• x files sezon sekiz bölümü. doggettı canlandıran robet patrickin t2deki rolüne göndermeler içerir.
  • ingilizcede kurtarmak olarak adlandırılsa da konsol, pc platform oyunlarunda ekipmanlarınızı upgrade etmeniz için toplamanız gereken ekipmanlara verilen isim.

hurda olarak çevirmek mantıklı gibi duruyor.
  • 2006 yılı mahsulu jeff crook ve josh crook biraderler tarafından yönetilmiş olan abd yapımı film. gruesome ismiyle de bilinir.

kolej öğrencisi claire parker bir benzinlikte gece vardiyasında çalışmaktadır. sabahları görevi devrettikten sonra işsiz güçsüz gezen delikanlı görünümündeki (hakkında pek bilgi edinemiyoruz) erkek arkadaşı jimmy onu zarzor çalışan kamyoneti ile alıp evine bırakmaktadır, ama o sabah kamyoneti kullanan bir başkasıdır. jimmy'nin işi olduğunu, gelemediğini söyleyerek claire'ı eve bırakmak ister. o kamyonete binerek hayatının hatasını yapan claire akabinde hunharca öldürülür. hemen cinayet sonrası canlı olarak uyanan claire kendisini cinayetin işlendiği günün sabahında benzinlikteki görevini devrederken bulur. olaylar gelişir.

bu özeti okuyan her korku gerilim filmleri aşığı gibi, ben de heyecanla geçtim ekranın karşısına. ama açıkcası bir süre sonra anlamsızlaşmaya başlayan geri dönüşler ileri gidişler can sıkmaya başlıyor. filmin hikayesi üzerinde yaratılmaya çalışılan gizem de ters tepiyor. sonuçta ekip olarak kült bir film yapma gayretiyle işe başlanmış gibi bir izlenim bıraktı bende. gene de izlemekte fayda var.
  • 2009 yılı mahsulü lawrence gough tarafından yönetilmiş olan ingiltere yapımı film. senaryo ise colin o’donnell’a ait.

ingiltere banliyösünde geçen salvage, orijinal bir fikirden yoksun olsa da anlatım biçimiyle dikkat çeken bir ilk film. ayrıca tam gaz temposuyla heyecanı her daim zirvede tutmayı başarıyor ve düşük bütçesinin dezavantajlarını hiçbir sahnede belli etmiyor. bir de finali 'olmuş' olsaydı, tam süper olacaktı. korku sineması hayranlarına gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. bu tip filmler türe olan inancımızın azalmamasını sağlıyor.

dahası için...
  • ingilizce'de aslen "kesin zarar görecek bir şeyi en az zararla kurtarma" gibi bir anlamda kullanılır.
    mesela "we've made triple mistake, how do we salvage this?" gibi. [üç kez hata yaptık, nasıl kurtulacağız bundan?]. "wash one's hands clean" kalıbıyla benzerlik gösterir.
  • "kurtarılan mallar" anlamına da gelmekteymiş.
    ...ah be, bunu sınavda hatırlasaydım ya! oooff of...
  • hayatımda izlediğim en berbat filmlerden bir tanesi. ömrümden 2 saat çöpe gitti resmen...!
  • the x-files'ın 8. sezon 9. bölümünün adı.
  • aynı isimde 2009 yılına ait bir korku filmi vardır. gerçekten kötü bir filmdir.

http://www.imdb.com/title/tt1297298/
  • (bkz: salvage value)
hesabın var mı? giriş yap