• içimdeki hayvanı ortaya çıkaran et silindiri.
    bütün salamı alıp ısıra ısıra yerken hayvani içgüdülerimi tatmin ediyor, kendimi afrika savanalarında rızkını bulmuş sırtlan gibi hissediyorum.
  • kaliteli olanları tadımlık olur, düşük fiyatta satılanları ise doyumluktur :)

peynir çeşitlerini sevdiğim kadar salam, sucuk, sosis gibi et kökenli şarküteri ürünlerine bayılırım ancak biliyorum ki bu işlenmiş ürünlerin sağlığımıza olumlu katkıları azdır, yine de pişmiş etin doğal kokusunu sevmeyen benim gibileri için en iyi alternatifler salam gibi yiyeceklerdir.
  • genelde etin kalitesiz ve su tutma kapasitesi yüksek kısımları kullanılarak yapılan et ürünü. et, buz ve çeşitli ıvır zıvır dev mixerlerde karıştırılarak hamur haline getirilir ve bu hamur hem salam hem de sosis için kullanılır. nitrit ya da nitrat kullanımı, etin renginin korunması açısından kaçınılmazdır. bu yüzden kalitesizi kesinlikle tercih edilmemelidir, çünkü bu maddeler kalitesiz salam ve sosislerde gerekenin çok üzerinde kullanılmakta ve uzun süreli kullanımda özellikle çocuklara zarar verebilmektedir. bir kg salam-sosis hamuru için yaklaşık 600 gr et kullanılmaktadır, yani karkas et kilogramının 11-13 tl olduğu şu günlerde 3-4 liralık salam almak hiç akıl karı değildir.
  • ince topuklu ayakkabılarla uzun süre vakit geçirilince ayakların aldığı kıvam.
  • tostun icinde cok guzel giden yiyecek. bir de sarhos olunca bunu kesmeden, isirarak yiyen ama mutlaka dibini birakip buzdolabina koyan manyak bir can ciger kuzu sarma dostum vardir.
  • anlayamadığım bir şekilde kahvaltıyı bi anda zengin göstermeyi başaran yiyecek. sen en pahalı balları al, çeşit çeşit peynirlerin olsun o yuvarlak yuvarlak salamı görmediğimde kahvaltı bi içime sinmiyor arkadaş. hangi filmde hangi dizide ne gördüm de bu böyle oldu kim bilir?
  • zararlı olduğunu bildiğim halde dilim dilim, çiğ çiğ yiyesim geliyor. neyse ki işe geldim.
  • tütsülenmiş et kategorisinde satılan yiyecek. geçen yıla kadar tavuk-hindi-dana eti karışımı salamların satışı serbest olmasına rağmen bu yıl çıkan yasayla karışım salamların satışı yasaklandı; nedeniyse tavuk etiyle daha etinin bozulma sürelerinin çok farklı olmasından dolayı tavuk etinin ürünlerin bozulma süresini kısaltması ve salamı zehirli hale getirerek insan için ölümcül sonuçlara yol açabilmesi imiş.*. güzel bir uygulama olsa da piyasada yalnızca %100 dana/tavuk eti salamların dolaşmasına yol açmıştır. biri çok pahalı, diğer, tatsız. hadi bakalım.
  • pişirmeden fazla yemenin bir çok hastalığa yol açacağı hazır et türü.
hesabın var mı? giriş yap