein tozunun icinde cilek, muz, ananas falan var. beyfendinin muzu madagaskardan, cilegi himalayadan, ananasi guetamaladan geliyor. bunlar ozel firinlarda kurutuluyor, toz haline getiriliyor, belli oranlarda paketlenip gonderiliyor. yani millet neler iciyor neler, 200 liraya aldiginiz coplere de ben iciyorum demeyin, bunsuz yasanmaz, herkes iciyor demeyin. o gordugunuz insanlar cidden sizin gibi supplementerlazimcokacil. com'a girip siparis mi veriyor saniyorsunuz?

ayrica protein tozunun son kullaniciya ulasmis haline bakiyorsunuz. kutu icerigi hmm hmm tamam bak neler var denilecek sey degil. protein tozlari temel anlamda evet peynir alti suyu ve kokusuna dayanabilseniz de icebilseniz cok faydali, super bir sey kabul. fakat bu toz haline nasil geliyor? bu peynir alti suyu, isitilmis plakalara puskurtuluyor, yuksek sicaklikta toz oluyor. iste bu puskurtme sirasindaki ani sicaklik degisimi ile yapisi bozunuyor ve zararli bilesenler ortaya cikiyor.

he sahsen ben de kullaniyorum ama ne zaman? 1 hafta 10 gun suren trekkinglerde. cunku dagda bayirda bir kac gun konserve yiyip ceylan avlayamayinca kaslariniz agrimaya basliyor besiiin besiiiin diye.
  • bence yasaklanmalı çok sağlıksız olduğunu doktorlar basbas bağırıyor, yok peynir altı suyundan yapılıyormuş ta yok ebesininki, gidin ekmek arası peynir yiyin daha çok işe yarar, hem de lezzetli.
  • "ekmek arası peynir yiyin" denilmiş.
    yediğiniz peynir eğer doğal ev yapımı değilse protein tozundan daha zararlıdir. yakın zamanda a101'in sattığı peynes marka peynirde kanserojen madde tespit edildi. protein tozunda da aynı durum geçerli. ucuz olsun diye saçma sapan markaları alırsanız zararı elbette olur. paraya kıyıp bilinen ünlü markalardan alırsanız sorun olmaz. spor sonrası yemek yiyecek zamanınız yoksa sizi idare eder. olmazsa olmaz değildir. kullanılmasa iyi olur ama kullanınca da uyuşturucu almis gibi zararı olur demek de komik olur.
  • protein tozu dediğimiz şey, peynir imal edilirken elde edilen suyun çok ince filtrelerden geçirilip yağından ayrıştırılarak protein içeren kısmının kurutulup toz hale getirilmesidir. yani kurutulmuş, filtrelenmiş peynir suyudur.

protein tozu yasaklansın demek ile yumurta yasaklansın, peynir yasaklansın, süt yasaklansın demek arasında bir fark bulunmamaktadır.

bu tür söylemler çok büyük cehalet göstergesidir.

protein tozu sağlıksız diyen doktor ya cahildir ya da cahillerin bu söylemden etkilendiğini bildiği için kitlelere oynuyordur.

protein tozu sağlıksız ise proteinin kendisi de sağlıksızdır. konuyu protein tozu özelinde değerlendirmek ahmakçadır.

protein tozlarının %99’u: protein, aroma (kakao, çilek vs.) ve tatlandırıcıdan ibarettir.

eğer tatlandırıcı ve aromalar ise kastedilen zararlı kısım, marketlerde satılan binlerce çeşit çikolata, gofret, gazlı gazsız içecekler ve her türlü ambalajlı gıda varken protein tozu mu konuşulmalıdır?

bilim insanları dürüst olmalıdır. kadın programlarına çıkıp da bilip bilmediği, iki bilimsel makale bile okumadığı bir konuda, sadece cahil annelerin bilinç altında duymak istedikleri cevabı vererek, parasını alıp gitmekle, bilim insanı olunmaz.

aşırı protein tüketmek zararlı olabilir. söylenecekse, söylenmesi gereken budur. örneğin; “aşırı miktarda protein tüketmek vücudu asidik bir yapıya sokar.” derse birisi, bunun protein tozu ile bir ilgisi yoktur. aşırı biftek yemek de aşırı yumurta yemek de aşırı fıstık yemek de zararlıdır. yani çıkış noktasını aşırı protein tüketimi olarak alıp da sadece protein tozu zararlıdır demek gerzekçedir.
  • kalp krizi riskini arttıran sağlıksız bir madde.
  • supplementlerin en masumu.

eğer markette satılan çikolata gofretten ölüm olmuyorsa çok yüksek ihtimalle protein tozundan da olmaz.

ama mesela ben çikolata alırken kalitelisini tercih ederim, ucuzuna kaçmam. protein tozunun da ucuzuna kaçmam. merdiven altı yerli markaları tercih etmem.

edit: özetle zararsız değildir ama zararı da öyle çok büyük değildir. buna zararlı diyen umarım 3 beyazdan uzak duran, organik beslenen kişilerdir. eğer sen zaten o kadar dikkatli değilsen, kola içiyorsan, sigaran, alkolün varsa protein tozu senin katilin olmaz.

edit 2: mucize yaratmaz. spor yapılan dönemde yani vücudun günlük gereksinim duyduğu protein ihtiyacının arttığı dönemde et, yumurta gibi protein kaynaklarının alternatifi değil ancak destekçisidir. protein tozu hiçbir zaman kaliteli proteinin alternatifi olamaz.
  • özellikle peynir altı suyunun çeşitli işlemlerden geçerek kurutulup toz haline getirilerek oluşturulan, aroma verici ve renklendirici eklentileriyle kolay tüketilebilir hale getirilen pratik bir sporcu besini.

neden "zararlı" algısı oluşturulduğunu bir türlü anlayamadım hayatım boyunca. bu zararlı diyenlerin "portein tozu sigara gibi, sadece tütün sanıyorsunuz ama içinde binlerce zararlı kimyasal var." minvalinde bir açıklama yaptıklarına da şahit olmadım.
  • basit, pratik ve kolay ulaşılabilir protein kaynağı olduğu bir gerçek ancak çok bir fark yaratmıyor. belki yazılmıştır ama bir daha yazmaktan zarar gelmez; ağır ve yoğun çalışmadığınız sürece yediğiniz şeylerin fark yaratmasını beklemeyin. vücudu ciddi zorlamanız gerekiyor sonuç almak istiyorsanız. beyniniz bırak dese dahi üstüne gitmeniz gerek vücudunuzun. asıl gelişme o eşikten sonra başlıyor.
hesabın var mı? giriş yap