• çinin wuhan kentindeki hayvan pazarında satılan pangolinden bulaştığı sanılan yeni tip koronavirüstür. tahminimce on yıllar sonra oluşacak yeni ekonomik ve politik düzenin oluşmasındaki ilk sebep olarak anılacaktır. insanlar daha şimdiden küreselleşme ve neoliberal politikaları sert şekilde sorgulamaya ve eleştirmeye başladılar, bunda süper güç konumundaki ülkelerin politikaları da şüphesiz en önemli faktör. uzun lafın kısası şuanda toplum sağlığını ve psikolojisini tehdit eden, gelecekte ise çok daha büyük sonuçlar doğuracak yeni tip koronavirüsümüzdür...
  • insanlık can derdindeyken pek umrunda olacak mı bilmiyorum ama bize en yakın akrabalarımız primatlar ve goriller de coronavirüs tehlikesi altındaymış. sanki görülmez bir el evrimsel olarak insan türüne ait ne kadar gen varsa hepsinin inine girin demiş ve düğmeye basmış gibi. bu ne biçim hikaye lan. kitabını yazsan çok satanlara girmez.

https://www.youtube.com/watch?v=84rgcdmjenq
  • altınıza sıçıyorsunuz dimi yaşamın en korkutucu gerçeği ile karşılaşmaktan...ölüm denilen o soğuk, o hissiz sözcüğün kapınıza dayandığı an sikik sokuk ahir hayat dertlerinizle yakinamayacaginizdan...bundan ilgi toplayamayacaginizdan... lüks tüketimle gününüzü gün edip uzaktan hem acıyıp hem tiksinirek sizden daha kötü durumda olanlara üzülmüş gibi yapamamaktan.

öleceksiniz dostlar hepimiz öleceğiz...bu da o inandığınız tanrıların işi falan olmayacak bizzat doğanın kendi sürecini devam ettirebilmesi için sizi karbon olarak kullanabilmesi için öleceksiniz... toprağın altındaki böceklerin ihtiyacı için,toprakların mineral kaynağı için o beş para etmez kemiklerinize ihtiyacı olacak...otuz yaşında da vefat etseniz seksen yaşında da curuseniz bu olacak... süreci yavaslatmak için sokakta dayak yiyip tuzlu sümüğünü içine çeken pal sokağı çocukları misali zırlamaya devam edin siz...ne zaman türünüz şımarsa ne zaman tanrı rolü oynamaya kalksanız doğa size bir şekilde şamarı yapıştıracak...bunu 500 yıl önce kara veba ile 100 yıl önce ispanyol gribi ile şimdi de codvid-19 ile yapıyor...biraz temizliğe ihtiyacı var doğanın acı ama gerçek.
  • coronavirus’lar genel olarak dış ortama çok dayanıklı olmayan virüslerdir. ortamın nem ve sıcaklığına, dışarı atıldığı organik maddenin miktarı, kontamine ettiği yüzeyin dokusu gibi faktörlere göre değişen bir dayanma süresi söz konusudur.

genel olarak cansız yüzeylerde birkaç saat içerisinde
    aktivitesini kaybettiği kabul edilmektedir. cansız yüzeylerdeki aktivite süresi yorumlanırken bulaşta
    sadece virüsün aktivitesinin devam etmesi değil, temasın süresinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.
    bugün için covıd-19’un bulaştırıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresi net olarak
    bilinmemektedir.

enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve dispne (solunum sıkıntısı) dir.
    daha ciddi vakalarda, pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gelişebilir.

fatalite (ölüm) hızı sars salgınında %11 ve mers-cov’da %35-50 arasında iken dsö’nün çin halk
    cumhuriyetine ait covıd-19 raporuna göre fatalite hızının % 3,8 olarak bildirilmiştir.

çin’deki olguların epidemiyolojik özellikleri incelendiğinde ortalama inkübasyon süresinin 5-6 gün
    (2-14 gün) olduğu, bazı vakalarda 14 güne kadar uzayabileceği gözlenmiştir.

covıd-19’un bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir. semptomatik dönemden 1-2 gün
    önce başlayıp semptomların kaybolmasıyla sona erdiği düşünülmektedir.

kesin veya olası covıd-19 enfeksiyonu olan bir kişi ile yakın temas etmiş olan kişiler ve yurtdışı öyküsü olanlar ile bu kişilerin temaslıları risk altındadır.
    sonraki 14 gün boyunca kendilerini izole etmelidir.
    bu gruptaki kişiler; ateş veya öksürük gibi solunum semptomları göstererirse, maske takarak sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
  • apartmanın karşısındaki bim’i saatlerdir izliyorum. giren çıkanın hatti hesabı yok, herkes çoluk çocuk geliyor. kiminde maske, eldiven var, kiminde yok. akıl fikir yok kimsede.
  • sosyalist akit gazetesi (gazeteduvar), akit tarzi bir haber yapmis.
    "ben 10 yıldır kimsenin yarasa, fare ya da köpek yediğini görmedim"
    savunmayacakları rezillik,yapmayacakları propaganda haberi yok.
    gazeteduvar

ben çine gittigimde gordum.tum çinlilerden bunların yendigini duydum. ama beyimiz gormemis. nerelerde gezdi acaba.
    bu ulke niye boyle ya. sagcısı solcusu birseyler tutturmus,her yalan mubah,hersey savunulmalı.sevdikleri rejime asla laf soyletilmemeli.
  • bence virüsün varlığını sürdürebilmesi nin tek ve nihai temel nedeni oksijensiz yaşamdır, yani ‘anaerobiosis’tir. normal hücreler oksijene gereksinme duyarlar, oysa virüs oksijensiz yaşayabilir. hastalığa sebebiyet veren virüs ancak bağışıklık sistemimiz oksijenli ortamda ve yeterli d vitamini varsa düzgün çalışır ve bu mikroorganizmaları yakalayıp bulur ve yok eder. d vitamini değeri yeterli olan akciğer oksijen kapasitesi bağışıklığı destekleyen insanlar pandemiyi hasarsız atlatır şeklinde düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap