• playlist'den şarkı dinlemek yerine tercih ettiğim eylem. ne kadar araştırıp uğraşsam da sevdiğim bir radyo kanalını dinlerkenki hissi vermeyecek gibi geliyor. nası anlatsam... playlist'den dinlemek bilgisayara karşı oynamaksa radyo dinlemek online oynamaya denk sanki*
  • orta şahanelikte bir şarkı yakaladığımda, başka radyo frekansında daha şahane bir şarkı varmıdır diye kendimi yiyip bitiriyorum.
    orta şahanelikteki şarkıyı dinlerken herhangi başka bir frekansta olması muhtemel daha güzel bi şarkıya ihanet ettiğimi ve o daha iyi şarkıyı dinleyemediğim için zararda olduğumu düşünüyorum.

halim nicedir?
  • insanın kendi sıkıcılığından uzaklaşmasıdır. şöyle ki, radyoda bi saat boyunca çalacak tüm şarkıları telefona attığımı varsayalım. yapacağım davranış, içlerindeki en beğendiklerimi peşi sıra çalıp sıradan bi saat geçirmek olacaktır. ama o bi saati radyoda geçirince bütün şarkıları dinlemek zorunda kalacağım. sevdiğim ve hazzetmediğim şarkıları bir arada dinleyerek daha 'doğal' bi şey elde edeceğim. sevmediğim şarkıyı dinlerken yaşadığım eksik mutluluğu, sevdiğim şarkıyı dinlerkenki mutluluğumun üstüne koyarak hayatı daha yoğun yaşayabilirim. ayrıca yeni şarkılara şans verme imkanı da verir, ki o da güzel bi şey. güzel yaa.
  • playlistten şarkı dinlemekten daha zevkli olan müzik dinleme seçeneği. kendi indirdiğin liste yaptığın şarkılara alıştıktan sonra o mutluluğu vermiyor insana... radyoya tam dalmışsın seneler önce çok sevdiğin şarkı çıkmıyor mu işte o an sevinçten çıldırıyor insan.

bazı akıllı telefonlara radyo alıcısı koymayan üreticilere koyalım radyoyu özler olduk dinledikçe internet hızımızdan olduk.
  • bazen radyo dinlemek isteğim geliyor. içimden bir kişiyi ya da tarzı dinlemek gelmediğinde açıyorum bazen ama anlayamadığım bişi var.

abi hangi insan tarkan'dan kış güneşi'ni dinledikten sonra, berkay'dan yanayım yanayım ateşlerde yanayım şarkısını dinleme kafasına geçer?

ulan pop çalacaksan çal, arabesk çalacaksan tamam, hadi rock çal ama bu kadar seri geçişi sen yaparsın da dinlenmezse sıkıntı yani.

gerçi türkiye'de radyoculuk sabit playlisti koyup sabaha kadar döndürüp durmak.

ibnesiniz, puştsunuz, laaaan ne yanayım yanayım ateşlerde yanayım çalıyosun, değiştirmeye de üşendiğimden dilime takıldı gitmiyor..
  • sene olmuş 2020 radyo dinlemek mi kaldı diye düşünmemize rağmen yıllardan beri tek bir amaç için sürdürdüğüm olay, "az bilinen fantastik şarkılara rastlamak". spotify hep dinlediğimiz tarzın haftalık keşiflerini yaparken, radyo klasiği alakasız playlistleri bizim için bir araya getirebiliyor. bazen güzel numuneler de yakalanıyor. genelde popüler olmayan yabancı müzik kanallarında tam istediğim gibi atıl kalmış içsel yolculuk şarkıları, köşede kalmış eski şarkılar çalıyor ve popüler kültürden farklı çizgide yeni bir şarkıyı daha spotify listeme katmış oluyorum.

bazen çok uzun zamandır dinlemediğim bir favorim çalmaya başlıyor, geçen hey you* çalmaya başladı mesela, mest oldum. şarkıyı kendim açsam, o denk gelmişlik kadar mutlu etmez, çok mutlu oluyorum, ekmekler yeni çıkmışken fırına yetişmiş gibi seviniyorum.

burada tasvir edilmişi var
  • sıkıcı çalışma gecelerini güzelleştirendir.
    şarkılardan fal tutmak... hâlâ çok güzeldir.

şu anda çalan şarkı:
    stevie ray vaughan - little wing
  • ben araç kullanırken ve bilgisayar başında çalışırken radyo dinliyorum. araçta yerli kanalları dinlerken bilgisayar başında dünyanın bir ucundaki radyolar arası zap yapmayı seviyorum. favorim ise zamanında izlanda'ya gittiğimde çaldığı şarkıları çok sevdiğim için sudurland fm oldu. tune in isimlli app sayesinde sürekli dinlemekteyim. hatta geçen senelerde kendilerine mesaj atmıştım türkiye'den sizi severek dinliyorum diye, çok mutlu olduklarına dair mesaj atıp hala ara ara ağırlıkla tarkan olmak üzere türkçe müzik çalıyorlar sağolsunlar jest olarak. açıp dinlerseniz ve türkçe müziğe denk gelirseniz kendilerine bir mesaj atarak teşekkür etmeyi unutmayın derim.

sudurland fm web sitesi linki
  • spotify üyeliği olup, hala araçta, evde joy fm dinlemek demek.
    sevdiği şarkı denk gelince mutlu olmak demek.
    ruhu nostaljik demek.
  • bazen sadece, denk geldiğim güzel şarkının adını bilmeden dinleyip unutmak uğruna yaptığımdı. şimdi, sanki sırf o denk gelmisligin ve biraz da abarttıgim bir daha dinleyemiycek olma ihtimalinin, artık bana yüz vermemesinden mi nedir, ne dinleyip begensem suyunu çıkarana kadar dinlemezsem, kulaklarım falan kaşınmaya başlıyor, inanılmaz. belki gizemi kendisinden güzel, belki bir seferi looplara bedel, ama ben nedenini bilmeden sevmeyi seviyorum, bu da bi çeşit engel. bütün engellere rağmen, böyle eski küçük alışkanlıkları hatırlamak, belki tekrar yapıp unutulan bir hissi canlandırmak için hala yer var bu koca spotify topu kılıklı dünyada. yeni medya, yeni alışkanlıklar, dönüşen deneyimler... ne olursa olsun, sanıyorum üstümüzde hep biraz kalıcak, hafif yanık nostalji kokusu ve her şey imkanlı oldukça, imkansızlığın o yeri doldurulmaz avuntusu.
hesabın var mı? giriş yap