şükela:  tümü | bugün
  • sabah ezanının değişik bir etkisi, hissettirdiği değişik bir duygu var. özellikle evde yalnız yaşayan biriyseniz.
  • çocukluğumdan beri korkardım sabah ezanından.

bilenler oldu, genelde gitmeyeceğini söyleyenlerdi. hepsi gitti.

ben de alıştım.
  • 3 yıldır aynı:

- müezzinin çok yaşlı olduğu,
    - büyük ihtimalle konuşmakta bile zorlandığı
    - bu nefessizlikle bu yılı çıkarsa dahi gelecek yılı çıkarmasının çok zor olduğu.

amma velakin adam tam bir survivor çıktı. ezan kalitesi hala yerde ama dayı azrail'e çalım üstüne çalım atıyor.

edit: imla
  • tam olarak hissettiğim şey huzur ve güvenle karışık bir mutluluk.
    uzun zamandır sabahlarım anlamsız güvensiz huzursuz ve mutsuz . hiç telefonda okunan ezanla pencereyi açtığımda yüzüme çarpan serinlikle beraber mahalle camisinde okunan ezan bir olur mu? kahrolsun mesafeler.
  • ölüm hissidir. korku ve ürperti yanında mistik bi hava yayılıyor etrafa. hele bir de köpekler ulumaya başlarsa çağan ırmak filmindesiniz.
  • sıcak yataktan kalkıp buz gibi suyla abdest alıp namaz kılmak zorunda olmam. sonrasında dünyayı kurtaran bir kahraman misali görevini yerine getirmenin verdiği mutlulukla yatağa geri dönmem.
  • makamı itibariyle daha bir hüzünlüdür sabah ezanı. normalde inanan birine hissettirdiği, ya da en azından inanan biri olarak bana hissettirdiği, ne kadar eksik olduğum, ne kadar yanlış olduğumdur. ibadette eksik kaldığımdır. sabah ezanını, makamının hakkını vererek icra eden bir müezzinden dinlediğimde hissettiklerim bunlar. ancak mahallemizde bir mescit var, evimin yaklaşık 30m uzağında, kardeşim o nasıl ezan okumaktır ya, af edersiniz adam böğürüyor adeta. o ezan senden hakkını alır kardeşim. yapamıyorsan yapabilen birine bırak ya da camiye bağlan merkezi sistemle okusun düzgün birisi. bizi de günaha sokuyorsun.
  • "sabahın köründe bu ne gürültü!" seklinde bir histir.
  • servise yetişebilecek miyim acaba?
    yoksa yine arabayla mı gidicez işe?

yetiştim..
  • balkona çıkıp ezanı dinleyerek sigara yakma isteği.