• zamaninda bir bolumunu ablamin nikah kasetinin sonuna kaydettigimi sanirken ortasina kaydettigim bir aile meclisinde ortaya cikan ve akabinde babamdan saglam zilgit yememe sebep olmus cizgi film.teyzem burma bilezik takarken aniden veritechlerin goruntuye girmesine cok bozulmustu.

(bkz: bir daha olsa yine yaparim pisman degilim)
  • 1985 yılı yapımı, çocukluğumda ayrı bir yeri olan, ilkokul çağındaki veletleri lisa hayes mi daha güzel minmei mi diye gruplara bölünmesine sebep olan, f-14 benzeri uçakların robota dönüştüğü akıl almaz güzel bir animedir. toplam 85 bölümdür. ilk 36 bölüm macross saga olarak geçer, 37-60 arası southern cross, 61-85 arası mospeda olarak anılır. robotech olarak belleğimize altın harflerle geçen ilk 36 bölümdür. kısaca özetlemek gerekirse 1999 yılında ırkımız birbirini doğramaktadır, hikaye bu ya, o sene pasifik okyanusunda küçük bir adaya dev bir uzay gemisi düşer. dünya dışında yaşam olduğunu anlayan dünya milletleri, savaşı anında bırakıp bir dünya federasyonu kurarlar. uzay gemisinin bulunduğu adada da yerleşim başlar, zeki bilim adamları uzaylıların teknolojisini hemen bize uyarlar. uzay gemisine super dimension fortress oneyani sdf-1 adını verirler. bir 10 yıl için herşey güllük gülistanlık giderken, tam sdf-1'ın hizmete gireceği gün zentraedi adlı uzaylı ırk, nerde bizim gemimiz diye dünya yörüngesine girer. sdf-1 radarı yörüngedeki uzay gemilerini algılar ve defans sistemi kendiliğinden harekete geçerek uzaya ateş saçar. vay sen misin ateş açan??? zentraedi filosu dünyalılar bize saldırıyor diye akın akın savaşçılarını gezegene salar. uzun lafın kısası 36 bölüm boyunca ki -ilk 36 bölüm rick hunter'lı, lisa hayes'li, roy fokker'lı ve de miriya'lı macross efsanesini doğuran bölümlerdir- iki ırk savaşır. sonu mutludur, lakin henüz clementine isimli çizgi filmle tanışmamış, disney çizgi filmlerine alışık bünyeler için taptığımız karakterlerin iç kanama gibi velet halimizdeki algımızın ötesindeki ölümleri çocukluğumuzda derin yaralar açmıştır... minmei'nin yanar dönerliği hatun kısmına karşı dikkatli olma bilincini o yaşlarda bizlere kazandırmıştır. uzaylıların varlığına o zamanlardan inanmamı sağlamış öte bi animedir.

daha sonra macross evreni büyümüş, robotech 2 çekilmeye başlanmış 2-3 bölüm sonra proje sonlandırılmıştır. japon dostlarımız arada macross zero, macross plus gibi eserler ile bu eşsiz mecha evrenine inanılmaz çizimleriyle yeni hikayeler katıp, ağzımızın suyu akıtmaktaysa da, robotech'in 80'lerde ilkokul çağında olanlarda yarattığı etkiyi bir daha yakalayamamışlardır.

eski bölümlerini halen ara sıra izler, bu yaşımda internetten şunun oyuncağını (veritech) ısmarlasam nişanlım beni bırakır mı diye düşünürüm... o derece efsane bişeydir yani, voltran halt etmiştir yanında...
  • asil olarak japonya'da macross adiyla yayinlanan, ondan sonra da harmony gold vasitasiyla amerika kitasinda ve tum dunyada yayinlanan efsane cizgi film. ana konu protoculture denilen (ki bu daha sonra robotech wars olarak yayinlanir) ve robotech master zod tarafindan bulunan genetik $ifre cozucudur. uzun lafi kisaltirsak insanlar, macross adasina du$en zod'un gemisinden protocultureolayini kaparlar, ama yanli$ yorumlarlar, insan buyuteceklerine insan benzeri robot (bkz: veritech) yaparlar, tam sdf 1 adiyla yeniden yaptiklari gemi kalkacakken zentraediler saldirir ve macera ba$lar.

veritech ve valkyrieleri alenen zamanin f 14 filolarindan aldiklarini soylemi$tir japonlar. hatta sdf 1in en baba sava$ grubu olan skull squadron birebir jolly rogers isimli f 14 filosundan alinmi$tir.

asil olarak japonca isimlerinden bazilari oldukca degi$iktir:

rick hunter - hikaru ichijo
    lisa hayes - misa hayase

(bkz: roy fokker)
    (bkz: super dimensional fortress)
  • gecemi sabah eden, ruyalarima giren bir anime'dir, yok degil, duzeltiyorum, bir ya$am bicimi, bir algi duzlemidir.

ruya da ruya degil, intergalaktik sava$.

-----------------------------------------------------
    vf-1s super valkyrie'min icindeyim, her sava$ oncesi yaptigim gibi gozlerimi kapatip kokpitte elimi gezdiriyorum. avucumun ici gibi biliyorum bu yuzeyi, hud, guc, silah secim ekrani, hasar gostergeleri... onlari gorebilmem icin gozlerime ihtiyacim yok, ellerim buluyor du$uncelerimden hizli gitmek istedikleri yerleri.

sdf-1'in asansorunde yukseliyorum, gune$in i$iklari uzaktan da olsa valkyrie'min burnundan yansiyor. onumde karanlik uzayi zentraedi gemilerinin siluetleri ve silah arkada$larima, karde$lerime yonelttikleri lazer taretlerinin mavi i$imalari yanip sonuyor. telsizim acik, sevinclerini ve acilarini duyuyorum. icimde bir $eyler kaynamaya ba$liyor, elimi levyeye goturmemek icin nefesimi kontrol ediyorum. asansor durdu...

...telsizden guverte kontroloru "guc ver" onayini veriyor, turbinleri hayata geciriyorum. protokultur ile gelen teknoloji hemen iki motoru da %98 guce getirip normale donuyor, sistem post yapiyor. gosterge i$iklari canlaniyor. sistem kontrolu tamamladiktan sonra kalki$ sekansini ba$latiyorum. kuyruklar dik durumda, hareketli kanat kontrolu tamam, post ok. zirh sistemlerinin entegrasyonunda tum i$iklar ye$il. kuleden kalki$ izni istiyorum, artik bedenimin bir parcasi olan bu metal canavari daha fazla zaptedemeyecegim.

"guverte sizin komutan, kalki$ icin zamaniniz 5 saniyedir." motorlar tam gucle firlatiyor beni atil konumumdan, 3 saniye icinde guverteden cikiyorum, silah sistemleri acik durumda. minik ku$ ke$if ucaginin verdigi bilgilere gore ilk zentraedi sava$ grubu sadece 1.000 km uzakta, reflex fuzeleri coktan yuvalarindan firlayip zentraedi pod'larini ate$ toplarina cevirmeye hazir. ben kimim ki onlari tutacagim..?
    -----------------------------------------------------

gunduz niyetine in$allah.
  • zamanında
    pazartesi 19:00 trt 1
  • bana çizgi filmlerden top 10 yap deseler tereddütsüz 1'e koyacağım çocukluk rüyam... variteklere bayılırdım ben guard uçak ve robot olarak 3 pozisyona girerlerdi bunlar. ve abim bana bunun maketini almıştı ve maket yapıldıktan sonra aynı çizgifilmdeki gibi transform olurdu. hayatımın en mutlu günlerinden biriydi o gün. rick hunter ı örnek almıştım kendime bi dönem :) çocukluk işte
  • full serisini edindiğim mutlu olup çocukluğuma inebileceğimi sandığım fakat yanıldığım çizgi film. yine de izlemek keyifli.
  • turkanime.tv den tüm bölümlerini altyazılı olarak izleyebileceğiniz, çocukluğumun efsanevi çizgi filmi. sitede o kadar çok anime var ki keşke çocuk olsam diyorum. hey gidi hey ben bir çok bölümünü malesef kaçırmıştım, okul mu vardı neydi öyle bir şey.
  • dünyanın en underrated dizi, anime, series, saga "artık ne derseniz"i. neden remastered olarak karşımıza çıkmıyor, oyunu ve hatta filmi neden yok, anlamak güç.

bunların action figureleri kadar güzel tasarım da çok az eserde var.
  • orjinal versiyon, abd versiyonu derken takip etmesi çok zorlaşan efsane çizgi film için şöyle bir belgesel mevcut. gerçek bir amme hizmeti.
hesabın var mı? giriş yap