şükela:  tümü | bugün
 • bir (bkz: encryption) algorithm
 • bir infrared remote control protokolu.
  14 bitten olusan bir sinyal icerir. ilk 3 bit kontrol bitleridir. sonra 5 bitlik sistem* id ve 6 bitlik komut* id gelir.

  bir de nec sony12 ve sony15 protokolleri vardir. *
  uzaktan kumanda ureticileri standart bir protokol kullanmayi akil etmedikce daha cok protokol olur ama simdilik bunlar var sanirim.
 • ron rivest tarafından yazılmış süper simetrik kriptografi algoritması.

  bir çok donanım ile beraber çalışabilir, neredeyse tüm mikroişlemcilerde bulunan ilkel matematik işlemler dışında bir şey kullanmaz. 16, 32 ve 64 bitkil kelime uzunlukları ile çalışabilir, bu da herhangi bir maride maximum performans vermesi için çok önemli bir değişkenidir.

  ayrıca rc5, des, idea ve diğer geleneksel şifreleme algoritmalarında sabit olan anahtar boyutu ve round sayısını da değişken olarak alır; yüksek anahtar boyutu ve fazla round sayısı ile uzun çalışma zamanı fakat kırılması nerede ise imkansız şifreler, düşük anahtar boyutu ve az round sayısı ile düşük çalışma zamanı ve bununla beraber daha güçsüz şifreler üretmek arasında seçim yapmanıza olanak sağlar ve bellek gereksinimi çok düşüktür. dolayısıyla cep telefonlarından süper bilgisayarlara ve cluster'lara her yerde çalışabilir bir algoritmadır.

  hepsine ek olarak rc5'te veri bağımlı dairesel bitsel kaydırmalar doludur, istatistiksel kriptoanalize karşı çok ciddi bir başarı gösterir. des'in initial permutation'una benzeyen bir başlangıç yaparak ilk önce girilmiş ham anahtarlardan seçilmiş round sayısı kadar anahtar üretir, bunu yaparken de e sayısını ve golden ratio'yu kullanır ki bu da ilk gördüğümde beni tam ortadan dörde ayırmıştır. veri üzerinde mod 2^(word uzunluğu)'na göre toplama, xor ve dairesel rotasyon dışında hiç bir matematiksel işlem gerçekleştirmez, bu da kolaylıkla c ile implemente edebilmenize ve gerek gördüğünüz taktirde annanenize algoritmayı öğretebilmenize olanak sağlayan bir şeydir. basittir, zekice hazırlanmıştır.

  ilk adımda 3bit sola kaydırma dışında her şey girilen anahtar ve round sayısına göre dinamik olarak belirlenir (o 3'un neden statik oldugunu ron rivest'a sormustum, kendileri cevaben sadece "bilmem, istersen degistir" demisti.. alem adam).

  (bkz: cryptography)
  (bkz: golden ratio)
 • http://stats.distributed.net/…ects.php?project_id=8

  adresinden kendisini kırmak ile alakalı bir yarışmanın istatistiklerine ulaşabilirsiniz. bu işlemin yeterince hızlanması için ya binlerce bilgisayarın daha katılması, yada işlemcilerimizin çok daha hızlanması gerekiyor gibi gözüküyor... zira an itibari ile 1,476 gündür çalışılan projenin sadece %0.374'ü bitmiş durumda.