şükela:  tümü | bugün
 • devamlılık sorunları olan bir film. örnek mi?

  ---spoiler---

  düğün sahnesinde papaza doğru yürünürken fildişili dünür amcanın kravatı bir uzun bir kısa, ceketin önü bir açık bir kapalı.
 • ıyi bir televizyon filmi olurmus ama sinema icin cok zayif. ticari olarak basarili olmasi iyi bir film oldugunu kanitlamiyor. klise espriler, problemli bir senaryo, zayif oyunculuklar vs.'ye bakinca direkt "overrated".
 • vasat diyebileceğim bir fransız komedisi.

  seyirliktir. arada tebessüme neden olur, izlenebilir , ailecek izlenebilir.
  zaman kaybı değildir hani ama abartılacak bir filmde değildir.
 • kozmopolit bir film.
  cacık gibi ama sanki tam cacık da değil, sanki hıyarlar tam rendelenmemiş gibi veya sarımsağı az gibi ne bilim. mesela hayatımın sonuna kadar 10.000 tane film izleme hakkım olsaydı bu filmi izlemezdim.
 • yine her zamanki gibi beğenilmemiş film. her film oscar'lık olmak zorunda değil bir türlü anlaşılamadı ezelden beri. zamanınız varsa ve öylesine hoş vakit geçirmelik film arıyorsanız gayet izlenesi bir film. kahkaha da attırdığı sahneler var, "bu ne şimdi?" dedirten sahneler de var. ama hoş bir film bana göre. olsa da olur olmasa da.

  --- spoiler ---

  şu sahneye çok güldüm, o da kilisede bütün ailecek yürürken aralarında fısır fısır konuşanlardan birinin "şuraya bak, benetton reklamı gibi" demesi.

  --- spoiler ---
 • hem eğlenceli hem de güzel bir film.

  türkçeye (bkz: sürpriz damatlar) olarak çevrilmiş.

  fıkra gibi film. bir müslüman, bir musevi, bir çinli bir de afrikalı damat var.

  ve olaylar gelişir..

  he bu arada 10.000 tane film izleme hakkım olsa yine bu filmi izlemek isterdim.
 • kurgusu çok güzel olan, ailecek izlenebilecek, eğlenceli bir komedi filmi. bu gece ne izlesem, ne izlesem diye düşünürken abimin önerisi üzerine bunu izledim ve gerçekten filmi izlerken çok iyi vakit geçirdim. baya güzel şakalar döndü filmde, zaten konusu da şaka gibi:

  -spoiler-

  bir ailenin dört kızlarından biri müslümanla, biri museviyle, biri çinliyle evlidir. dördüncü kızda afrikalı biriyle evleneceğini söyleyince aileye inme iner.

  filmde ki müslümanın kar savaşı sahnesinde allahuekber diye bağırarak kar topu atması yarmıştır.

  avukat olan yine bu müslüman kardeşimiz kanlı peçeteyi görünce açılın ben avukatım diyerek peçeteyi eline alır ve kan var der. yahudinin o an ki bakışları komedidir.

  --spoiler--
 • fransa'nın en başarılı 10 filmi arasına girmiş, sinemada 10 milyondan fazla seyirci tarafından izlenmiş film.

  tipik fransız burjuvasını anlatıyor.
  gayet güzel, eğlenceli bir film. çok beğendim.
 • fransızlar değişik kültür evliliklerinde dünya şampiyonu. ülkede evliliklerin %20’si, değişik kültür ve inançlardan olan kişiler arasında gerçekleşiyor. avrupa genelinde bu oran %3’ler civarındaymış.çok izlenmesinin sebebini buna bağlayabiliriz.yani aslında yan komşunda gördüğün olayın beyaz perde ile sana aktarılması daima çekici gelmiştir.

  filme vasat demek gözlük takan birinin gözlüksüz izlemesinden başka bir şey olmaz.süper dersek yine aynı şey geçerlidir.

  fransız filmlerini genelde sevmem ağır sıkıcı gelir bu o klasik üslubu yıkıp bizim şiirimizdeki garip akımı gibi başkaldırmış geleneğe.anlaşılırlık tat üst seviyede ama yani çok güzel bir yemek yaparsınız ama tuz atmayı unutmuşsunuzdur.tatsız kalmıştır o enfes yemek.işte bu film de sinemaya biraz fazla gelmiş.daha doğrusu fransızca bilmediğim için (özür diliyorum cahilliğimden dolayı) yapılan espri çeviri olunca olmuyor işte o tuzsuz harika yemek , harika olmuyor.

  konu ne kadar bize ilginç gelse de onlara ilginç değil çevrede olan bir şey .garip şiirinde zaten ne ilginç süleyman efendi mi? her gün hayatta gördüğün şahıs ama o çekici gelmiş döneminde.bu film de fransızları çekmiş vizyona.

  ailecek izlenecek bir film.sex olgusu hissettiriliyor ama diğer filmler gibi açık açık sahnelenmiyor.tabi filmde insani değerler falan ırkçılık kötü mesajı veriliyor ama bir baş yapıt asla olamaz.imdb nin verdiği puana katılıyorum.

  7/10
 • film, tipik fransız burjuvazisi bir aileye farklı kültürlerden dahil olan damatları mizahi bir çerçevede anlatsa da bir tek sinematografide yakalanabilecek fenomenleri sosyolojik gerçeklerle kimsenin ummadığı bir şekilde izleyiciye sunuyor; aile ile damatları ayrıştıran şeyin din olduğu sürekli ima edilse de, aslında farklı kılanın din olmadığı ırk olduğu apaçık ortaya çıkıyor, bu öyle bir gerçekle yüzünüze çarpıyor ki , ne arab, ne yahudi ne de çinli damat, onlarda bir siyahi damadın oluşturduğu travmayı oluşturamıyor, halbuki aile ile aynı dini paylaşan yani katolik olan bir tek bu afrikalı damat iken..