• internet ortamından elde ettiği kişi ve adres bilgileriyle ;
    lütfen mektubunuzu okumadan önce derin bir nefes alın.sizi yüksek miktarda ödüllerden kazanma şansına sahip olacağınız -100.000 ytl değerinde hediye kartı büyük ödüllü reader's digest çekilişine davet etmek istiyoruz.

daha önceki büyük ödül talihlilerimizin birçoğu,iyi haberi aldıkalrında yaşadıkları çoşku ve mutluluğu kelimelerle ifade etmenin zor olduğunu belirtmişlerdir.
    içinde olduğunuz bu an ,sizin içinde hayatınızın en unutulmaz anılarından birinin başlangıcı olabilir sayın....... gibi devam eden her satırında adınızın ve para ödülünün miktarını belirten şans dolu sözcüklerin savrulduğu ve sonunda sizi bu şansa içinde 2 maymun 1 ayı 3 papağan resmi olan kitabı satmak için uğraşılan bir çekiliş..

bu zarfı aldığınız an şunu gösterir şahsi bilgileriniz internet ortamında elden ele dolaşıyor.dünyada ulaşılması en kolay insanlar arasına girdiniz.
  • bugün gönderdiği zarfları açmamla yasal dolandırıcılık'ın ne boyuta geldiğini görmemi sağlamıştır.

gönderdiği zarflar, dökümanlar ve belgeler normal bir ev halısının neredeyse yarısını kaplamaktadır:

http://img73.imageshack.us/…/readersdigest00kh7.jpg
    http://img409.imageshack.us/…readersdigest01zc7.jpg
  • siz çekilişe katılabilmek için evet dediğinizde aynı zamanda her hangi bir ürün siparişi de vermiş olduğunuz oluşum.
    ... ürün bedeli **tl
    ... kargo bedeli **tl
    ... paketleme bedeli **tl
    her şeyi anladım da paketleme bedeli de nedir ya? adamlar bize gönderilen şekiliş kampanyası için harcadıkları kağıt masrafı, posta masrafı vb ni de bizden faturaya ekleyerek tahsil etmeye çalışıyor.
  • benim adıma zarf gönderdikten birkaç ay sonra, alakasız bir ad-soyad adına benim adresime zarf gönderip beni dumura uğratmış şirkettir. artık benim bilgilerimi nereden bulduklarını değil, olmayan bir kişinin evimde yaşadığını nereden uydurduklarını düşünüyorum şimdi.
  • pazarlama derslerinde anlatılan merak uyandır, özel hissettir, bire bir ilişki kur gibi taktikleri iyi benimsemiş bir yayınevidir. gel gelelim kitap siparişi vermeden çekilişe katılamama ve bunun sayfalarca dokümanın içerisinde minicik bir yerlerde yazıyor olması kişiye kendini özel değil saf hissettiriyor, hani "saf bulduk seni bir olta atalım dedik" diyorlarmış gibi. ha reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığında olabilirler ama yanlış bir tercih olmuş bu bence. tam adreslere ve isim-soyisim kısımlarına nerden ulaştıkları konusunda gönderdikleri mektuptaki açıklama ise şu şekilde:

"çekiliş davetimizi ve tekliflerimizi göndereceğimiz adresleri belirlerken, reader's digest tarafından daha önce gerçekleştirilen kampanyalara ve çekilişlere olan katılımlarınızda ve çeşitli dönemlerde yaptığınız alışverişlerde veya almış olduğunuz hizmetlerde vermiş olduğunuz bilgilerden yararlanıyoruz."
  • henüz kesinlik kazanmasa da yakın zamanda iflasını açıklayacağı konuşulan şirket.
  • 55 tl'ye dünyanın harikalarını keşfedin adlı kitabı aldım ben . bunun nedeni de tamamen çekilişe katılmak içindi.
    ancak uzun zamandır bu kadar güzel bir derleme yapıldığını görmedim. cidden çok çok başarılı bir çalışma yapmışlar.
    çekilişte bir şey çıkmasa da paramın karşılığında adam gibi bir ürünle aldığım için mutluyum. bir de mozart cd'si hediye etmişlerdir bu kitabın yanında. işleme mantığını sevdiğim kuruluş. dolandırıcı gözükmelerinin tek nedeni yıllardır network marketing adı altında binbir saadet zincirinin ülkemize girip paraları cukka yapıp kaçmalarıdır.
    readers sisteminde kazıklanmam veya kandırılman mümkün değil ancak sen kazık atabilirsin.
    kargo geldikten sonra ödeme yapıyorsun çünkü beğenmezsen de hiç bir ücret almadan geri alıyorlar.
    fatura bilgileri de şöyle oluyor.

dünya harikalarını keşfedin ............. 45,37
    paketleme ve ulaştırma bedeli ............5,56
    mozart hediye cd ..........................bedelsiz.
    ara toplam...................................50,93
    kdv.............................................4,07
    toplam ........................................55,00
  • 2004 yilinda fransa'da 30 euro kadar dolandirilmistim bu dergiyle bir iliskisi oldugunu one suren ve surekli cekilisler yapan (rofl) bir kurum tarafindan. bunca yil sonra hala bravo mr. detached falan diye email atiyorlar.

hayatimda cevap verdigim ilk spam'in sahibidirler. o gun bugun bunlara gunun anlam ve onemini belirten cevaplar yazmak hobim olageldi. sagolsunlar bedavaya eglence hizmeti sunuyorlar umarim bir okuyan cikiyordur maillerimi.
  • bugün eski kitapların arasında denk gelip aldığım, hala çıkıyor mu merak ettiğim dergi.
  • bugün "dünya harikalarını keşfedin" adlı seçkisini dr'dan 9.90 gibi süper bi fiyata aldığım yayıncı.

içerik tatmin edici, sağdan soldan bilgiler kopyala/yapıştır yapılmamış. bahsedilen yerlerin konumu dünya haritasında işaretlenmiş ki çok ince bir düşünce. (bir çok kitapta önemsenmez hiç bu detay). en çok bilinen destinasyonlardan ziyade az bilinen muhteşem bölgelere yer verilmiş kitapta. ayrıca 1. kalite kuşe kağıda, kalın karton kapaklı 450 sayfalık ansiklopedi.

muazzam. ellerine sağlık hazırlayanların.
hesabın var mı? giriş yap