şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: conan)'ın yaratıcısı, süper insan.
 • yazdığı son sözler şunlar olmuş;
  " her şey olup bitti,
  ölüleri yakacak odunların üstüne yatırın beni,
  ziyafet sona erdi, söndürün kandilleri..."
 • boyasiz tolkien..
 • annesine aşırı bağlılığı intiharına sebep olmuş, tüm eserlerini çok gençken vermiş büyük yazar. conan'ın yaratıcısı. lovecraft ile aynı donemlerde yazmıştır ve ondan bir miktar etkilendiği soylenmektedir.
 • whole wide world filminde hayatı anlatılmıştır
 • king kull ve conan the barbarian karakterlerinin yaraticisi olan fantastik oyku yazari. annesi oldugunde bunalima girip intahar etmisti diye hatirliyorum (bkz: yamuluyorsam duzeltin)
 • 1930'lu yıllarda yazdığı conan ve kull hikayelerini weird tales dergisine satarak kısa zamanda büyük bir servet kazanmış ancak 11 haziran 1936 tarihinde annesinin ölümü üzerine kafasına sıktığı kurşunla intihar etmiştir. öldüğünde henüz 30 yaşındadır. 1970 yılında marvel comics bu hikayelerin yayın haklarını satın almış, stan lee editörlüğünde ve john buscema'nin çizgileriyle, robert e. howard'ın sınırsız hayal gücünü efsaneleştirmişlerdir.
 • 22 ocak 1906 tarihinde, texas'ın bir kasabası olan peaster'da doğdu. doktor bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen robert ervin howard, annesinin aşırı ilgisi altında geçirilmiş pek uzun olmayan bir yaşam sürdü.

  yazarlığa başlamadan önce eczacılık, muhasebecilik, jeolog asistanlığı, boksörlük, gazetecilik yaptı. öldükten sonra arkasında başta kimmeryalı conan olmak üzere king kull, belit, red sonya, valeria, solomon kane , el borak, bran mak morn, sailor steve costigan, john taverel, turlogh o’brien, cormac mac art, cormac fitzgeoffrey, cahal ruadh o’donnel, donald macdeesa, john norwald, breckenridge elkins, dark agnes de la fere, helen tavrel karakterleri için yazdığı yüzlerce hikaye bıraktı.

  annesinin ölümünü görmekten duyduğu korku, onun 11 haziran 1936 tarihinde kafasına sıktığı bir kurşunla aramızdan ayrılmasına neden oldu. 16 yaşında yazmaya başladığı öyküleri, 30 yaşında gelen erken ölümüyle son buldu. ölümünden önceki son 4 yılda yazmaya başladığı conan ise, yıllar boyunca yayınlanmaya devam ederek tüm zamanların en sevilen kahramanlarından biri oldu.

  öldüğü günün sabahı, 10 seneden beri tüm hikayelerini yazdığı underwood marka daktilosunda son sözlerini yazdı:

  all fled, all done
  so lift me on the pyre.
  the feast is over
  and lamps expire.`
 • bindokuzyüzlerin* başlarında yaşamış, fantezi edebiyatının bu günlere gelmesini sağlayan en önemli zatlardan biri. tıpkı çağdaşı lovecraft* gibi evrimleşme dönemi eserleri weird talesde yayınlanmış (henüz 18inde iken), ardında onlarca öykü, hikaye, mektup bırakmıştır

  yazılarında poe*, mark twain, harold lamb gibi diğer ustalardan etkilense de, tecrübe kazandıkça son derece özgün dilini oturtmuş, yarattığı karanlık, kasvetli dünya içinde yaşayan, adeta görüngülerini sayfalara kusan bir yazar olarak haklı bir ün yapmıştır zaman içinde.

  yazık ki inançlarının, beklentilerinin ve gerçeklerinin çelişkisi altında somut dünyaya dayanamamış başka bir ustadır howard.. 11 haziran sabahı arkadaşından ödünç aldığı 38 kalibrelik bir tabancanın tek-temiz darbesi sonucu komaya girmiş ve saatler 16.00ı gösterirken yaşamı sona ermiştir.

  belki de destinynin garip espri anlayışının sonucu olarak ertesi gün ölen annesi ile ortak bir törenle toprağın soğukluğuna uğurlanan usta ardında kısa bir veda şiiri bıraktı sadece...
 • lovecraft ın cesaretlendirmesiyle "the thing on the roof" ve "the black stone" adlı hikayeleri yazmıştır.
  cthulhu mitosuyla conan dünyası arasında sağlam bi beraberlik vardır.
  lovecraft'ın yaratıkları conan ın günlerinde bugünden biraz çok az daha aktif haldedirama onlara tapanlar daha açıktır.yog-sothoth yamyam tanrı yog olarak anılmakta,kurbağa tanrı tsathoggua'nın ise adsız adada bir tapınağı bulunmaktadır.conan'ın 2. filminde isedagoth dan bahsedilmektedir.conan dünyasında bunlar gibi birçok gizli ipucu daha bakıldığı takdirde rahatlıkla bulunabilir