• cikolata renkli kadin caz sarkicisi. doksanli yillarin ortalarinda istanbul'a gelecekti, hastalandi gelemedi, sonra da oldu zaten. basimiz sagolsun, cok guzel cheek to cheek soylerdi. billie holiday kadar damardan degil, ella fitzgerald kadar da ses oyunlu degil, ama saglam sakirdi.
 • tekniğindeki vibrasyondan rahatsız olduğum ama ses rengini çok beğendiğim caz vokal
 • bir tenderly söyleyişi var ki, öyle böyle değil...
 • lakabı sassy idi.
  1924'de dogdu, 1990'da öldü.
 • cok huzunlu bi sesi olmasina ragmen bi sey olmamis izlenimi vermeye calisan ama aslinda yillarin yorgunlugunu sesinin tonundan hissedebildigimiz all or nothing adli sarkiyi cok basarili yorumlamis caz vokali.
 • söylediği bir çok şarkıda kendi kendisi ile düet yaptığını düşündüğüm vokalist.
 • sassy "the divine one"
  kadın sesinin şaşırtıcı gücü, derin ve koyu bir kontralto ses, olağanüstü bir vurgulama yeteneği.
  sesinden dinlediğiniz misty, autumn in new york, lullaby of birdland, eternally, lover man, tenderly bir daha herhangi bir başka yorumda aynı tadı vermeyecektir.
  ella fitzgerald ve billie holiday'le birlikte jazzda kadın sesinin en büyük 3 üstadından biri olarak 20 yy müziğine adını yazdırmış büyük sanatçı,
  ses rengi ve vokal tekniği açısından holiday'inkinden güçlü bir sese, ella fitzgerald'in sahip olduğu ses aralığına ve hıza da sahip olmasa da ondan daha derin bir vurguya sahiptir.

  apollo theatre'da kazandığı yarışma ile dikkat çekmesinin hemen ardından earl hines ile çalışmaya başlar. yaşam boyu dost kalacağı billy eckstine kendi orkestrasını kurunca da ona katılır. o dönemde aynı orkestrada charlie parker ve dizzy gillespie ile çalışmış olması kayda değer. 1945 tarihli 'lover man' kaydı o dönemlerden kalma en başarılı örnek sayılabilir. o dönemde vokal performansıyla 'bop phrasing' alanında bu ikiliyle yarışmaktadır.

  sonraki yıllarda 53-70'ler arası mercury plakçılıkla ticari bir alana yönelen sanatçı sadık jazz dinleyicisine sırtını döndüyse de bu onun yorum kattığı her şarkının eşsiz bir eser olamsını engellemiş değildir.

  1990'da kaybettik
  http://www.pandora.com/…sic/artist/4f9b05da20fa2eba
  http://en.wikipedia.org/wiki/sarah_vaughan
  http://www.pbs.org/…masters/database/vaughan_s.html
 • klasik jazzın efsane isimlerinden. güzel bir sese ve yoruma sahiptir. broken hearted melody şarkısı aşk acıları neticesinde hüzünlü bir coşku katar insanın içine. ayrıca my little valentine sarah vaughan'ın sesiyle ayrı bir güzeldir.
 • black coffe parçası dinlenilmesi gereken black coffe gibi kadın
hesabın var mı? giriş yap