• herhangi bi hastalıktan dolayı dışlanan insanları "bakın size kalacak yer veriyoruz; iyi olacaksınız" kandırmasıyla konuşlandırdıkları bir bakımevi, daha doğrusu bir "sağaltımevi"dir. genellikle veremlileri koyarlar. bu kelime aklıma nerden geldiyse, hiç de sevmem aslında. türkçe link verebilseydik şu an sağaltımevi'ne de link verirdim, aksi halde vermezdim; lakin vermedim.
  • ankara keçiören'de bir semt ismi
  • (bkz: sanitarium)
  • ismine bakinca ulkelerin yonetildii, milyarlarin kaderinin belirlendii yer gibi durur ama hastanedir i$te bi ce$it, deliler meliler.
  • (bkz: metallica)
  • turkiye'de ilk heybeliada'da acilan, eskiden genelde verem hastalari icin kullanilan hastane/bakim evi. thomas mann'in der zauberberg kitabinin konu mekani.
  • 1924 yilinda heybeliada da acildi. kurtulus savasindan sonra hastalanan ismet pasa, istirahat icin buraya getirildi. halen adalar arasindaki en gelismis hastanedir. icinde 24 saat doktor, saglik personeli, ilk mudahaleyi yapacak kadar yeterli ekipman ve ambulans bulundugundan adada hastalaninca istanbul’a gitmek yerine senatoryuma gelmek zamandan kazandirir.
  • "istanbul verem mucadele cemiyeti
    erenkoy sanatoriumu
    hasta kabulune basladi
    mustesna mevki, fevkalade nazaret
    bilhassa mukemmel mutbak
    tamamile asude bir hayat
    sabah kahvaltisi, ogle yemegi, ikindi kahvaltisi, aksam yemegi ve gece sutu
    ilac, rontgen ve tedavi ucretile beraber
    gunde
    yaliniz '275' kurus"

sene: 1932
  • özellikle veremli hastaların iyileştirilmesi için kurulmuş sağlık kuruluşlarına sanatoryum denir. 1924'te atatürk'ün isteğiyle heybeliada'da kurulan heybeliada sanatoryumu bir örnektir. sanatoryum 30 eylül 2005'te kapatılmıştır.
  • istanbul maltepede de bir tane bulunan, 1 ayımı geçirdiğim egzantrik, bazen karamsar hastaneler. konusu akciğer rahatsızlıkları olduğu için genelde çam ağaçları ile dolu mekanlardır.

maltepedekinin kısa adı süreyyapaşa dır (bkz: süreyya ilmen) ve inanılmaz bir manzaraya sahipdir.
hesabın var mı? giriş yap