• en kolaydan bir zor seçenekte oynayıp zor olmamasından şikayet ediyor adam. zorlanmak istiyorsan zorluk arttır birader, taşak mı geçiyosun? normal zorluk seviyesini zor yapmamışlar diye söyleniyor adam, neyin kafası bu amk?
  • anladığımız tek şey:

kızın sürekli üşüdüğü gayet sürükleyici bilgisayar oyunu.
    kız sürekli üşüyor beyler.
    beyler kız sürekli üşüyor.
    üşüyor sürekli kız beyler.
    sürekli üşüyor beyler kız.

(bkz: üşümek)
  • az önce xbox one exclusive oalrak çıkacağı açıklandı. yayında ve yapımda emeği geçen herkesin amına koyayım. tomb raider markasına ihanettir lan bu. amına koduklarım.

gerçi bence %100 time exclusive' dir bu da şimdilik pr nedeniyle bu şekilde söylüyorlar. çıkışından sonra en geç 1 yıl içerisinde ps4' e de, pc' ye de gelir bence. ama yine de çok büyük götlük oldu bu.
  • çomar lara'nın yüzlerce arkeolojik değeri paramparça ettiği oyun.
  • oynarken abim beni "hadi film izleyelim" diye çağırdığında; "onun grafikleri çok kötü ya. ben oyunu oynayacağım" espirisi yapabildiğim oyun.
  • bugün %100 ile bitirdiğim oyun. öncekini de %100 bitirmiştim. genel olarak iyiydi. aksiyon sahneleri önceki oyuna göre daha zayıftı. toplanılan kaynaklar daha çeşitli, yani iyiydi. silahlar ise çok daha güçlü. hele bir yivli tüfek var (1,5 m falan) en güçlü herifleri bile dokunduğunda hallediyor. eserler yaklaşık aynı sayıda olsa da belgeler çok daha fazlaydı. ve çok çeşitliydiler. anlayarak ilerlemek için bol bol okumak, incelemek ve araştırmak gerekiyor. ayrıca ilk bulunduğunda okunmalı belgeler. yoksa onca belge arasında kayboluyor. çoğunu kendim hallettim. sadece bir kaç yerde yardım aldım. tekrar başlayacağım.

bir de ek bilgi yazayım. dikilitaşları okuyabilirseniz gömülü altınların yeri açığa çıkıyor. (yani haritada gözüküyorlar) onları okuyabilmek için yunanca, moğolca, rusça dil yeteneğinizi geliştirmeniz lazım. bu da belgeleri ve duvar yazılarını-resimlerini bularak oluyor. eski gezginlerin sırt çantalarıysa saklanmış malzemeleri-altınları falan açığa çıkarıyor. haritalarsa belgelerle eserleri açığa çıkarıyor. yani dikilitaşları, çantaları ve haritaları bulmaya özen gösterirseniz oyunu %100'e yakın bir seviyede bitirebilirsiniz.

ek: avcı toplayıcı oyun.
  • playstationda yaklaşık %70 ini bitirdim. ana hikaye tamamen bitti ve bir adet cadı yakaladım.

oynarken yorulduğumu söyleyebilirim. adım başı aksiyon var. ya düşman saldırır ya ayı, kurt, vaşak falan saldırır ya da bi yerler çöker vs... bi yerden sonra kendini tekrar etse de sıkıcı değildi.

bulmacalar genel olarak basitti diyebilirim. zaten lara sürekli konuşup size yardımcı oluyor.

oyun üzerinde uğraştıkları belli. düşmanların yapay zekası hariç çok sevdim. bazı bölümlerde 5-6 düşman sürekli ateş ederek size yaklaşıyor ve kafayı çıkardığınız an ölüyorsunuz. hızlıca kaçıp bir yere saklanayım diyorsunuz ama yok. tüm düşmanlar oraya yönleniyor hemen.

oyunda gizlilik adına sadece çalılar var. çalıların içine girerseniz sizi göremiyorlar. tabii çalıların içinden birini vurursanız diğer adamlar hemen etrafı aramaya başlıyor ve sizin sakladığınız çalılıkları aramaya geliyorlar. ya da bir ağacın üstündeyseniz illaki oraya bakmaya geliyorlar. sonuç olarak nerde olursanız olun düşmanlara ilham geliyor sakladığınız yer. ve hepsi birden ateşe başlıyor. "give me supporting fire!" diye bağıran bir düşman duyduysanız geçmiş olsun. kafayı çıkardığınız an öldünüz demektir.

yeteneklerinizi arttırdıkça oyun git gide basitleşiyor. normalin bir üstündeki zorluk seviyesi ile oynadım hep. silahları geliştirine kadar oyun biraz zorladı ama özellikle zehirli, patlayan, yanan oklar derken 2-3 düşmanı birden rahatça öldürmeye başlıyorsunuz.

oyundaki aksiyon miktarının biraz kafanızda canlanması için şu görev yeterli olacaktır. mancınıkla fırlatılan bir alev topunu okla vurup helikopter düşürmeye çalıştığınız bir görev var.

bulmaca çözmeyi seviyorsanız sanıyorum 2 tane mini oyun vardı. birisinde lara'nın evinde ipuçlarını toplayıp bir şeyleri çözmeye çalışıyorsunuz. sonuna kadar oynamadım bunları.

genel olarak güzel bir oyundu. keşke biraz daha gizliliğe önem verselerdi. oyun full aksiyon olsun diye zorla çatışmaya itmişler diye düşünüyorum.

puanım 85 / 100
  • bu zamana kadar oynadığım oyunlar içerisinde en çekici ve en gerçeğe yakın grafiklere sahip olan oyun. özellikle karlı havalarda hem efektler hem de grafikler gerçeğe baya yakın olmuş.
  • böyle güzel olacak ise devamının gelmesini istediğim oyun. malum nathan drake abi çoluk çocuğa karıştı.
  • hikaye 6/10
    oynanış 8/10
    grafik 10/10
    müzik 8/10
    karakterler 7/10
    lara 11/10

eyyorlamam bu kadar.
hesabın var mı? giriş yap