• sadri alışık'ın yine baştan sona insanın ağzını açık bırakacak bir oyunculuk sergilediği filmlerden biridir.
    perran kutman, ali şen, nevra serezli, neriman köksal, selma güneri ve mete inselel'in de rol aldığı filmde, sadri alışık komik olduğu kadar naifliği ile can yakıcı da bir karakteri canlandırır.

--- spoiler ---

"saf meyva suları"nın sahibi, o işletmeyi kurmak için çok çabalamış 'sonradan görme' ama gerçekten saf, temiz bir insanın zamanında yaşayamadığı şeyleri yaşayabilmek için hayatını ortaya koyarcasına çabalamasını analatır film. saffet tırnak içine iyi bir insan olmasa da, çevresineki insanlar da sütten çıkma ak kaşık değildir. ondan parası için yararlanan insanlarla doludur çevresi.

özellikle filmin sonu itibariyle, sadri alışık deyince benim aklıma komedi değil, dramı, melankoliyi geitren filmdir.

--- spoiler ---
  • acıklı bir filmdir bu. saf kalpli bir sonradan görmenin hayatının aşkını ararken her şeyini kaybetmesini konu alır. beklenmedik sonuyla insanı üzer.

ha bu arada tekerleme gibi olan adı sizi yanıltmasın, seks filmi değildir kendisi.
  • hem sadri alışık hem perran kutmanın saf bakışlarıyla yürekleri dağladığı bir güzel film. selma güneri'nin de içten içe iyilerden olduğunu hissediyoruz ama işte kader.
    acıklı bir sona bodoslama girse de esaslı bir komedisi bulunmakta, nevra serezli ayılıp bayılıp saffeti kafesleyerek akabinde sepetlemekte, soprano çın çın harikalar yaratmaktadır:
    --- spoiler ---
    fahriye: haldun bir banyo hazırlar mısın uçakta çok tozlandık!
    saffet: uçakta tozu nerden bulduk?
    ...
    fahriye: çok mu tuhaf bir mask. cildim berbat oldu roma'da sadece fondöten ve asit kloridli kireç tozu...
    saffet: kireç tozu mu?
    fahriye: bazı yönlerde krozmana düşüyoruz cicim. sen çıkıyorsun ve beni saat dokuzda klüpten alıyorsun. yemeği gardında yeriz haydii ciaaao! ah kendimi ılık suyun içine bir atayım surantrene olmuş boksörr gibiyim.
    --- spoiler ---
  • (bkz: derhal)
  • 1976 yapımı, başrolde sadri alışık'ın olduğu, sosyal bir konuya değinip ismi ile alakası olmayan güzel bir film. ev hanımılarının hor görülüp aşağılanması daha o yıllarda başlamış olacak ki bu konuya dikkat çekmek için yapılmış. sokaklarda şerbet satan saffet bir simitçi ile dost olur ve yavaş yavaş işi büyütüp fabrikatörlüğe kadar yükselir, saf meyva sularını üretir. eh parayı bulup sonradan görmeler ligine katılınca tüm kahrını, çilesini çeken karısını beğenmez olur, iğrenir; moderen karıları düşler olur. ilk fırsatta da bu kadıncağızı boşar...
    ev hanımlığı konusuna değinmeme gerek yok; annem de nenelerim de ev hanımı idi. ömürleri boyunca çalışmaktan hepsinde menisküs, tendinit, bel fıtığı, karpal tünel vardı.
  • ilk olarak çocukken izlediğim ve sonunda ağlatan bir filmdir. üzerinden seneleeer geçmiş ama sonunu asla unutamam. sanıyorum ki rezil bir isimi olduğu için hak ettiği ilgiyi görememiştir.
  • 70'lerden bi sadri alisik filmi. selma guneri ve perran kutman da var.
  • zeki alasya,metin akpınar,münir özkul,adile naşit,kemal sunal,halit akçatepe,huusi kentmen,ayşen gruda nın oynadığı köyden indim şehire adlı filmde geçen replik.saffet rolünde kemal sunal vardır.
  • sonları aynı olan iki kelime bulunursa, hemen ara arda konur ve anlamlı ya da anlamsız bir tekerleme elde edilir..
    (bkz: şişe git duvara işe)
    (bkz: yavaş yerler yaş)
    (bkz: masal masal matitas kaynanamın götü tas)
    (bkz: ayı girsin götüne keman yayı)
    (bkz: yediğimiz hurmalar götümüzü tırmalar)
hesabın var mı? giriş yap