şükela:  tümü | bugün
  • rap müziğin büyük bir sorunu, rap'i müzikten saymamamda ve nefret etmemdeki etkenlerden birisi. enstrüman çalın biraz. bugün rap müzik seven birisiyle tartışırken şu linkteki şarkıyı gönderdi. müziği dinler dinlemez joy unlimited'tan i hold no grudge isimli parçayı duydum. sonra birisi şarkının üstüne ritmik bir şekilde gevelemeye başladı. ne yazık ki şu i hold no grudge şarkısının yorumlarında herkes farazi'den gelmiş. hadi çaldınız bari dedim, açıklamalar kısmına baktım ve şunu gördüm:

altyapı & aranje: farazi

"siktirrrrrr lan!" çekiyorum affınıza sığınarak. altyapıyı araklamışsın, üstüne gerçek sahibinin ismini vermemişsin. sample almak dediğin 3-5 saniye bile olsa albümde gerçek sanatçının ismine yer verirsin. gerçekten bu durum utanç verici. birileri sizin müziğinizin üstüne konup söz yazınca müziğin yeni sahibi oluyor. rap müziğe kanser veya parazit benzetmesi yapmakta sakınca görmüyorum.

daha sonra eminem dinlememi önerdiler. en azından onun kaliteli olduğunu iddia ediyorlardı. going through changes şarkısını açtım ve "i'm going through changes!" diye bağıran ozzy osbourne'u duydum. sonrasında aynı şarkının altyapısı üzerine agresif ve itici bir ses eklendi. en azından eminem albümde kendilerine hiç olmazsa credit vermiş.

sonra sagopa kajmer'den bahsettiler. önemli bir isimmiş kendileri! bu şarkıyı açtım ve güzelim şarkının düştüğü halleri gördüm. king crimson'dan starless çalıyor. sonra gördüm ki üzerine bir takım mix'ler yapılmış.

death grips'in yaptığı bu katliama ne demeli peki? güzelim interstellar overdrive'a yazık değil mi?

daha binlerce örnek var. bu sitede bulabilirsiniz.

ne yazık ki bu sample olayından bahsetmem bir şey değiştirmeyecek. açıkçası rap müzik dinleyicileri sample olayını yanlış bulmuyor. hatta kaliteli bir şarkıyı sample'lamak övünülecek bir şey olarak görülüyor.

müzik yapamıyorlar. şarkı söyleyemiyorlar*. enstrüman çalamıyorlar. fakat bu bahsi geçen şarkıcılar şarkı çalabiliyorlar. çala çala para basıyorlar, biraz da çaldığınız müzisyenler kazansın. oh, ne rahat!
  • şu rapçiyi önerdiler, tam olarak bu şarkısını açtım. o da ne meğer falanca sanatçının filanca şarkısı çıktı.* tam şaşırmışken araya hede bir ses girdi. o kaliteli dediğiniz adamları da dinledim. onlar da hep gede.
  • başlık sahibine %100 katıldığım önerme. o yüzden ben müziğin gerçekten doğal enstrümanlarla yapılanını dinlemekten yanayım her zaman. çıkan frekanslar yani doğal titreşimlerden oluşan bir melodi her zaman kulağa ve beyne iyi gelir.

hayatım boyuca elektronik, dubstep, tekno, rap dinleyenleri anlamadım anlayamacağım da. birisi otursun efendi gibi vurmalı, üflemeli, telli, yaylı bir çalgı çalsın önce. sonra onları dinleyelim. müzik matematik işidir, kötü matematik yanlış hesap ruh sağlığınızı bozar.