şükela:  tümü | bugün
  • sasani imparatorluğunun kurucusu erdeşir'in (ardeşir de derler) oğlu ve erdeşir’in ölümünde sonra yerine geçen sasani hükümdarı 1. şahpur. şapur da derler... tüm sasani hükümdarları gibi şehinşah (krallar kralı) unvanına sahiptir. m.s. 240-271 yılları arasında tezgahın (imparatorluğun) başındadır. sağlığında roma’ya kan kusturmuş ve roma’nın doğu anadolu’daki gücünü önemli ölçüde yok etmiştir. mani ile aynı dönemde yaşamış ve kendisiyle iyi geçinmiştir. mani, şahpur’un dostluğu ve bu dostluğun getirisi imtiyazla dönemin en güçlü imparatorluğunun topraklarında mesajını rahatlıkla yayabilmiştir.

    şahpur'un ölümünde sonra yerine oğlu behram geçmiştir. sasani imparatorluğu 652 yılındaki çöküşüne kadar 2 tane daha şahpur şehinşah olmuştur. ama en önemlisi 1'ncisidir.
  • mani ile olan münasebetlerini keyifli bir anlatımdan okumak isteyenler, amin maalouf'un ışık bahçeleri'ni es geçmemelidir. bu sabah bitirdim ve yine tadı damağımda kaldı.

    öte yandan, bu adamın adaş torunu şahpur 2'nin çok amma çok enteresan ve kendine has bir özelliği vardır. adam dünyada muhtemelen en uzun hüküm sürmüş kişidir. imparatorluğu yönettiği dönem 309 ile 379 yılları arasıdır. bunu görüp de şaşırıp nasıl lan dediğimde açtım baktım wikipedia'dan meğerse adam doğumundan ölümüne kadar hükümdar olmuş, hatta tacını o henüz doğmadan önce anasının karnının üstüne giydirmişler. eh o da hakkını vermiş, sasanilere 2. altın çağını yaşatmış. helal ossun şahpur'uma.