şükela:  tümü | bugün
 • dvorakın operası.prensin aşkını kazanabilmek için insan olmak isteyen bir su perisinin acıklı öyküsüdür, tam kavusma anında prens ölür. rusalka ise hiç peşini bırakmayacak anıları ile yaşamaya mahkum edilir.
  (bkz: mutlu sonları sevmemek)
 • dvorak'ın az bilinen operaları arasında en sevileni...küçük deniz kızından ilham alınmış masal, rusalka'nın dengesiz prensin tekine aşık olması ve arkasından gelen trajediyle, küçük çocukları uyutmadan önce ağlatmak için yazılmıştır sanki..rusalka ,insanların nasıl yaratıklar oldugunu bilmediğinden, nolursa olsun gördüğü prense ulaşabilmek için cadı jezibaba'nın büyüleriyle perilikten insanlığa geçer. tabii herşeyin bir bedeli oldugu gibi bu büyünün de bir bedeli vardır. birbirlerine sadık kalmadıkları takdirde bu büyünün bir lanete dönüşeceği acıklanır aşkı için fedakarlık yapan güzel su perisine. sadakatsiz insanoglunun timsali prens yabancı bir prensesin cazibesinin peşine düşünce herşey bozulur. aklı başına gelip geri döndüğünde, prensin periciğini öpmesiyle peri ölür. masalın değişik versiyonlarında kimi zaman rusalka da öbür dünyayı boylar; kimi zaman da ask acısıyla kalıverir.
  bu operanın belki de en unutulmayacak kısmı rusalkanın yaz gecesi aya sevgilisinin nerde oldugunu sordugu aryadır .öyle bir arya ki ayışıgını ve sudaki aksini arpla anlatmaya başlayıp rusalkanın insanın içini titreten melodisi ile doruga varan bir saheser.üstüste defalarca dinleyip dolunayı bekleme sebebiniz...
 • slav mitolojisinde,vaftiz edilmeden ölen bir çocugun ya da suda boğulan bir bakirenin gölde yaşayan ruhu.
 • http://www.musical.cz/rusalka/hudba.html adresinden bazı parçalar dinlenilebilir,

  mp3:
  mesıcku na nebi hlubokem - bara basikova
  time 03:40 size 6,61 mb
  vidino sladka, presladka - petr muk
  time 02:49 size 5,12 mb

  wav:
  hou hou hou
  1,6 mb
  marno
  0,9 mb
  kvetiny bíle po ceste
  0,8 mb
 • rusalka'nın prense olan aşkını ay'a anlattığı arya için*:
  http://www.opera-gems.com/…/details.php?image_id=54
 • sahneye koyma bakımından çok fantastik yorumlanabileceğini düşündüren operalardan.melankolik konusuna rağmen görsel ve perisel bir şölen potansiyeli var.water goblin, wood nymphs gibi çok zevkli düşünülebilecek karakterler içeriyor.rusalka da bir water nymph, keza su perisi demek karakterin elemental ve mitolojik tarafını kapatıyor gibi .ayrıca ilk ve son perdenin gölde geçmesi de işin içine su faktörünü koyarak prodüksiyonu zorluyor, çekçe olması zorlayıcı sebeplerin bir diğeri olsa gerek ki istanbul da hiç oynanmamış.
 • amaclari, su kenarina gelenleri tavlayip bogmak olan, genellikle tas gibi kari gorunumunde undead'ler.
 • slav mitolojisinde bir genç kız, bir gölün yakınında veya içinde boğularak vahşi biçimde öldürülür ise o gölde rusalka haline gelir ve yaklaşanları kandırarak gölde boğar. bir rusalkayı bu halinden kurtarabilmenin tek yolu ölümünün intikamını almaktır.
 • 1997 yılında aleksandr petrov'un yönettiği oscara da aday olmuş kısa animasyon. "paint on glass" tekniğinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir*.

  http://www.youtube.com/watch?v=0magmx8h77w (1)
  http://www.youtube.com/watch?v=d_vmk-lkf9k (2)
 • her ne kadar mutlu sonları seviyor olsam da onlarca gözyaşımı feda ederek izlemek istediğim bir opera bu. ezberliyorum bir de, oyun sırasında ben de söyleyeceğim.

  mesiku na nebi hlubokem
  svetlo tvé daleko vidi,
  po svete bloudis sirokém,
  divas se v pribytky lidi.

  mesicku, postuj chvili
  reckni mi, kde je muj mily
  rekni mu, stribmy mesicku,
  me ze jej objima rame,
  aby si alespon chvilicku
  vzpomenul ve sneni na mne
  zasvet mu do daleka
  rekni mu, rekni m kdo tu nan ceka!
  mneli duse lidska sni

  at'se tou vzpominkou vzbudi!
  mesicku, nezhasni, nezhasni!

hesabın var mı? giriş yap