• şöyle bir şaheseri eğer aylık geliriniz yoksulluk sınırının üstündeyse, crackli oynamakla gidip birinin kolundan bileziğini çalmak arasında zerre fark yok. ( fakirsen çalabilirsin anlamı çıkmasın, bizim de gençliğimizde cebimizden bir döner parası bile çıkmayan zamanlar oluyordu, o zamanlar başka çaremiz yoktu, cahillik vardı, oyun kültürümüz bilincimiz yoktu, şimdi bir playstation oyununu full fiyattan alarak diyetimi ödüyorum)

gamer'san; ileriki yıllarda daha kaliteli oyunlar görmek istiyorsan, üzerinde resident evil village gibi her detayıyla kılı kırk yararak uğraşılmış emeği zerresine kadar hissettiğin aaa+ bir oyun oynamak istiyorsan bugün bu oyunlara para vereceksin kardeşim. bunu enayilik olarak görenler var hala 2021 yılında. iyi ki azınlıktasınız ki hala bu oyunları çıkarıyorlar.

bu arada oyun fiyatlarının pahalı olmasının nedeni de bu crack bekleyen kesimdir. urfa'da memurun elektriğe verdiği paranın izmir'den fazla olmasının sebebinin o bölgede yoğun kaçak elektrik kullanımı olması gibi. ben 110-120 lira öderken urfa'da çalışan arkadaşım 180 lira ödüyor minimum. sebebi bu kaçakçılar işte.

bu crack bekleyen kesime sorsan urfa'da kaçak elektrik çekenlere ana bacı söverler.
  • malum ortamlardan indirip oyuna girmeyi başaran oyuncular varsa,bana da yardımcı olabilirler mi acaba?

oyunun crack dosyalarını kurulu olduğu klasöre attım.
    oyunu yönetici olarak çalıştırdım normal olarak çalıştırmamın yanında
    virüs ve tehdit koruması ayarlarını da kapattım virüs programı da kullanmıyorum acaba güvenlik duvarını da kapatmam gerekiyor?

bunların hepsini denememe rağmen olmadı.

başka ne yapabilirim?yeşillendirirseniz çok minnettar kalırım.
  • resident evil serisiyle hiç alakası olmayan benim dost kayaoğlu kanalında incelemesini izleyerek meraklanmamı sağlayan oyundur.

her şey iyi hoş da; sevgili suserlar yardım edin bana, ya bu resident evil muhabbeti umbrella adındaki bir şirketin çıkardı virüs muhabbetiyle olmuyor muydu. bu fantastik kötü adamlar ne alaka oluyor?

sanırım sıfır iq sorusu sordum ama olsun *
  • normalde oyun dünyasında pek çok konuda "zamanımızda böyle değildi yiğenim" tarzında takılan bir amca gibi konuşurum. hala might and magic serisinin içeriğini över, daggerfall gibi oyun yapılmıyor falan diye bik bik konuşurum.

ama iki oyun serisinde bu tersine dönüyor, biri resident evil, öteki de assassin's creed. ben bunların yeni oyunlarını daha çok seviyorum. fanları eskiye özlem duyarken ben eskilerde sıkılıyordum ki silent hill 2'ye falan ölür biterim. ama sevmezdim resident evil'i.

geçen oyundan sonra bu da pek tatlı geldi. spoiler içerebilir bilemedim ben risk almadan yazacağım;

--- spoiler ---

herkesin yazdığı gibi bebek evli bölümde zirve yapıyor. zaten o bölüm oynanış olarak da oyunun genelinden farklı daha eski bir tarzda. silah milah olmadan gıcık gıcık ortamlarda gerile gerile dolanmak mükemmel.

ikinci çok beğendiğim olay oyunun sonunda askeri kontrol etmemiz. orada, bir nevi rpg tipi oyunlarda çok güçlenip başlangıç bölgesine dönme hissi yaratıyorlar. oyun boyu burnunuzdan getiren yaratıklara çatır çutur giriyor, gece görüşü ile "ulan yokmuş korkunç bir şey" diyerek rahatlıyoruz. basit ama akıllıca düşünülmüş.

oyunda çakallık olarak nitelendirebileceğim durum ise neredeyse tüm franchise'ın üzerine döndüğü lady dimitrescu'nun oyunun ilk boss'u olması. yani az sahnesi var ve daha oyunun yarısına gelmeden ölüp gidiyor gerisinde yok. oysa fragmanlarda falan hep ana kötüymüş gibi gösterilmişti.

--- spoiler ---
  • bir dahaki oyunu druckmann denen tipe yaptırın da, birbirlerine virüs enjekte edip sevişen karakterler falan katsın seriye.

tam sıçamamış capcom, naughty yardımcı olur sıçmalarına.
  • oyun harika olsa da ne yazık ki capcom'ın pc oyuncularına çöp muamelesi yaptığı yapım. sadece pc versiyonuna has mikro takılmalar devam ediyor. örneğin düşmana ateş ettiğinizde ya da vampir kızlarla savaşırkenki fps düşüşleri devam ediyor. bu durum sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun yaşanıyor. capcom oyun çıktığından beri konsollar için 3 farklı yama çıkarmışken pc versiyonu için tek bir yama bile yayınlamadı. dahası, oyunu kırıp drm'yi iptal eden korsan versiyonda hiçbir fps sorunu ya da takılma sorunu yok ign'in haberine göre. oyunun pc versiyonunun sorunlu olduğu ve rtx 3090 içeren sistemlerde dahi saçma sapan micro stutter ların yaşandığı digital foundry tarafından da raporlanmıştı

yani son derece ilginç şekilde, oyuna o kadar para verip satın alan pc oyuncuları mağdur durumdayken crackli versiyonunu indirenler hiçbir sorunla karşılaşmıyor oyunu oynarken ve capcom firması bu konuda hiçbir şey yapmadığı gibi, herhangi bir açıklamayı bile pc oyuncularına çok görüyor. pc versiyonu için patch falan da çıkarmıyor zaten ne hikmetse. bu durumun da savunulabilecek ya da elle tutulur hiçbir yanı yok. sanırım capcom'ın gözünde pc oyuncuları enayi ve ancak yerdeki fare kadar değerli.

edit: digital foundry konuyu doğruladı. oyunun crackli versiyonu, orijinalinden çok daha iyi çalışıyor. capcom konsollar için 3 farklı patch çıkarmışken pc oyuncularına böcek muamelesi yaptığı için aylardır tek bir patch bile çıkarmadı. haklı olarak oyuncular steam'de çıldırdı. yine haklı olarak oyunun steam puanı olabilecek en yüksek puan iken, digital foundry videosundan sonra çok hızlı bir şekilde düşmeye başladı.

edit: capcom neyse ki aylar sonra, crackli versiyonun daha iyi çalıştığı ortaya çıkınca ve medyada kendisine geniş yer bulunca, zahmet etmiş ve oyunu pc için de bir patch ile düzeltmiş.
  • malum ortamlara çıkan versiyonu açılışta siyah ekran verip çalışmamaktadır.
  • korku öğesinin resident evil 7 biohazard'a a göre biraz daha düşük kaldığı eleştirisine katıldığım, serinin son oyunu. korku öğesi ilk oyuna göre biraz daha düşük kalmış olsa da, oyun atmosferi, grafikler, oynanış keyfi bir tık daha artırılarak ilk oyunun üzerine katmayı başarmış diyebilirim. korku öğesiyle, sadece kaçıp saklanmadan, silah, alet ve edevatlarla karşı konulabilen bir oyun olduğu için de ekstra hoşuma gider.

korku fps oyunlarının incelendiği güzel bir derleme; youtube linki
  • tamamen can sıkıntısından biohazard'ı youtube'de bir yayıncıdan izlemiştim. nasıl olsa oynamam diyip village'e başlıyordum ki durdurdum kendimi, ben bu oyunu oynarım aga dedim. özlemişim resident evil'ı, çocukken bir abimiz 4'ü oynarken ondan görmüştük yanında izliyorduk o günden bu güne hastasıyım bu serinin. keşke (bkz: bioshock)'ta bu şekilde seriye bağlayıp devam etseydi...

--- spoiler ---

"oyun korku oyunu değil yea" diyordum fakat o bebek sesi çıkaran mahlukla yarım saat kadar uğraştım, son ana kadar sesini her duyduğumda tüylerim diken diken oldu resmen. hala arkamdaymış gibi hissediyorum.
    --- spoiler ---
  • 3 gunde ayi gibi oynayarak bitirdigim oyun. en sevdigim tarafi hikayesi oldu, insan merak ediyor ne olacak diye. standart seviyenin bir uzerinde oynayinca guzel bi meydan okuma sunuyor
hesabın var mı? giriş yap