• lezzetin püf noktası bir diş sarımsaktır bir de öyle deneyin. kıymalısından bahsetmiş miydim?

edit: öyle imrendirdiniz ki gittim sarımsaklı kekikli bol salçalısından çubuk makarna yaptım yanına da bim'den öğlen aldığım emin inegöl köfte ve dost ayran var. köfteler kızarıyor nihahah yaşasın yemek yemek.

böyle de pratik bir koca adayıyım ey sözlük kızları.
  • dünya üzerinde bıkmadan usanmadan yiyeceğim tek yemek.
  • bu da benim salçalı makarna tarifim; bilhassa acı severlere tavsiye olunur:

-makarnayı haşla, süz, dursun kevgirde. haşlama süresi 7-8 dakikayı geçmesin, lezzeti kaçar.

-tencereye yağ koy; içine bol bol nane at; 3-5 diş sarımsak doğra; azıcık pişsinler.

-sonra tencereye bol miktarda domates salçası ve az miktarda acı biber salçası ekle.

-salçanın üstüne jalepeno biberinden bol bol ekle, azıcık da suyundan ilave et, salça sulansın biraz.

-karabiber ve zerdeçal ekle(bunlar özellikle kış mevsiminde sağlık için... hem de lezzet veriyor)

-tencereye kevgirdeki makarnayı kısım kısım ekleyip karıştır. birden boca edersen, homojen karışım elde etmen zorlaşır.

-bunu yerken gözlerinden yaşlar süzülecek ve beni anacaksın!

not: bunun yanında mutlaka bir miktar yoğurt veya ayran tüketmekte yarar var. hem acı, hem de bol salça bilhassa hassas mideli insanlara dokunabilir.
  • yemek tariflerinde adı geçtiği üzere, salçası hazırlanırken eklenen yarım bardak suyu, makarna pişirilirken elde edilen kaynamış sudan temin etmek nefaseti ve besleyiciliği arttıracaktır
  • bu kadar ucuz olup bu kadar lezzetli olabilen tek yemek. bir tabak yeyip bırakabilen bizden değildir.

(bkz: o tencere bitecek)
  • benim nezdimde makarnanın default halidir.

tereyağlı olmazsa olmazdır.

ayrıca çok basit bir sos tarifim var. şimdi makarnanın genelde süzülüp sonra dökülen suyu var ya hani hah işte onu napıyoruz biliyo musun? tereyağımızla beraber kavurduğumuz salçaya ekliyoruz. yaklaşık 1 su bardağı kadar. iyice karıştırıyoruz ve süzgeçte süzülmüş makarnalarımızı tenceremize ekliyoruz, son bir kez karıştırıp afiyetle yiyoruz. *

makarnanın kendi suyunu eklemeden yapılan salçalı makarnalar ile benim tarif ettiğim şekilde yapılan salçalı makarnanın ciddi oranda fark edilir lezzete sahip olduğunu söyleyebilirim. deneyin, eğer salçalı makarna seviyorsanız bundan sonra daha da seveceksiniz. *
  • şunu da çıkardım ya hayatımdan ne diyeyim.. vız gelir tırıs geçer mobbingli amirler. ben salçalı makarnaya direnmişim beyaz unu hayatımdan çıkaracağım diye, sen kimsin be!!*
  • her aklıma geldiğinde canımın çektiği makarnadır. salçası mutlaka domates salçası olacak. bu arada domates gibi bir sebze için teşekkürler allağm*
    soğan ve sarımsak ile farklı türevlerini denedim ama en iyisi sadece sarımsak koymak. baharatsız. hele ki makarnanız beypazarılı teyzelerin el emeği erişte ise dünyanın en güzel yemeği olabilir. evet ben buna tav olabilen, basit bir insanım lan.

bırakın salçayı falan, domates ve sarımsağı direkt olarak atın robota, ağzınıza tek bir pelte gelmeyecek kadar kıyın. erişteye domatesin kendisi daha çok yakışıyor, boşverin salçayı. ekşi ekşi. mis.. *

edit: yanında beyaz lahana turşusu da olursa beni yemeğe çağırabilirsiniz dostlar*
  • lezzetinin püf noktasi; salcayi fazla kavurmamak ve haslanmis makarnanin suyundan yarim bardak kadar ayirip, makarnayi karistirirken üzerine ilave etmektir.
hesabın var mı? giriş yap