• açılın, taze kan geldi. her ne kadar bu konularda geek olmasam da bu telefonu almayı düşünenler için yardımcı olabilecek birkaç açıklamam var.

öncelikle ios'tan android'e yeni geçiş yapmış biri olarak söylemeliyim ki; telefonun arayüzü çok güzel ve rahat. eşşekten inip ata binmek tabiri bu telefon için cuk oturuyor.

a3'e nazaran daha geniş bir ekrana sahip fakat bu tek elle kullanımlarda sizi yormuyor, alışkanlığa bağlı olarak sevmeye başlıyorsunuz. benim elim büyük, o yüzden kafam rahat.

tasarım aşmış, edge gibi hafif yassı kenarlarıyla ve köpekbalığı solungacı şeklinde duran hoparlör çıkışlarıyla artık iphone karizmatikliği rüyası sona ermiş gözüküyor. orijinal şeffaf kılıfıyla kullanıldığında bir sıkıntı yaratmıyor. kesinlikle cam koruyucu takmayın, piyasada satılanlar sıçmık gibi.

şimdiye kadar hiç android cihaz kullanmadım fakat bu telefona has olarak geliştirilmiş ve beni kendine hayran bırakan birkaç özellik var. always on display seçeneği mesela. eskiden kullandığımız nokia telefonlarda ekran koruyucu olarak saat ve tarih olurdu hatırlarsanız; heh onun tıpkısının aynısını bu telefona uygulamışlar. saat başına bataryadan kullanım istatistiklerinde şu an veri sonucunu göremiyorum fakat bataryayı pek yemediği aşikar.

bataryası tam tamına 2 gün gidebiliyor, ben yoğun şekilde instagram, messenger ve snapchat kullanıyorum, bu durumda 1,5 gün sonra batarya %10 civarlarına düşüyor. bu çok iyi.

kamerası önde 16 mp ve arkada 16 mp olmak üzere yüksek donanımdan oluşuyor. arka kamerada optical image stabilization olmasa da çektiği videolar kullanılabilir nitelikte. ön kamera ise suratınızdaki tüye kadar keskin sonuçlar elde edebilmenize olanak sağlıyor. * bu da gsmarena kamera test sonucu. arka kamera f1:1,9 diyafram aralığında. yemek bloggerı, instagram fotoğrafçısı veya gezgin iseniz bu bulunmaz bir nimet.

fiyat belki türkiye şartlarında pahalı olabilir. ama kesinlikle alınabilecek bir telefon der geçerim.
    gold rengi almayın çin kerhanesi gibi, siyah rengini alın.
  • bunun çift sim kartlısını anneme aldım, tek şikayeti var.

annemin iddiasına göre telefon açık olmasına rağmen gün içinde saatlerce arayanların ulaşamadığı oluyormuş. ben ne zaman arasam ulaştım anneme sanırım ben daha çok arayayım diye beni yiyor.

şeklen güzel, ve kesinlikle a6 2018'den daha yüksek özelliklere sahip bir telefon.

samsung bunun nasıl bir mantıkla yapıldığını kimseye açıklayamaz sanıyorum.

a5 2017 > a6 2018

üşenenler için kıyaslama linki:
    gsmarena

özet: su geçirmezlik gitmiş, ekran çözünürlüğü düşmüş, daha alt model işlemci kullanılmış, usb c yerine microusb'ye dönülmüş. sadece 64gb olan model alınırsa 4gb ram oluyor.

resmen pazarlama hilesi. çevrenizde a6 almayı düşünenlere bir sene eski fakat daha güçlü alt model telefon var dediğinizde mavi ekran veriyorlar.
  • batarya performansında piyasanın en iyi telefonlarına fersah fersat fark atmış telefondur.

http://www.phonearena.com/…-a-battery-beast_id90880

arkadaşım babasına aldı telefonu, kendisi telefondan okey plus oynayan bir baba ve bu şekilde 2 güne kadar kullanabiliyormuş telefonu şarj etmeden

(bkz: bir arkadaşım ekolü)
  • bu samsung'un veya android'in genel problemi mi bilmiyorum ama bilgisayara kabloyla dosya aktarma (veya bilgisayardan dosya alma) konusunda epey sıkıntılı. hatta o kadar ki üretenler bile bile piyasaya sürmüşler gibi; usb'yi bağlayınca telefonda çıkan menüde "dosya transferi"nin altına "görsel transferi (eğer dosya transferi çalışmıyorsa bu modu kullanın)" diye bir seçenek koymuşlar.
  • hepsiburada'da 2199 liraya satışına başlanmış telefon.

türkiye fiyatı çok fazla. dolar karşısında liranın değer kaybetmesiyle fiyatının yüksek olacağı tahmin ediliyordu, ancak bu kadar da fazla olacağını sanırım kimse tahmin etmiyordu.

(bkz: http://www.hepsiburada.com/…u0-r_rzk9q7yaapvy8p8haq)
  • telefonla ilgili tek bir sıkıntım var o da telefonun mallığı mı benim mallığım mı çözemedim.

cebimde arama geldiğinde telefonu cebimden çıkardığımda %90 oranında meşgule vermiş oluyorum.

benim mallığım olsa bir önceki telefonumda da olurdu ama onda böyle bir istatistiğim yok. anlamadım !?
  • tasarımı da donanımı da güzel ama kasası çok dayanıksız telefon. ilk düşürmede, ki yarım metre mesafe var yok, arka tarafı kırıldı. ikinci - üçüncü seferlerde kenardaki bölgede minik diş işi gibi ezik-çizikler oluştu. içi gidiyor insanın yav.
  • xiaomi diye bir çin firmasının dünyanın en iyi f/p telefonlarını ürettiğini bilmeyen suserlerin kesinlikle bakmaları gereken telefon.

xiaomi'nin ürettiği telefonları merak edip bakmak isteyenlere hizmet: gsmarena
  • ön kamerasıyla selfie çektiğinizde(normal çekim, "selfie odağı" özelliğinden bahsetmiyorum) arka planda kalan kişileri ve nesneleri fotoğrafta bulanık gösteren telefon. odaklanmayla alakalı bir durum sanırım ancak çok sinir bozucu ve telefonla ilgili memnuniyetsizlik yaratıyor. bir çözümü var mıdır bilemiyorum. bilen varsa, bilgilendirirse sevinirim.

imlasal edit
  • genel olarak kullanışlı falan bir telefon ama ana ekrandaki ikonları çek-bırak yoluyla bir sayfadan ikincisine (özellikle sol yanda kalan sayfalara) taşıması dev bir çile.
hesabın var mı? giriş yap