• dis etlerindeki acima ve dis agrisina iyi gelen içki
  • r vitamini
  • icilirken hissedilenin aksine gayet az oranda sekerle yapilan ickidir. gerci alkol = glikoz ama yapilma asamasinda litre basina en fazla 5 gr. seker katilabilmektedir
  • kokusu ve tadi beni hasta etmeye yeten boktan icki.
  • turk insani icin hayatin anlami...
  • gelmiş geçmiş en dağıtan içkiler klasmanında en tepede durur bu. mangalların vaz geçilmez ekürisi yolda elde içilemez olması ona olan saygıyı daha da arttırır. beyaz rengin en çok yakıştığı içecek.
  • yaninda tarator ve brownie iyi gider diye dusunuyorum, hmmmm.
  • can eriginin manav tezgahlarinda arz-i endam etmeye ba$ladigi $u gunlerde aziz dostuna kavu$manin sevincini ya$ayan icki.
  • hızlanan hayata, değişen dünyaya, kafa olmanın* değişik yollarını arayanlara başkaldırıştır. alkolün tadına varmak için içilenidir. büyüğe hürmet, küçüğe sevgi, platonik hayatın ta kendisidir. bazen bir gıdım meze, bazen padişah sofrasıdır. ama asla shot bardağında durmayı sevmez.
  • rakıya su katıldığında beyazlamasının sebebi:
    alkol(burada etilalkol) organik bir çözgen olmasına rağmen su ile yaptığı hidrojen bağları nedeni ile suda da her oranda çözünür/karışır. anasondan gelen pigment organik maddedir ve alkolde çözünür fakat suda çözünmez. rakı da genelde alkol oranı hacmen %45 kadardır. yani 100birim rakını 45birimi alkol, 55birimi sudur(katı olarak çözünmüş maddelerin hacmi etkilemediği göz önüne alınmalıdır tabi). bu 45birim alkol anasonu çözmeye yetmektedir. üzerine su konduğunda alkol oranı azaldığından, alkol molekülleri su içinde dağılarak, pigmentin çevresini sarmayı(çözmeyi) başaramaz. pigment alkol-su karışımı içerisinde suspanse bi şekilde kalır ve görünür hale gelir. şimdi bu nasıl oluyor derseniz şöyle anlatablirim: organik maddelerde renk olayı çoklu bağa sahip moleküllerde görülür, çoklu bağlarda görünür bölgede ışık emisyonu olur. alkol pigmenti çözerken bu çoklu bağlar ile bir şekilde bağ kurarak elektronlarını paylaşır ve bağın ışık emisyonu görünür bölgenin dışına kayar. alkol çözemez hale gelince tekrar görünür bölge emisyonu yaparak, rasata müsait hale gelir.
hesabın var mı? giriş yap