• bana göre koç'un her zaman sabancıdan her anlamda üstün olduğu karşılaştırmadır.

koç ailesinden kimseyi televoleci magazin basınında görmezsiniz ama hacı sabancı'yı sürekli kendinden uzun mankenlerle basında görürsünüz.

koç ailesi kurnazlıkla anılmaz ama "cin ali" lakaplı pegasus patronu ali sabancı sürekli hinliklerle ve cinliklerle anılır.

siyasi konularda sabancı hep susar, görüş bildirmekten kaçar ama gezi olaylarında oteli açıp gazdan kaçan göstericilere merhamet eden koç'tur, otokratik yönetime rağmen cesurca duruşunu koruyan koç'tur,

zaten borsada işlem gören koç ve sabancı hisselerini kıyaslamak bile iki grup arasındaki farkları net bir şekilde anlamak için yeterlidir.

sonuç olarak isimlerini duyunca bende oluşan çağrışımlar şunlar:

koc: kalite, elit, güven, eğitimli, cesur, adil
    sabancı: zengin, avam, kurnaz, pragmatik,
  • ikisi de ülkesini daha iyi konuma getirmek, yerli üretim yapmak, ar-ge geliştirmek yerine yabancıdan mal alıp kar koyup ülkesine itelemiştir.

evimize giren arcelik leydi bulasık makineleri, çamasır makineleri aslında siemens'tir.

yıllarca yerli diye iteledikleri şahin, kartal gibi arabalar fiat regata'dır.

sabancı bunla bile ugrasmamıs direk markanın sonuna -sa ekleyip geçmiştir.

sonuçta ikiside yabancıları zengin etmiştir. ülkeyi pazar haline getirmiştir. milletten 10 alıp, 3ünü kendine alıp 7sini mal ve teknoloji aldığı yabancılara vermiştir.
  • ikisinin de grup şirketlerinden birinde uzman seviyesiyle benzer pozisyonlarda çalıştım, gözlemlediğim farkları yazayım;

- ikisinde de açık ofis var, sabancı'da çıt çıkmıyor, koç'ta başka departmanla adamla kavga edeni, bilgisayardan türkü açanı, hayat hikayesini bağırarak anlatanı var.

- koç'ta eğitim yok, sabancı'da rahatça her ay eğitime gidersiniz

- sabancı'nın ortalama personel kalitesi daha yüksek, koç'un daha düşük.

- koç daha iyi para veriyor.

- koç'un iş modeli daha esnafvari ama finansal olarak daha başarılı.

- sabancı'dan öğle yemeği daha güzel.

- sabancı'da ofis daha lüks.

- koç'un yan hakları daha iyi.

- sabancı'da organizasyon çok daha yatay, koç'ta dikey (hiyerarşik).

- sabancı'da yabancı dil daha fazla karşınıza çıkıyor, koç'ta daha az.

- koç grubu'nun maaşa ilave yan hakları daha başarılı.

- koç hq yalılardan oluşuyor, sabancı gökdelen. sabancı'nın merkez daha modern ve mekanik ama koç'unki daha estetik.

- koç'ta kariyer fırsatı az. sabancı'da daha fazla. ama ikisinde de belirli bir süre geçirmek gerekiyor.

- yurtdışı deneyimi sabancı'da daha kolay, daha yaygın.

- sabancı'da prosedürler, sistemler çok çok çok daha ileri. "olması gereken"e ciddi bir kayma var. koç 5 yıl geride. işlerin mevcut şekilde yapılma sebebi genellikle daha önce de böyle yapılıyor olması.

- koç'ta yöneticiler daha status quo'cu, sabancı'da değişime çok önem verilip hemen sahipleniliyor.

- iş görüşmesine gittiğinizde koç algısı sabancı algısından daha başarılı.

tabii ki şirketine, departmanına göre değişir bu şartlar. ben kendi deneyimimi paylaştım.
  • koç grubunda çalışanlar sabancı grubunda çalışanlara göre (aynı pozisyon) daha fazla ücret ve yan hakka sahip olur.
    marka değeri olarak da koç grubu tokatlar geçer.
  • koç grubu zamanında bu ülkenin volkswagen'i olabilecek kapasiteye sahipken tamamiyle çıkarcı ve kurnaz bir tutumla fiat, ford gibi grupların montajcısı olmayı tercih ederek, ülkemizin bugünkü ekonomik koşullarını da doğrudan şekillendirmiş kapitalist bir gruptur.

1982 yılında avrupada üretimi durdurulmuş araçların bantlarını satın alarak, 1989 yılında yerli araba adı altında türkiyeye çakan bir gruptur koç. bu ülkenin insanını yıllar boyunca şahin,kartal,murat gibi arabalara bindirmiştir. koç grubunun bugün yaptığı tam anlamıyla ölümü gösterip, sıtmaya razı etmektir.

haaa pardon yaaaa 10 kasımda olmasaydın olmazdık yaniiiiii unutmuşum yaaa koç yaaa abi adamlar atatürkçü gezici o zaman sprlr anlsnaaaa uffffff.

sabancı grubuysa zamanında toyota'yı ülkeye getirip, insanları gerçek araba ile tanıştırmış, uzunca bir süre toplam mal varlığı konusunda koç grubunun eline verdikten sonra, suikast girişimi ile durulmuş ve daha pasif bir ekonomik politika izlemeye başlamıştır.

ikisi de aynı bokun lacivertidir o ayrı.
  • koç: renkli göz
    sabancı: öne doğru çıkık çene.

koç: elit
    sabancı: adanalı

koç: ceset çaldırdılar
    sabancı: cesetler sağlam.
  • rahmetli sakıp sabancı ve vehbi koç'un uğur dündar'ın programına konup olup yaptıkları hoş sohbeti izledim az önce.
    https://www.youtube.com/watch?v=dn284aphrzm

bu kadar seviyeli bu kadar mütevazı bir sohbet olamaz. bir de günümüz zenginlerine bakıyoruz * ve ülke olarak her alanda olduğu gibi bu alanda da ne kadar geriye gittiğimizi fark ediyoruz.

ikinizin de ruhları şad olsun. bu ülkeye verdiğiniz emekler için ne kadar teşekkür etsek az.

edit: link yenilendi
  • koç yapı kredi yayınlarıdır sabancı'nın akbank yayınları yoktur.
  • koç kurumsaldır, sabancı aile şirketi.
hesabın var mı? giriş yap