• izlediğim en iyi animasyon filmlerden biri olmasının yanında -pixar halt etmiş- ayrıca senenin en iyi "film"lerinden biri. oskar'da, en iyi film dalında şansı olmayabilir, ama en iyi animasyon dalında ödülü gözüm kapalı verirdim verbinski ve ekibine. filmdeki göndermelere gelecek olursak, o kadar çoklar ki. bazılarını anlamanız -o filmi izlemiş olsanız dahi- oldukça zor. imdb'den topladıklarımla beraber, işte bazı göndermeler:

--- spoiler ---

rattlesnake jake'in gözleri sauron'un gözüne, yılanın tipi de lee van cleef'e gönderme.

rango'nun filmin başında ön camına yapıştığı araba-içindeki iki kişi-monolog hepsi birden fear and loathing in las vegas filmine gönderme. bu da filmin kendisinden.

filmdeki suyu ele geçiren gücü de ele geçirir konsepti chinatown'dan alıntı, belediye başkanı ise noah cross'un* bir parodisi.

takip sahnesi öncesi, pit görevlisi kunduzun (?) başındaki kask easy rider'daki george hanson karakterine gönderme.

takip sahnesi mad max 2'ye ve star wars'a gönderme.

rango'nun takip sahnesi sırasında iple duvarda yürüdüğü sahne the matrix'teki sahnenin aynısı(ymış)

takip sahnesinde çalan banjolu (mik-kem-mel olmuş) ride of the valkyries müziği ve yarasalı savaşçılar konsepti apocalypse now'a bir gönderme.

banka'daki damacanalı sahne (rango'nun su içtiği) a wonderful life'a gönderme.

böcekler tarafından taşınan rango ve sonrasında yaşadığı 'öteki taraf' deneyimi pirates of the caribbean at world's end'deki jack sparrow'un arafta (salladım ismini) yaşadıklarına gönderme.

yürüyen kaktüsler lord of the rings'deki entlere gönderme.

bankacının cesedi başında söylenen "birds gotta eat, too" repliği outlaw josie wales'e gönderme.

rango'nun 'yol'da karşılaştığı armadillo roadkill don quijote'ye gönderme.

rango'nun filmin başında teraryumundaki cansız mankenin kollarını oynatışı singin' in the rain'deki şu sahneye gönderme [2:21'de başlıyor]

rango'nun çıkarttığı garip sesler (düşüneni tebrik ediyorum) odd couple'daki jack lemmon'a gönderme. şuradan izleyebilirsiniz [40. saniyede başlıyor]

rango'nun gece kamp yaparlarken, havaya ateşle çizdiği resimde kiss grubunun logosu görünüyor. yine star wars referansı mevcut resimde.

filmin başlarında, şahin tarafından kapılan kara kurbağasının "you son of a..." diyerek sözünü tamamlayamaması iyi kötü çirkin'in sonunda tuco'nun repliğinin neredeyse aynısı.

rango'nun teraryumdaki "i will become the greatest lover the world has ever known." sözleri don juan demarco filmine (johnny depp oynuyor kendisini) gönderme.

priscilla karakteri ve rango'nun "little sister" deyişi true grit'e (mattie ross) gönderme.

filmdeki gıcırdayan rüzgargülü de (gıcırdayışıyla birlikte) once upon a time in the west'e gönderme. ayrıca, belediye başkanının büyük planını ilk kez görürken yapılan geniş plan çekim de bir zamanlar batı'daki flagstone kasabasına yapılan geniş plan çekime gönderme.

mezartaşlarından birinde yazan "he's dead jim" yazısı star trek'e gönderme.

kasabadaki 12'ye vuran saat zımbırtısı da the quick and the dead'e gönderme.

rango ismi için ise: rango - tv series

--- spoiler ---
  • bu filme çocuk getirenleri sevgiyle kucaklıyorum. bize bile bazı karakterler korkutucu geldi.
    bir de özellikle ilk yarısına yanınıza su alıp girin, ilk yarı bitene kadar diliniz damağınıza yapışabilir. insan psikolojisi çok acayip bi şey.
  • içinde bolca kapitalizme göndermeleri gördüğüm yada gördüğümü sandığım eğlenceli bir animasyon.

--- spoiler ---
    başkanın suyu kendi amaçları için kullanması, bankadaki suyun miktarını kontrol etmesi, cahil kasaba halkını ilahi rituellerle avutması, başkanın etrafındaki zengin arkadaşlarının suyu hoyratca kullanmaları ve golf. detaylar bu dünya sınıf ayırımına çok benziyor. ayrıca hikayemizin dişi karakteri beans in dışındaki halkın aşırı derecede koyun olması, halkın harala gurele köstebekleri idam etmek istemeleri ile güzel anlatılmış.
    --- spoiler ---

animasyonların baş karakterlerinin izleyiciyi güldürmek zorunda oluşu, burada da klasik "şapşal ama duygusal" karakterini yaratmak zorunluluğunu getirmiş . bu açıdan rango'nun kendi kimlik arayışı ve artık her animasyonda ısıtıp ısıtıp kullanılan "özgüvenini kaybetmiş kahramanın filmin sonlarında aydınlanması" konusu ile birleşince, senaryo için bahsediliği kadar orjinal olduğu söylenemez. ve artık baygınlık derecesine ulaşan "sahneye zbam diye dalan hatun karakterin, ilerleyen kısımlarda aşk temasında işleneceği ve şaşırtıcı şekilde cesur oluşu" bu animasyonda da karşımızda.

animasyonda asıl alkışa şayan bölümler ; karakterlerde çirkinlikle sevimliliğin ustaca buluşturulması, eski western'e derin göndermeler, muhteşem gerçekçi gölge detayları ve çok başarılı produksiyon (özellikle yarasalarla savaş)
  • uzun zamandır izlediğim en iyi karakter tasarımlarına sahip film. özellikle dreamworks animasyonlarındaki bal dök yala atmosfer o kadar rahatsız edici olabiliyo ki bazen, doku ve detay eksikliği üretilen işin aceleye getirildiğini hissettiriyo. rango, bu anlamda şimdiye kadar yapılmış (wall-e hariç, pixarları da dahil ediyorum) en iyi görselliği yakalamış bence. hele o mimikler, ifadeler falan inanılmazdı.

--- spoiler ---

hikaye konusunda ise, ilk bikaç sahneden sonra, neşeli ayaklar'da olduğu gibi ana akım sinemanın biraz kenarında duran, biraz daha sofistike bişiler izlicez diye heyecanlandım. bi de çizgi film menşeili olmayan yönetmenler yeni bişeyler deneyebilirler umudu da vardı, malesef ki çabuk söndü. rango ne zaman kasabaya geldi, işler o kadar rayına girdi, herşey o kadar standart bi mevzuya dönüştü ki, çok üzüldüm resmen.

--- spoiler ---

neyse ama, sırf rangonun suratının aldığı şekiller için bile izlenir.
  • bir tesadüf eseri gittiğim animasyon. ama hiç pişman etmedi.

başta komik, güldürüşlü bir animasyon oldduğunu düşündüğüm için de beni ters köşeye yatırdı. ortaya bambaşka bir şey çıktı.

şimdiye kadar gördüğümüz animasyonlardan ayrılıyor bir kere, yarattığı karakterlerin görüntüsüyle. o kadar sevimli suratlara alıştık ki biz çirkin görmeye dayanamaz olduk artık. işte bu filmdeki karakterlerin görüntüsü gerçekten çirkin, hatta bazıları mide bulandırıcı bile olmuş. ama gerçekçi olduğunu görüyorsunuz görüntülerin, gerçeğe o kadar yakın ki sırf bu yönüyle büyülüyor sizi.

western film severlerin zaten mutlaka görmesi gereken bir animasyon. bir clint eastwood görmedim desem yalan olur, o rüzgarın altındaki rango'da.

yolun karşı tarafı kısmı zaten filmin en güzel taraflarından biriydi.

ha bir de şunu yinelemeden geçmeyelim filmin çocuklarla hiçbir ilgisi yok. ben bile yer yer oldukça gerildim, benim olduğum salondaki çocuklar nasıl korkmadı aklım ermedi!
  • "su" üzerinden yürüyen harikulade teması, dirt kasabası belediye başkanının ağzından dile gelen, vücut bulan, abidevi bir heybetle önümüze dikilen animasyon:

"suyu kontrol eden her şeyi kontrol eder"

buna mukabil: üç-beş kuruş liraya dereleri sattiler
  • bluray versiyonunu izledikten sonra her karesini ayrı ayrı wallpaper yapmak istediğim, görsellikte tavan yapmış animasyon.
  • bu arada kimse yazmamış; rattlesnake jake, bildiğiniz lee van cleef'tir.

merak edenler için resmini hazırladım: http://i53.tinypic.com/7148pl.jpg
  • şu anda show tv de piç edilen güzelim animasyon. lan arkasından dizi yayınlamayacaksın bişi yapmayacaksın manyak mısın filmi kısaltıyorsun hem de en acemice şekilde.. aptal mısınız yaaaaaaa
  • şimdiye kadar yapılmış animasyonlar arasında (pixarınkiler dahil) en farklı ve baba ışıklandırma ve gölgelendirmelere sahip olanı sanırım. railerdan anladığım bu oldu. yamuluyorsam dm atınız. bileyim izleyeyim
hesabın var mı? giriş yap