şükela:  tümü | bugün
 • içerken dize koymak için yapılmıştır. yani sahilde şişe elinizde, dizinize cuk diye oturur. öyle döndürürsünüz filan. düşünürsünüz..
 • tortuyu toplanmış şekilde- o bombe diye tabir edilen yerin adı punt'tur- tutmaya ve şarabı servis etmede kolaylık sağlar ve siz şarabı çalkalamak gibi saçma bir eyleme girişmedikçe eser miktardaki (şarap kaliteli üretilmişse) tortuyu damağa asla getirmez.
 • yere sert şekilde konduğunda patlamaması ve dik konumda sallanmadan durması için özellikle bırakılan boşluktur. evet.
 • zamanla dibe çökecek olan tortu orada kalsın, azıcık oynatınca hemen şaraba karışmasın diye yapılan bombedir. (bkz: sınırsızca sallıyorum)
 • şarap, şişesi yan yatırılarak dinlendirilir. bu durumda iken mantarın içeride sürekli şarap ile temas etmesi ve ıslak kalması gerekir; aksi halde mantar kurur, şişenin içine hava alır ve şarap bozulur.

  işte şişenin altındaki bombe dediğiniz yapı sayesinde şişenin taban hacmi küçültülmüş olur ve yan yatırılan şişede şarabın mantar ile temas ettiğinden emin olunur.

  edit:
  1. şarabın bekletilmesi için yapılmış özel mahzenlerde şişeler yatay, hatta bazen tamamen ters dinlendirilir imgur1 hızlıresim1 (amaç, mantarın sürekli ıslak kalmasıdır). bu durumda, "şişe dibindeki concave şekil, şarap tortusunun burada birikmesi için yapılmıştır" teorisi çöker zaten.
  2. "şişenin çarpmalara karşı mukavemetini artırmak için yapılır" teorisine gelirsek; bu teoriyi doğru kabul edersek, o zaman da "viski şişelerinin tabanı neden derin concave değil de, şişenin geri kalanından sadece biraz daha kalın yapılıyor" sorusu cevapsız kalıyor google link. demek ki, amaç bu da değil...
  3. çabuk tüketilmek üzere üretilmiş, bekletilmeye pek de müsait olmayan sofra şarabı şişelerinde bu concave şekil derin değildir imgur2 hızlıresim2.
  4. oysa, özgün aroması sebebiyle dinlendirilmek üzere üretilen şarap şişelerinde bu concave şekil oldukça derindir imgur3 hızlıresim3. mesela, dinlendirilmeye uygun bir şarap aldınız ancak evinizde mahzen yok diyelim; yeriniz de kısıtlı... böyle bir durumda, tam yatay stok yapacak yeriniz olmasa da, hafif eğik olarak dahi stok yapsanız, mantarın ıslak kaldığından emin olursunuz imgur4 hızlıresim4.
 • lan ne sığ adamım! bende iki gıdım
  az koymak icin yapmis cakallar diyordum.kapitalizm paranoyak etti.
 • burda yazan bilgili okumuş arkadaşlar varken bana laf düşmez ama bence taşıma bandında altına giren zımbırtıyla rahatça ilerlemesi için olsa gerek
 • şarap şişesindeki içbükey bombe ne kadar derinse şarap yıllandırılmaya o kadar uygundur demektir. (dikkat edin, bu önermeden derin bombeli şişedeki şarap mutlaka yıllandırılmıştır anlamı çıkmasın. yıllanmış şarap olabilir, o ayrı. derin bombeli şişedeki şarap, yıllandırma niyetiyle o tür şişeye konulmuş olan yeni mahsul de olabilir pekala.) çünkü neden? çünkü derin bombe şişenin içinde uzun yıllar boyunca olası çökelti partiküllerinin uzun bombe tepeciği ile şişenin iç çeperi arasındaki dar alanda tuttuğu düşünülür de ondan. baküs'ün yalancısıyım.

  tam tersine, bombe ne kadar sığsa o şarap olgunlaşması için çok da uzun müddet biçilmemiştir, nispeten taze tüketilmesi amaçlanmış anlamına gelir.

  .