• o sinemayı orada görmek bile insana bir kültür katıyor. kadıköy belediye başkanı salgından sonra kendileriyle görüşecekti.
    kapanmaması için girişimimiz olacak diyordu bir tweetinde.
  • bundan belki bir sene önceydi.

gişe sırasında bir diyaloğa şahit oldum. bir izleyici biletini alırken "biz rexx'e destek olsun diye buraya geliyoruz. yoksa evimize daha yakın sinemalar var. " gibi bir şey söyledi gayet üstten ve itici bir tavırla. bunun üzerine gişedeki hanım, "neden böyle anlaşılıyor, bilmiyoruz ama rexx'in maddi bir sıkıntısı yok." dedi.

kapanma haberlerinden sonra tutunabildiğim tek dal bu ayaküstü şahit olduğum diyalog ve kapanma haberinin birinci ağızdan verilmemiş olması.
  • 2020 yılında kesin olarak gerçekleşmiş olay. açıkçası ben pek üzülemiyorum. yerine umarım saçma sapan bir şey yapılmaz. bunun dışında gerçekten içim falan yanmıyor. sinemaya gitmek diye bir şey kalmadı zaten. sinema salonlarına gerçekten ihtiyacımız var mı artık?

sinemaya git, bilet at. filmin saatini bekle. yerine geç. para ödediğin halde yirmi dakika reklam izle. bitmeyen telefon ışıkları açılsın, birinin telefonu çalsın. yanındaki hıyar çatır çutur mısır yesin... fısır fısır konuşanlar, alakasız sahnelerde gülenler falan... salonda film izlemeyi hiç sevmiyorum. çok gereksiz zahmet resmen. alt tarafı film izleyeceksin, bu kadar törensel şeylere ne gerek var?
  • rexx'te son beş yılda gittiğim filmlerde genelde bir iki fragman sonrasında film başlardı, yanımda telefon ışığı açan, mısır yiyen, gürültü yapan ya da fısır fısır konuşan olmadı.
    ama koltukları rahatsızdı ve ses düzeni kötüydü.
    yine de iyi kötü severdim bu sinemayı, sinematek olarak kazandırılması tek temennim.
  • tek başıma izlediğim filmlerden anlamalıydım.
  • aaa..rexx kapanmış, merdiven tayfası vardı oralarda takılan. hey gidi günler...
  • kadıköy’de o kadar eski bina varken neden özellikle rexx binası yıkılıyor? resmen kültür ve alışkanlıklara kasıt var. akm yıkıldı, rexx yıkıldı. inşalah sırada süreyya yoktur.
    edit: emek sinemasını unutmuşum bi de o vardı tabi.
  • geçmişin yok oluşu. artık sadece anılarda...
  • normal bir durumdur. bu kadar nostalji yapıp ağlayacağınıza gidip rexx'te film izleseydiniz. neden izleyeyim abi rexx'te film. salon desen salon değil, ses sistemi ses sitemi değil...
  • rexx'i ben de severdim. sonuçta onca hatıralarımız, yaşanmışlıklarımız var ama, akm ile, süreyya ile kıyaslamayın yahu.
hesabın var mı? giriş yap