• 200 askeri araci ile red square’de tum dunya icin govde gosterisi yapmakta olan ulke
  • 9 mayıs rusya'nın zafer bayramıdır. moskova da askeri törenler ve yürüyüşler yapılıp ülkenin bir çok şehrinde gösteriler düzenlenir . bu günde aynı zamanda ikinci dünya savaşında yakınlarını kaybedenler fotoğraflar ile onları anarken gaziler de ön önlerde yer alırlar. bu kutlamalar eski sscb ülkelerinde de kutlama yada konuşmaları yayınlarlar . bu görüntüleri izlemiş ve aynı zamanda bulunmuş biri olarak bu görüntüleri ülkemde izleyemediğim için çok üzgünüm ve buna sebep olanların umarım bu topraklarda yatacak yer bulamazlar .

edit: ülkemde bu tarz resmî bayramların coşkuyla kutlanması ve herkesi bir arada görmek istemek en doğal hakkım .
  • eski bir başbakanının ülke siyaseti hakkında kurduğu şu cümle aynı zamanda hem çok dürüst hem de trajik gelmiştir bana:

- hangi partiyi kurarsak kuralım, en sonunda hepsi sovyet komünist partisi'ne dönüşüyor.
  • 1 haziran 2021'e kadar türkiye ile olan charter uçuşları durdurmuş olan ülke.

yakın vakitte istanbul'dan salı ve cuma günü olan uçuşlardan herhangi biriyle uçup sıkıntısız olarak rusya'ya giriş yapabilen varsa lütfen beni yeşillendirsin.

bir vize acentesi ile yaptığım görüşmeye göre birkaç kişi pasaport kontrolünde geri dönmek zorunda kalmış. bir kişi de moldova üzerinden gitmiş ve sorunsuz giriş yapabilmiş.

sorunsuz bir şekilde nasıl giriş yapabiliriz bilgisi olanlar veya yakın zamanda giriş yapabilmiş olanlar mesaj atabilirse çok sevinirim.

edit: 28 mayıs 2021 tarihinde aeroflot'un 15.15 uçuşu ile sahip olduğum davetiye vizesi ile sıkıntısız giriş yapabildim rusya'ya.

istanbul havalimanı'nda bilet kontrol sırasında pcr'nize ve vizenize bakıyorlar, sonra biletinizi alıyorsunuz sıkıntısız. bir sürü türk vardı uçakta zaten sorunsuz bir şekilde biletini alıp uçağa alınan.

ülkeye ise moskova'dan giriş yapıyorsunuz transit başka bir şehre uçacak olsanız bile. ben kazan'a geçecektim, moskova'da pasaport kontrolüne girip sonrasında normal bir şekilde uygun kapıya gidip devam ettim.

pasaport kontrolünde de bir sıkıntı yok, bir sürü türk giriş yapan oldu gözümün önünde. bana görevli memur sadece nereden geliyorsunuz diye sordu, istanbul dedim ve bu kadar. giriş yaptım akabinde. sonuç olarak thy ve aeroflot'un haftada 2 defa yaptıkları istanbul - moskova uçuşları ile ülkeye sorunsuz girebilirsiniz, bilginize.
  • oturum vizesi hariç hiçbir şekilde giremeyeceğiniz ülkedir

edit: 25 nisan'da turist vizesiyle giriş yapabilenler olduğuna dair mesaj aldım
  • 1642'de başlayan soldaty birliklerinin kuruluşundan sonra rusya’da da birçok batı avrupalı uzman hizmete alınmıştı.

yüksek komutanlar arasında birçok alman adlarına
    rastlanır.

büyük friedrich, piyade savaşı yöntemlerinde önemli yenilikler getirmiş, prusya askerlik geleneğini kurmuştu.

eskiden osmanlıların yaptığı gibi, rus çarlığı da saray, ordu ve diplomasi işlerinde çeşitli halklardan gelme kişileri hizmetinde kullanmıştır.
    yükselenlere soyluluk unvanları verilirdi.

aslında alman olan ıı. katerina’dan sonra özellikle ordu ve diplomaside kullanılanılanların en başında alman baltık aristokrasisinden gelen kişilere rastlanır.

19. yüzyıl başlarında viyana kongresi’nde bulunan 37 çarlık diplomatının ancak 16’sı rus’tu.

alınanlardan başka fin, polonya, hattâ yunan asıllı yükselmiş kişilere rastlanır. konumuz olan dönemin sonlarında çarlık hâriciyesinin en yüksek iki kişisinden biri, prens unvanım taşıyan polonyalı çartoriski, diğeri korfulu
    bir yunanlı olan kont kapodistrias'ür.

almanlann ordu ve diplomaside oynadığı rol, çarlık emperyalizmini eleştiren friedrich engels’in yazılarında da tartışılmıştır.

rusya’da ilk üniversite 1755’te açıldı;
    ondan sonra 1803, 1804, 1805 ve 1819’da başka üniversiteler açıldı; bunlardaki öğretim üyelerinin hemen hepsi batı avrupalı, özellikle alman’dı. rusya’da düşün hayatının başlaması da alman etkisiyle, hegel’in tanınmasıyla olmuştur.

* hellie, 190-191.
    * r. r. palmer, “frederick the great, guibert, bülovv: from dynastic to national wars", earle içinde, s. 49-74.
    *reinhard wittram, russia andeurope
    (londra, 1973), s. 75-78.
    *türkiye'de çağdaşlaşma
  • covid-19 tedbirleri kapsamında, 15 nisan - 1 haziran 2021 tarihleri arasında türkiye ile olan uçuşları sınırlandıran ülke.

sınırlandırmanın uzayacağının konuşulduğu bugünlerde benim de seyahat tarihimin riske girmesi sebebiyle uçuş programımı güncellerken yaptığım araştırmayı paylaşmak isterim.

4 havayolu şirketi ile birlikte t.c. moskova büyükelçiliği ve st. petersburg başkonsolosluğu ile yaptığım görüşmeler sonucunda edindiğim bilgiler:

air moldova - operasyon müdürleri rusya vatandaşıymış ve türkiye'de çalışma izni varmış, o bile problem yaşamış. temsilci "hangi kriterde olursanız olun kesinlikle air moldova ile bilet almayın biletiniz yanar" dedi.

türk hava yolları - şu an haftanın 1. ve 5. günü olan uçuşları normal seyrediyor, ilave koyulan uçuşlar ise tahliye uçuşları. eğer oturum izni yok ise; tahliye uçuşlarında türkiye çıkışlı uçuşlarına türkleri bindirmiyorlar, rusya çıkışlı uçuşlarına ise rusları bindirmiyorlar. şu an 1 haziran sonrası biletler normal programa göre satılmakta, ancak kısıtlama süresi uzatılırsa o uçuşlar iptal olacak ve şu anki kısıtlama düzeninde devam edecek. normal programa göre bileti olanlara yer var ise ve uçağa binme kriterleri uygun ise fark almadan değişiklik yapacaklar ya da bilet iade/değiştirme hakkı sunacaklar. normal seyreden uçuşlar; moskova - vnukovo havaalanı çıkışlı ise (tk416) 20:20'de kalkıyor, 23:25'de iniyor; istanbul çıkışlı ise (tk415) ise 16:10'da kalkıyor, 18:55'de iniyor.

pegasus airlines - şu an bütün uçuşlarında türkiye çıkışlı uçuşlarına türkleri bindirmiyorlar, rusya çıkışlı uçuşlarına ise rusları bindirmiyorlar. uçuş iptali olursa değiştirme ya da iade hakkı veriyorlar.

aeroflot - thy ile benzer bir şekilde çalışıyor. şu an sadece haftanın 2. ve 5. günü olan uçuşları normal seyrediyor, tahliye uçuşları bulunmuyor. türkiye çıkışlı uçuşlarına türkleri bindirmiyorlar, rusya çıkışlı uçuşlarına ise rusları bindirmiyorlar. türk hava yolları'nın aksine kısıtlama bugün itibariyle henüz uzatılmamış olmasına rağmen sanki uzatılmış gibi haziran ayı sonuna kadar yine sadece haftanın 2. ve 5. günü olan uçuşlara bilet satmaya devam ediyorlar. moskova - şeremetyevo havalimanı çıkışlı uçuşlar 10:00'da kalkıyor, 13:45'de iniyor; istanbul çıkışlı uçuşlar ise 15:15'de kalkıyor, 18:55'de iniyor.

t.c. moskova büyükelçiliği - şu bilgiyi verdiler: rusya'nın almış olduğu karar uyarınca uçuşa açık ülkelerden sadece o ülkenin vatandaşları, rusya vatandaşları ve rusya'da ikamet izni olan 3. ülke vatandaşları gelebilmektedir, yani sizin moldova üzerinden rusya'ya geliş yapmanız maalesef mümkün olmaz. yasak yok şu an, aeroflot ve thy'nin tarifeli uçuşlarından biriyle istanbul'dan moskova'ya gelmeniz mümkün olur.

t.c. st. petersburg başkonsolosluğu - evrak talebime hemen dönüş yaptılar ve ellerindeki detayları gönderdiler. gönderdikleri linkler: federal turizm ajansı federal hava taşımacılığı ajansı ve aeroflot. verdikleri en yararlı bilgi, sağ olsunlar giriş yapabileceğim son çıkış noktalarını öğrenmeme vesile oldular: büyük britanya, tanzanya, türkiye, isviçre, bae, maldivler, mısır, beyaz rusya, kazakistan, kırgızistan, kore cumhuriyeti, küba, sırbistan, japonya, seyşeller, etiyopya, vietnam, hindistan, katar, finlandiya, azerbaycan, ermenistan, yunanistan, singapur, venezuela, almanya, suriye, tacikistan, özbekistan ve sri lanka. listede moldova neden yok, o da ayrı bir konu*

alooocum nickli suser arkadaşıma da bu araştırma sürecinde verdiği eşsiz destek ve işbirliği sebebiyle çok teşekkür ederim.
  • biden hareket etmeye başlamadan ortadoğu'da etkinliğini artırmaya çalışan ülke. kapı kapı dolaşıyor, yeni işbirlikleri oluşturuyor.

link
  • 500 yıldır türkiyenin düşmanı olan ülke. evet dost-düşman ülke yoktur, çıkarlar vardır dediğinizi duyar gibiyim, lakın dostlarım rusya hariç.
hesabın var mı? giriş yap