• sahibine küçük geldiği için size hediye edilmiş ya da sizi kendi takımının taraftarı yapmak isteyen kişinin, prim olarak verdiği formadır.
  • çok isterdim önünde die continentalyazan bir borussia dortmound formam olsun, yada opel yazan bir ac milan.. ama olmadı işte, ilk formam; babamın köy hizmetleri nde çalışan bir arkadaşının verdiği boluspor forması olmuştur. oda gecelik gibi olurdu, ama şortumun içine sokar atardım kendimi sokaklara.
  • benim için galatasaray'ın meşhur marshall reklamlı 1999 formasıdır. herkes için ilk forma çok anlamlıdır, belki de tuttuğu takımı belirler. hala zaman zaman çıkarır bakarım. keşke giyebilecek gibi olsam da yine giysem.
  • hatırladığım kadarıyla galatasaray formasıydı , ve hine yanlış hatırlamıyorsam emre aşık formasıydı. çok severdim o zamanlar. ama formayı alıdığımdan 15 gün sonra emre aşık galatasaraydan gitmişti pek bi üzülmüştüm.
  • nottingham forest formasi. kırmızydı cok guzeldi ben de 11 yaşındaydım. aradan geçen 16 yıla rağmen hala beraberiz halı sahada kalecilerin korkulu rüyasıyız.
    (bkz: yürü be sözlük)
  • maltepe pazarından alınan manchester united(ryan giggs) forması. kendisi kalitesiz ve naylondan olup sıcaklarda isilik yapardı. futbol aşkıyla giyiyorduk biz de. arkadaşlar da "sen aslında giggs e de benziyon lan" diyerek formayı sık sık giymemde asıl gazı verendi aslında. işin kötüsü giggs'in nasıl biri olduğunu gözlerimle görene kadar forma eskimişti. futbol aşkı işte naaparsın.

aslında giggs'e de benziyom. uzaktan bakınca aynıyız valla.

(bkz: uzaktan metine yakından götüme benzemek)
  • önünde teka yazan bembeyaz bir real madrid forması. halı sahada giyip az mı predrag mijatovic olmadım be !
  • bunu iki yönden değerlendirmek lazımdır. biri, kolpadan olan kendi tuttuğunuz takımın forması, diğeri de bilinçli olarak edindiğiniz farklı bir takımın forması.

benim ilk formam sarı, yakaları lacivert olan 8 numara bir fenerbahçe formasıydı. emlak bankası reklamlı. hayatımın büyük bir bölümünü oluşturan fenerbahçe'min 1995 yılı forması olsa gerek. gayet kalitesiz kumaştan yapılmış bir formaydı. bir defasında maç yaparken burnumun kanaması sonucu sarı-kırmızı olan formayı bir daha giymemiştim sanıyorum.

bir sonraki ise 1997'de amcamın barselona'dan getirdiği orjinal "9 ronaldo" yazan formasıydı. bu formayı edindikten sonra hemen giymemiş olmak hayatımın en büyük uktelerinden biri olarak kalacak zira ben "forma yeni. hemen giyip bok etmeyeyim." derken bir hafta geçmeden ronaldo italya'nın yolunu tutmuş, beni büyük bir acıyla baş başa bırakmıştır.

sonrasında yine kolpa olmak üzere 2001-2002 fenerbahçe beyaz ağırlıklı forması edinmiştim. hayatım boyunca en çok sevdiğim ve sahibi olmak istediğim for ise 1996-1997 sezonu fenerbahçe lacivert forması olarak kalacak. keşke ilk formam o olsaydı diye içten içe söylenmişimdir hep.

ne kadar önemli olduğunu bildiğimden dolayı ilerde oğluma istediği formayı tereddüt etmeden almanın yanında bir de "5 oğuz", "8 rıdvan", "11 aykut" yazılı forma yaptırıp vermek istiyorum.
  • 98 dunya kupasinda italyanin giydigi formadir. zamaninda babamin italya ya gittiginde telefonda basinin etini yiyerek zorla aldirmistim. sirf ilk formam diye yillardir italya milli takimina ozel bir sempati beslerim. forma hala durur saklarim. en son euro 2008 de italyanin hollandayla karsilastigi mac oncesi hollandalilara inat olsun diye giymistim ama elimde patladi.
  • hangi yıl olduğunu hatırlamamakla beraber 10 kiloluk omo kutusunun içinden çıkan göğsü yatay üç çizgili,9 numaralı türkiye formamdır, bu deterjanların bazıları forma bazıları teflon tava hediyeliydi, annem markete deterjan almaya gönderdiğinde "anne içinde tava olandan kalmamış" diye yalan söylemiştim. ilk-tek formam odur. ne sevinmiştim, hem formam olmuştu, hemde orijinaldi be.

edito: 90 lı yılların sonunda giyilmiş bu forma, yalnız değilmişim bu arada
hesabın var mı? giriş yap