• bir virolog olarak hakkında biraz yazayım.

  öncelikle burada (#100878022) yazanlar doğru. bir hastalık hızlı bir şekilde öldürüyorsa bulaşacak zaman bulamaz. veba çok hızlı öldürüyordu ama o vektör bağımlı bir hastalıktı, durumu farklı yani. ayrıca ciddi belirti veren virüslerde hızlı bir şekilde devletlerin ilgisini çekecektir ve gerekli önlemler alınacaktır. bu şekilde yıllarca yatıp sonra bir anda ortaya çıkan bir hastalık olarak aklıma sadece (bkz: frengi) geliyor, oda tam olarak sessiz sayılmaz (#9788189). ayrıca örnek olarak (bkz: hsv1) de buna örnek olabilir. bulaştığı insandan ayrılmaz ve bütün insan popülasyonunun %80'ini etkilemiştir ama bir kaç yılda bir can sıkan uçuk çıkarmak dışında da bir şey yapmaz ve doğal olarak kimse umursamaz.

  (bkz: plague inc.) güzel oyundur severim, tavsiye de ederim ama gerçek dünya oradakinden farklı. bir virüs tüm dünyaya yayılıp sonra tüm insanlardayken yeni özellik geliştirmez. uzaktan kumandaları yok. her virüs farklıdır ve dolayısıyla her hasta da farklı olacaktır.

  bu (bkz: t virus) (bkz: world war z) (bkz: zombi) gibi şeyleri etkilenecekseniz izlemeyin. hatta gerçek olabileceğini düşünüyorsanız liseyi tekrar okuyun ve termodinamiğin ikinci kanununu iyi anlayın.

  laboratuvarda sıfırdan bir virüs yapamazsınız. bilgisayar virüsü değil bunlar iç sistemleri çok karışık olur bunların. etkileşim zincirleri çok fazladır. ve hepsinden önemlisi insanlık protein tasarlayacak bilgiye sahip değil. en fazla başka proteinlerden kopyalama yaparak değişiklik yapıyoruz.

  genel olarak hastalıkların tehlikesi incelenirken iki istatistiğe bakılır. ilki bulaşıcılığı ikincisi öldürücülüğü (mortalite olarak geçer). yani kaç kişiye bulaştı ve bunların kaçını öldürdü sorusu sorulur. bir diğer soru ölenlerin sağlık durumları nasıldı. kemoterapi alan bir kanser hastası, tedavi edilmemiş bir hiv, immün sistemi baskılanmış bir organ nakil hastası vb kimseler her zaman hastalıklara karşı daha zayıf olurlar. normal insanı etkilemeyecek hastalıklar bu insanları öldürebilir.

  şuan resmi verilere göre 440 kişi hastalığa yakalandı ve 9 (immün sistemleri baskılı mıydı bilmiyoruz) kişi öldü. gerçek sayıların daha yüksek olduğu söyleniyor, 30-40 bin hasta ve 30 ölü gibi sayılar var. 30.000 hastada 30 ölü %0,1 mortalite yapar ve bu mevsimsel grip ile hemen hemen aynıdır. tabi gerçek sayıyı kestirmek çok zor çünkü virüse yakalanan ama belirti vermeyen insan sayısı da burada önemlidir, ancak bu insanlar doktora falan gitmeyecekleri için istatistiklere sadece tahmin olarak girecekler.

  mevsimsel grip ile benzer bir oranda tehlikeli olan bir hastalık için devletlerin çok ciddi önlemler almaması veya göstermelik önlemler alması gayet olasıdır çünkü önlemlerin sebep olacağı kaos hastalıktan daha tehlikeli olabilir. bu durumda korku çığırtkanlarına itibar edilmemesi çok önemli.

  hastalıktan korunmak için tavsiye edilenlerse standart elinizi yıkayın vb. şeyler. coronavirus membranlı bir virüs olduğu için sabun, deterjan gibi çözücülere karşı hassas olacaktır. yani sabun elinize bulaşan bu virüsü hızla etkisiz hale getirecektir. keza aerosol ile bulaşan hastalıkların çoğunlukla önce ele oradan ağız, buruna vs giderler. bu el yıkama her daim yapmanız gereken bir şey. wuhan'dan önce aynı yolla bulaşan yüzlerce hastalık var yani yıkayın elinizi. gerçi burası tuvaletten sonra bile elini yıkamamakla övünenlerin çoğunlukta olduğu bir yer.

  edit: çinlilerin herşeyi yemeleri meselesine bir açıklık getireyim. aykırı yiyeceklerden bakteri kökenli bir hastalık kapmanız olası ancak virüs kökenli bir hastalık kapmanız pek mümkün değil. örnek olarak burada (#100933347) yılanlardan bahsediliyor. çalıştığım labda arkadaşın biri yılan virüsü ile çalışıyor ve bu virüs insan hücresine girebiliyor ama üreyebileceği bir enfeksiyon yapamıyor. bunun sebebi yılanın soğuk kanlı olması ve insanın sıcak kanlı olması. bu durumda yılan vücudu 30 derece iken insan vücudu 37-38 derecede çalışıyor ve sıcaklık farkı virüsün enzimlerini insanda etkisiz kılıyor. virüsler çok nadir olarak birbirlerinden uzak organizmaları etkilerler. onlarda genelde sivri sinek ve keneler ile taşınırlar. ve çoğunlukla ateş, kanamalı ateş gibi hastalıklara sebep olurlar ve evet bunlar ciddidir. ama sürüngenden bulaşan bir viral hastalık duymadım.

  bu gibi konularda kaynak çoğunlukla yarasalardır, memeli olmaları ve uçabilmeleri sebebiyle bir çok memeli hastalığında rezervuar görevi görürler. rezervuar denen canlılar genelde o hastalıktan etkilenmezler. bu vesile ile kuduz hastalığınında en büyük kaynağının aslında yarasalar olduğunu söyleyeyim.

  burada (#100932423) iyi bir noktaya değinildi ancak virüslerde o işler biraz farklı yürüyor. bir virüs konak ile beraber evrimleşir ve birkaç kritik proteine bağımlıdırlar mesela hiv cd4 ve ccr5 proteinlerine bağımlıdır, htlv glut1 proteinine bağımlıdır. buzullarda kalan virüslerin bağımlı oldukları proteinler zaman içinde evrimleştikleri için bu virüslerin enfeksiyon yapma ihtimallerin kalmadığı düşünülür.

  çindeki önlemlere gelince, sarstan ağızları yandığı için şuan çok dikkatli hareket ediyorlar çünkü oda coronavirus enfeksiyonuydu ve %10 mortalitesi vardı. ama fazla yayılamamıştı. coronavirus geniş bir taksonomi ailesini oluşturur, yani bir coronavirus bir başkasından farklı bir tür (tür ne kadar doğru bir kelime bilmiyorum) olabilir.
 • bugun son testten cıktım, toplamda girdigim üçüncü test oldu. buradan ana avrat sövülen, putine ve rusya saglık sistemine sonsuz teşekkür ederim ve minnettar oldugumu belirtmek isterim. hiçbir şekilde ötekileştirme olmadan benim için seferber oldular ve inanılmaz derecede ilgilendiler. virusun patlak verdigi hafta türkiye’ye sepetlenebilirdim de. putin zaten yatan ağır durumdaki hastaları gidip birebir ziyaret etmisti. her neyse son testin sonucu negatif geldi. bu illetten sonunda kurtuldum. bu illetin yayılmasına sebep olan tamamen aptal insanlar ve gerizekalı bilinçsiz ve şuursuzca haraket eden çin halk cumhuriyetinin değerli vatandaşlarının annelerine sevgiler.. bu illetle ilgili yaşadıgım bütün sürec bu entryde yazılıdır, yazdıklarımı uygulayın. dışarı cıkma, ellerini yıka demekle bu virüsle savaşılmaz.

  iyi dileklerini ileten mesajına cevap veremedigim arkadaşlar kusura bakmayın.. inanılmaz derecede mesaj alıyorum.

  ——————————————-

  arkadaslar surecin artık sonuna geldigimi dusunuyorum, vücudum gayet iyi ve enerjim yerine gelmeye başladı. turkiyeyi takip ediyorum ve yayılma hızı gercekten beni endişelendiriyor... surecle ilgili bilgilendirme yapmayacaktım ama bir kac birsey daha yazmamın daha iyi olacagını dusundum. tamamen yasadıgım sürec mesajda yazılı, imla hataları olabilir hasta halimle oturup yazdım bunları sozluge faydası dokunsun diye, arkadaslar bu hastalıkdan korkmayın. yakalandıysanız bir sekil atlatmaya bakın ve sakin kalın. mümkün oldugunca aile büyükleri ile mesafe koyun aranıza, durumu anlamasalar bile sıkmadan usanmadan anlatın.

  iyi dileklerini mesaj olarak atıp bana güc ve motivasyon kaynagı olan tüm yazar arkadaslara çok tesekkur ediyorum. ciger ağrısı, yorgunluk ve solunum güclügü tamamen kayboldu. 20 gün önce neyse suan öyle hissediyorum. son testim var, test icin gün bekliyorum. büyük bir ihtimal atlatmıs olacagım. sürec icin degisen hicbirsey olmadı mesajda ne yazıyorsa onu uyguladım ve devam ettim. gerçekten psikolojinizi zinde tutmak cok önemli bu sürecte, gerek ailemden, gerek arkadaşlarımdan gerekse sozlukteki sevgili yazar arkadaslardan bolca destek mesajı geldi. tekrardan cok teşekkür ederim. ayrıca sozlukte yasayan bir arkadas benimle cok ilgilendi, elin gurbetinde koştu koşuşturdu, cok yardımcı oldu. kendisinede ayrıca teşekkür ediyorum..

  arkadaslar ilaç tavsiyesi soranlar isteyenler oluyor, doktor bana opsiyonel olarak ibuprofen ve advil önerdi. o günlerde litaretürde bu ilaçların etkili oldugu düşünülüyordu ve kullanıp kullanmamanın tamamen benim tercihim oldugunu söyledi. 1 gün ibuprofen kullandım. advili hic kullanmadım, sonra ibuprofenide bıraktım. tamamen vitamin ve besin takviyesi ile ilerledim.

  favipiravir adlı ilacın bu viruse iyi geldigi konusunda cinden sonra rusyada karar kıldı. onun dısında son bir ekleme yapmak istiyorum, surecte beslenme cok önemli bunun altını cizmeme gerek yok, herkes biliyordur zaten. turkiyede soylenenin aksine kellepaca sarımsak yemek yerine, yogurt, peynir, makarna, yumurta ve bol bol yulaf tüketin. sıvı olarakda yeşil çay için bol bol. fazla şeker tüketmemeye özen gösterin ve yediginiz cogu yemegin icine sarımsakdan ziyade bir parça toz zencefil atın. mumkunse butun corbaların icine atın. bol bol su icin.

  herkese sevgiler, saglıklı gunler..

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  arkadaşlar son girdigim entryi sildim ve bu mesaja ekleme olarak yaptım, daha surecle ilgili bilgilendirme yapmayı düşünmüyorum. sozluge girip insanlara faydalı olabilmek icin yaşadıklarımı yazayım dedim, daha türkiyede kimse agzını açmamısken eve kapatın dedim kendinizi en etkili korunma yönteminin bu oldugunu söyledim fakat küfür yedim. eksisozlukte insanlara laf anlatmak cok zor. küfür edenmi dersin palavracı diyene kadar. bu arkadaşların hepsine pazartesi günü cektirmiş oldugum ciger testini resmini yolladım, bu seferde senin oldugunu nereden bilelim dediler ve saçma sapan mesajlar atmaya devam ettiler. bu sözlükte bu viruse yakalanmak bile dertmiş onu anladım.

  iyi dileklerini ileten ve destek olan arkadaşlar size ne kadar teşekkür etsem az, cok sagolun, moral ve güç verdiniz bana. uzun bir süre sözlüge girmeyi düşünmüyorum, hastalıgı kapacak arkadaşlara belki ufaktan faydası olur diye entryleri birleştirdim.

  sağlıklı günler herkese şimdiden...

  ———————————————————

  arkadaşlar bu viruse yakalanmış bulunmaktayım. sözlükte çinlilere küfür ede ede virusu bünyeme çektim sonunda.
  sözlükte doğrulanan ve onaylanan ilk vaka benim herhalde, testimin sonucu pozitif. yurtdısında yaşıyorum. doktor kuluçka süresininde degişkenlik gösterdiğini söyledi. egerki böyle bir durum yasanırsa sözluk ahalisi içerisinde yardımcı olmak için mesaj atıyorum yukarı cıkarısanız sevinirim, başlık acıp meşgul etmek istemedim, konumuz zaten bu virus.

  anlamsız bir sekilde 2 gun önce ayın 11'inde cigerlerimin üzerinde sanki birisi oturuyormuşcasına ağrı başladı, cok sigara içtigimden herhalde diyip iplemedim. gece nefes alamayacak pozisyona gelince hastaneye gittim, doktor arkadaş, önce ateş, öksürük, ishal veya yorgunluk varmı diye sordu. sonra yorgunluk ve halsizlik olduğunu söyledince pcr testi yaptı. ne oldugunu sordum herhangi bir bölgedeki dnaları cogaltmak icin buna bakıyoruz tarzı birsey söyledi, isi bilen arkadaşlar yazarsa eklerim mesaja.

  ayın 11 ve 12'si inanılmaz derece nefes alıp verirken cigerlerimde agrı hissediyordum, sanki böyle bıçak saplanmış gibi.

  testten cok emindim, fakat pozitif oldugunu söyledi. halbuki bende ne ateş cıkmıştı, nede burun akıntısı gibi şeyler, ben cigerleri üsüttügümü düşündum.tamamen bünyeden bünyeye değişken oldugunu söyledi.

  c vitamini,alfa lipoik asid, selenyum vitaminlerini yazdı. kuru öksürük ilacı ve ne olur ne olmaz ateş düşürücü almamı söyledi. yaklaşık 10 gun boyunca evden cıkma dedi, moral olarak iyi kalmam gerektigini belirtti. cok siklemiyorum isin acıkcası ama test sonucunun pozitif cıkması korkutmadı degil.

  arkadaslar mümkün oldugunca ankara veya istanbulda ve baska metropolde yasıyorsanız dısarı cıkmayın veya olabildigince minumuma indirin en etkili korunma yontemi budur.

  arkadaşlar nasıl yakalandıgımıda anlatayım size, 33 gun once italyaya gittim, 4 gun ablamda kaldım ve geri dondüm. döndukden sonraki hafta virus muhabbeti yayılmaya basladı zaten. virusun iceri bagıslık sisteminize gore vücüdünuza nüfus edebiliyor, kulucka suresi 2-14 gün muhabbeti tamamen yalan. bu süre 20 günde olabiliyor, zaten çinlilerin dünyaya bu virusu satmasıda böyle gerçekleşmiş malesef.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  soranlar oluyor cevaplayayım, aynı sorudan cok soran oldu:
  ---çok geçmiş olsun, yalnız evden çıkma demesine anlam veremedim. bir karantina durumu söz konusu değil mi?
  ***24 saat hastanede yattım. vucuda verdigi etkilere gore ve vucudunun verdigi tepkilere gore karantinaya alınıyorsun. ha hastanede yatmıssın ha ev hapsinde, karantinayı illa hastane olarak düşünmeyin. zaten olay şu, cogu insanda aynı etkileri gostermiyor belki sen bu virusu kapmıs olabilirsin ama bana göre daha az etkilerini yaşıyorsun, benim cigerlerim agrıyor, senin burnun akıyor. aman burun akıntısından ne olacak diyorsun, virus otomatikmen 4-5 gun sonra iyileşiyor ama sen o 4-5 gün içerisnde başkalarına satıyorsun. senin vücudunu gıdıklıyor virus, kimisinin solunum yollarını parçalıyor. gıdıklayan adamı karantinaya almazsın, hafif bulguları olanları eve yollayıp dinlenmelerini söylüyorlar. tabii burada yaşam alanınızda bir kaç gün boyunca kimseyi görmeyeceksiniz ve maskeyle dolasacaksınız. sanılanın aksine maskeyi virusu kapanların takması dogruymus. sayısal verilerin aksine en az 4-5 katı insanın bu virusu kaptıgını düşünüyorum.

  --- @woodenwriter arkadaşımız bilgilendirdi mesajını kopyalıyorum;
  --- bu arada bir genetikçi olarak soruyorum genetikçi olarak da cevap vereyim :) pcr bizim de lablarda sıkça kullandığımız bir çoğaltma yöntemi. ufak bir dna sample ile çeşitli bileşikler buffer, enzimler vs. kullanılarak o ufak dna’yı hızlıca çoğaltarak üzerinde tıbbi veya deneysel araştırmalar yapmayı kolaylaştırıyoruz.

  --- arkadaşlar ben doktor degilim, sadece şunu söyleyebilirim 1 ay içinde yurtdışına çıktıysanız şansınız yüksek. yazar arkadaslar farklı bölgelerde olan ağrılarından bahsetmiş, bende olabilir mi? tarzında mesajlar yollamışlar. dedigim gibi kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. kesinlikle imkanı olanlar gidip test yaptırabiliyorsa yaptırsın. belki hastalandınız ama cogunuz doktara gitmeden atlatacak zaten virusu büyük ihtimalle. kaptıgınızın farkına bile varamayabiliyorsunuz, işte o süredeki durum en tehlikelisi siz farkında olmadan hastalıgınızı başka insanlara bulaştırıyorsunuz.

  ---arkadaşlar vücüduma girdiginden itibaren hissetigim bulguları yazmamı isteyen arkadaşlar olmuş yazayım,
  tanı 11 martta konuldu bana. ondan önceki günler hiçbirseyim yoktu, sadece kronik yorgunluk ve baş ağrısı cekiyordum. işteki yogunluktan olabilecegini düşünüp cok umursamadım. yukarda belirttigim gibi şiddetli bir ciger ağrısı ve sürekli derin nefes alma istegi geldi. bu durum bir süre sonra bütün hayat standartlarımı yamulttu. psikolojik takıntılı bir insan değilim, hastalık hastası tiplerden yani. bir gün sonra ağrılar uykudan uyandıracak ve uyutmayacak seviyeye gelince hastaneye gittim. sonrasını zaten mesajımda yazdım. arkadaslar birdaha belirteyim her insanda farklı olarak gözlemlenebilir bu hastalık. kimisinde öksürtür, kimisine yorgunluk yapar kimisini öldürür. benim yaşadıgım problemler solunum güclügü, cigerlerde ağrı, yorgunluk ve halsizlikti.

  --- virus ilerler ve vücüdunuzda güclenirse solunum yollarınıza saldırıyor, tıbben piyasada bulunan aşısı ve bir ilacı olmadığını söyledi doktor. bu yüzden solunum yollarını rahatlatacak ilaçlar ve vitaminler yazdı.

  --- yazılanlar doğru gözden bile vücüdunuza girebiliyormuş bu virus mümkün olmadıkça dışarı cıkmamaya özen gösterin. italyada yayılmasıda böyle olmuş virus haberinden sonra halk panige kapılmıs ve milanodaki herkes italyanın baska yerlerine kaçarak virusu olarak götürüp satmışlar, gidenlerin belkide hepsi virusu kaptıgından habersizdi, bunun içine bende dahilim.

  --- kolonya, maske bir yere kadar, gözden bile bulaşabiliyor. öldürme riski düşük ama inanılmaz seviyelerde bulaşıcı. doktorun söyledigini son olarak aktarayım, çin direk hayata ban atmıs ve bütün işlerini durdurmuş virus için, bildigin ağır vakaları hastaneye hafif bulgusu olan vakaları eve kitleyip dışarı cıkamazsınız demiş. virus bir sonra vücudunuzda öldügü için satacak kimseyi bulamayınca yayılma riskide azalıyor. tekrar ama tekrar söylüyorum dışarı çıkmamaya çalışın bir kaç gün.

  -- yaş soranlar cok olmuş yaşım 35. ikinci kontrol için pazartesi gününe gün verildi. ülkelerin virusle savaşma yöntemleri tamamen o ülkenin uyguladığı sağlık politikaları ile doğrudan ilgili. rusya veya almanya gibi vezirde olabilirsiniz, italya gibi kestanede. ekstra bilgi olması acısından paylaşayım rusyada işaretlenen 2600'a yakın hasta olmaya yatkın hasta adayı var. bunların 2550 tanesi 40 gün içerisinde yurtıdısına iş veya gezi amacıyla gitmiş veya gitmiş olanların bulaştırdıgı akrabaların oluşturdugu bir grup. eli ayagı tutuyor, fiziksel aktivitlerinde bir sıkıntıları yok fakat test sonucu pozitif cıktıgı için karantinaya alınan insanlar. bu gruba bende dahilim. 50 tanede marked hasta var bunların durumu kritik, hastalıgı en ağır şekilde yaşayanlar. her hasta olanın gelmediginide varsayarsak durum cok cok daha büyük yani. bu hastalıkda herkes kendiyle başbaşa arkadaşlar, salgının en yogun oldugu yerlerde hastaneler bile size gelmeyin evde çözün çok kritik değilseniz diyebiliyor, dışarı cıktıgınız her durum hem sizin için hemde başkaları için büyük risk. bu hastalıkda virus ile bagısıklık sisteminiz başbaşa.

  -- virusün genellikle insan vucüdunda şu sekilde gözukuyor: soguk algınlıgı----> grip----> nefes darlıgı ve ateş

  -- genel olarak boyle, farklı bulgularda gösterebilir. arkadaslar saglıklı bir bunyeniz varsa, bağısıklık sisteminiz saglamsa güclüyse virusu 14 gun-30 gun arasında vücudunuzdan tamamen atıyorsunuz.

  --- geçmiş olsun dileklerini mesaj atıp destek olan arkadaşlar, çok teşekkür ederim, çok sagolun, cansınız.

  —————————————————-

  bugun ikinci kontolumden ciktim. durumum gayet iyiye gidiyor.

  sabah aksam vitamin iciyorum. yedigime ictigime dikkat ediyorum, artik bundan sonrasi hastaligin duzelmesi ve cigerlerimde yada solunum yollarinda hasar birakmamasini temenni etmek olacak. ev karantinasında devam ediyorum.. dedigim gibi her bunyede farkli seyredebiliyor. corona denien illetin ilk once vucudunuzu bir yokladindan emin olacaksiniz, emin olacaksiniz demekten kastim hastaliga yakalanirsaniz bir sekilde vucudunuz yuzde 90 tepki verecek. zamaninda haraket edip onlemlerinizi alirsaniz hastalik bir sure daha vucudunuzda yasiyacak, baska birisine satmadiginiz surece cikip gidecektir.

  bu bela oyle birseyki iste hastaligi atlatmaniz ve vucudunuzdan ayrilirken solunum yollarina kalici hasar vermesinide engellemeniz icin savasmaniz gerekiyor.

  bu surecte immun sistem icin doktorun verdigi yemek ve gida tavsiyelerinide yazayim makarna, yogurt, yumurta ve bolca peynir tuketmem gerektigini soyledi.

  sabahları selenyum c vitamini alf vitaminleri içiyorum kahvaltıdan on dakika ara ile. evin içinde solunum yollarımı aktif tutmam için bir saat en az yürüyorum.

  bir önceki mesajımı okuyanlar suan herkese göre üç dört adım önde gidiyordur, süreç hakkında bilgili olmak sizi yüzde 90 korur.

  bu virusten en iyi korunma seklinin kendinizi hasta olmasanız bile karantina almanız olacagını söylemistim. yani olabildigince dışarı cıkmayın. ölmezsiniz merak etmeyin, ben piyasada sadece cinde varken en azından biz öyle biliyorduk italyaya gidip kapmıştık. virus benim vucudumda bir aya yakın yaşamış. kulucka süreside dedigim gibi 2-14 gün olayı tamamen yalan. 1 aya kadar kulucka süresi olabiliyor.

  türkiyenin süreci iyi yönettigini düşünmüyorum. kemeri baştan sıkacaklardı, yurtdısından gelen yolcular icin ilk basta denetim yapılmadıgı söyleniyor, belki b kulucka süresinde vucudunda ateş gözükmedi, termal kameradan geçtiler etkileri 4-5 gun sonra basladı ve o süre zarfı boyunca başka insanlara bulastıdılar. kemerin ucundan yakalayamadılar gibime geliyor. cok dikkatli olun.
 • bir büyükşehrin acil servisinde çalışan bir hekim olarak kendi gözlemlerimi aktarmak istediğim virüs.

  bugün sadece covid-19 şüpheli hastalara baktım; çoğuna tomografi çekiyoruz çünkü belirgin semptomu/şikayeti olmadan tomografide bulgu veren çok fazla hasta var. bu hastalardan örnek alıp yatış yapıyoruz.

  örnek alırken dikkat edilmesi gereken husus: testin negatif çıkması o kadar önemli değil; asıl önemli olan pozitif çıkması. negatif çıktı diye hasta değilsiniz anlamına gelmiyor. o yüzden negatif çıkıp taburcu olsanız bile bu salgın tamamen geçene kadar izolasyon kurallarına dikkat etmelisiniz.

  çok fazla hasta yatırdım bugün; kesin tanılı hastalar da geldi, şüpheli olup gözlem amaçlı yatırdıklarımız da. haliyle her ne kadar korunsam da yüzde yüz koruyucu bir şey olmadığı için ben veya diğer çalışma arkadaşlarımın bu virüsü kapması an meselesi. bunu kabullenerek çalışıyoruz artık.

  arkadaşım annesi hasta diye evinden ayrıldı; başka yerde kalıyor. ben de ailemi risk altına sokmamak için evde iletişimi minimuma indirdim; yemeği odamda yiyorum. ben de evden çıksam mı diye düşünüyorum ama çıkarsam bu iş nereye kadar gidecek bilmediğimden kararsızım. bir hastalıkları yok diye kalmaya devam ediyorum ama içim de rahat değil bir yandan. risk düşük olsa da başınıza geldiği an o acı maksimuma çıkmış oluyor çünkü. bilirim.

  size tavsiyem, biz sağlık çalışanları evimizde bile rahat edemiyorken sevdiklerinizle beraber, risk altında değilseniz, evdeki zamanınızı güzel değerlendirmeye; beraber vakit geçirmeye çalışın. şahsen ailemle vakit geçirmeyi çok severim. ancak şu an bunu bile yapamıyorum; doktorluk bazen, hatta çoğu zaman yalnız kalmaktır. yine de bugün işe yarar şeyler yaptığımı hissettiğim için bu mesleği yapmaktan ötürü keyif aldığımı söyleyebilirim.

  bu virüsü en kısa zamanda atlatıp sevdiklerimizle daha güzel günlerde, daha güzel yerlerde görüşmek üzere.
 • bu entry'nin devamı niteliğinde ve güncel bilgilerle yeni giri için tık tık.

  tehlike artık kapımıza kadar geldi* ve üç maymunu oynamak gibi bir lüksümüz yok.

  coronavirüs ailesinin son ve en gelişmiş üyesini bu kadar tehditkar yapan özellikleri nedir?

  - yapılan son araştırmalara göre virüsün bulaştırma gücü çok yüksek ve bir enfekte kişi ortalama neredeyse 7 kişiye kadar* bulaştırabiliyor;

  - ace2 enzimini içeren hücrelere doğrudan saldırdığı için, hafif semptomlu hastalarda bile böbreklerde hasar ve testislerde kalıcı olarak kısırlık yapabiliyor;
  (hastalığı hafif şekilde geçirip hasar görmeden atlatmanız zor görünüyor)

  - bazı enfekte kişilerde hastalık semptom göstermeden yayılabiliyor;
  (yani siz sağlıklıyım diye gezerken halihazırda pek çok kişiyi hasta etmiş oluyorsunuz)

  - vücut dışı yüzeylerde 9 güne kadar aktif kalabiliyor ve temas halinde enfekte edebiliyor;

  - aerosol* yayılma yeteneğine sahip ve 3 saati aşkın bir süre boyunca havada asılı kalabiliyor; (çin'deki bir belediye otobüsünde aerosol aracılığı ile 4.5 metre uzaklığında yolculara dahi bulaşım yaptı,

  - dışkı ve göz üzerinden enfekte etme kabiliyetine sahip;
  (hong kong'ta kanalizasyon borularından sızıp, tuvalet üzerinden evinden çıkmamış bir aileye bulaştı)-(wuhan'da bu yüzden dün 2.000 ton dezenfektan kanalizasyon sistemine döküldü;)

  - inkübasyon (kuluçka) süresi ilk olarak 14 güne kadar uzuyor dendi ama bazı vakalarda 24 güne kadar ulaşabildiği tespit edildi ve bu evrede de bulaşıcılık gösterdiği ortaya kondu;
  (edit: korkunç bir haber daha, bir hasta 27 gün sonra pozitif test edilmiş ve 27 güne kadar uzama ihtimali varmış

  - virüs yalnızca akciğer değil; kalp, böbrek ve bağırsak gibi organlara saldırarak ani kalp durması ve çoklu organ yetmezliği gibi sonuçlara neden oluyor;
  (ani ölüm vakaları bu nedenle görülüyor)

  - nükleik asit bazlı test kitlerinde ciddi hata payları mevcut ve wuhan'da bu nedenle ct ile tarama yapılarak virüsün pnömoni nedeniyle akciğerlerdeki biraktığı izlerden teşhis yapıldı ve bir günde tam 15.000 yeni hasta ortaya çıkarıldı;
  (sonrasında hubei ve wuhan yönetimi bizzat xi jinping tarafından görevden alınıp, yerine kendisine yakın ve şahin bir bürokratı göreve getirdi)*

  - virolog ve uzmanlar influenza gibi pandemi oluşturacağı düşüncesinde mutabık kalmaya başladılar;
  (o evreye ulaşana kadar muhtemelen pek çok ölüme neden olacak)

  virüs hakkındaki en büyük safsatalardan biri de sadece yaşlıları öldürdüğü yalanı. çin ve iran'da özellikle doktorlar olmak üzere pek çok genç insan hayatını kaybetti. geçtiğimiz günlerde g. kore'de 17 yaşında ve kronik rahatsızlığı olmayan bir kişi iran'da 25 yaşında bir hemşire, yine iran'da 22 yaşında sağlıklı bir futsal oyuncusu elham sheikhi, 31 yaşında ve it's just a flu diye dalga geçen bir acem oğlanı ve dalga geçtiği twit, çin'de 29 yaşında evlilik hazırlıkları yapan bir doktor, wuhan'da daha önce kronik rahatsızlığı bulunmayan 36 yaşında biri ve hastalığın varlığı erken fark eden ancak yönetim tarafından tehdit edilip susturulan li wenliang hastalıktan öldüğünde yalnızca 34 yaşındaydı;

  -çin köşeye sıkışmış durumda ekonomisi ciddi anlamda yıpranıyor, bu nedenle virüsle ilgili marjinal bir hamle yapmaları kaçınılmaz hale geliyor;

  - uygulanan ağır karantina nedeniyle açılmayan fabrikalar tedarik zincirinin bozulmasına ve milyarlarca dolarlık zararın oluşmasıyla sonuçlandı;

  - çin ayrıca dünyanın en büyük nadir element üreticisi, nadir elementler her türlü teknolojik ekipmanda kullanılıyor ve ülkede yalnızca iki haftalık stok kaldı;

  - tedavi edildiği söylenen bazı kişilerde virüs yeniden görülmeye başlamış;

  dibimizdeki iran'da rejim muhtemelen vakaları gizlemeye kalktı ancak altından kalkamayacakları bir duruma gelince mecburen sızdırdılar. şuan iran'da muhtemelen enfekte yüzlerce kişi var ve sağlıklı bilgi gelmediği için ikinci bir chernobyl vakası etkisi yaratma potansiyeline sahip.

  acilen çok ciddi biçimde bilinçlenmeli ve ülke olarak önlemler almalıyız, yoksa ncovid19'un bu topraklarda büyük ölçekli bir kasırga etkisi yaratacağı çok açık.

  ayrıca son yılların en sert grip* salgını yaşanıyor ve özellikle çocukları korumanız öneriliyor.
 • atlatmış biri olarak, yaşadıklarımı anlatmak istediğim hastalık.
  yaklaşık bir ay kadar önce öksürük başladı, ve artarak devam etti hastaneye yatana kadar. 3-4 gün sonra ise göğsümde net bir daralma hissettiğimi hatırlıyorum. birkaç gün daha bekledim ama öksürük artık dayanılmaz seviyedeydi ve halsizlik, bitkinlik, ateş , üşüme de vardı. akşam ateş 39'a çıkınca özel bir hastaneye gittim. serum verdiler ve akciğer tomografisi çektiler. doktor tomografi ve belirtilerle birlikte 'yüksek ihtimal koronasın, 15 gün evden çıkma' dedi. bu şüpheyi ortadan kaldırmak için sonraki gün bir devlet hastanesinin aciline gittim. akciğer filmi çekildi. şikayetleri dinleyip tomografiyi de gören doktor, buzlu cam var, yatış veriyorum dedi ve covid 19 testi yapıldı. bi odada tek başıma kalmaya başladım. hakkını vermek lazım, oda rahattı ama tek başına olmak ve covid olma şüphesi zordu(daha test sonucu açıklanmamıştı). 3 gün sonra test açıklandı, herşeye rağmen negatif bekliyordum çünkü, ocak ayında influenza geçirmiştim ve öksürük tam geçmemişti. dolayısıyla ben buna yoruyordum bu durumu, konduramadım yani. ancak sonuç pozitif geldi. büyük şok oldu. ancak hastanedeki her geçen gün şikayetlerim azaldı. ateş zaten ilk gün düşmüştü, öksürük de baya azalmıştı. hastanedeki 4. gün doktor taburcu olacağımı, genel durumumun iyi olduğunu söyledi. akşamına taburcu oldum. taburcu olmadan ikinci test için sürüntü alındı. hastanede hergün verilen ilaçlara 2 gün daha devam ettim. bu süreçte tat ve koku almada da değişiklikler vardı. net olarak farkettiğim kolonyanın kokusu çürümüş birşeyi andırıyordu, çay da hiç çay gibi değildi. test 3 gün sonra açıklandı. negatif geldi. aynı gün 3. test için tekrar hastaneye gittim. 3. test sonucum da negatif geldi. ilk negatif test sonucum üzerinden iki hafta dolduğu gün kızılayda plazma bağışında bulundum. evden bu iki durum haricinde hiç çıkmadım. taburcu olalı iki haftayı geçti. aslında bunları paylaşmayı düşünmüyordum ama süreci merak edenler olur diye paylaşmak istedim. neyse allah herkese şifa versin. inşallah en kısa sürede biter bu süreç.

  edit: bazı bilgileri buraya ekleme ihtiyacı doğdu. 28 yaşındayım, istanbul'da yaşıyorum. sigara kullanmıyorum ve kronik bi rahatsızlığım yok. covid olmadan da hijyene dikkat eden biriyim, ancak maramaray kullanıyordum. tahminim bi şekilde marmarayda bulaştı.
 • bugünün önemli gelişmeleri,

  * ölü sayısı 4.005 bugün itibariyle salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 4.000 e ulaşmıştır.

  * çin'de ölü sayısı 23

  * italya bugün de en çok ölüm bildiren ülke oldu. 97 ölüm sonrasında ülkedeki sayı 463'e yükseldi. iran 43 ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 237'ye yükseldi. bunlardan bazıları iran’ın sebzevar eski milletvekili ve siyasetçi muhammed rıza rahçemeni, iran devrim muhafızları eski yardımcısı ferzad tazari, iran devrim muhafızları tahran siyasi komiseri hadi corani.

  güney kore 3 yeni ölüm bildirdi (74 yaşında bir erkek, 68 yaşında bir kadın) ve ülkedeki sayı 53'e yükseldi. fransa 11 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 30'a yükseldi. ispanya 13 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 30'e yükseldi. japonya 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 9'a yükseldi. ingiltere 2 yeni ölüm bildirdi (ikisi de 70 yaşında) ve ülkedeki sayı 5'e yükseldi. san marino 1 yeni ölüm bildirdi ve sayı 2'ye yükseldi. amerika 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 22'e yükseldi. ırak 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki ölüm sayısı 7'ye yükseldi. hollanda 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 4'e yükseldi.

  almanya ülkede salgından hayatını kaybeden ilk vakaları bildirdi, 2 kişi. bunlardan biri 89 yaşında.

  kanada ilk ölüm vakasını bildirdi.

  böylelikle çin dışında ölenlerin sayısı 885'e yükselmiş oldu.

  italya: 463
  iran : 237
  güney kore : 53
  fransa : 30
  ispanya: 30
  amerika: 22
  japonya : 9
  ırak: 7
  ingiltere: 5
  hollanda: 4
  hong kong : 3
  avusturalya: 3
  isviçre: 2
  san marino: 2
  almanya: 2
  kanada: 1
  filipinler : 1
  tayvan : 1
  tayland: 1
  mısır: 1
  arjantin: 1
  diamond princess : 7

  * güney kıbrıs rum yönetimi'nde ilk vaka tespit edildi. biri 26 diğeri 64 yaşında, birinin ingiltere'ye diğerinin italya'ya seyahati olmuş. arnavutluk ilk vakalarını bildirdi, 2 vaka birden bildirdi. brunei'de ilk vaka bildirildi.

  * italya’da karantina uygulanan bölgelerden özel izin olmadan çıkanlara 3 ay hapis cezası uygulanacak.

  * italya'daki cezaevlerinde salgına yönelik tedbirlere protesto olarak başlayıp isyana dönüşen olaylarda 6 mahkum hayatını kaybetti. 27 hapishaneye yayılan isyanda iki gardiyanın rehin alındığı, 50'den fazla mahkumun kaçtığı ancak otuzunun yakalandığı, kalan 20 kişinin aranmasına devam edildiği söyleniyor. ordu olaylara müdahale etmeye çalışıyor.

  * başbakan benjamin netanyahu, israil'e gelen herkesin, nereden geldiğine bakılmadan, coronavirüsle mücadele kapsamında 14 gün boyunca karantinaya alınacağını açıkladı. " bir gün boyunca süren zor tartışmalardan sonra bu kararı aldık. yurt dışından israil'e gelenlerin tümü 14 gün boyunca tecrit edilecek." açıklamasında bulundu.

  * sağlık bakanı koca " mevcut durumda eğer virüs ülkemize gelecekse büyük ihtimalle yurt dışından yeni girişlerle veya yurt dışından dönüşlerle olacaktır. ülkemizde vaka görülmesi mümkündür, ama yayılmasını önlemek bizim elimizde." açıklamasında bulundu.

  * suudi arabistan dışişleri bakanlığı, coronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarının umman, fransa, almanya, türkiye, ispanya, maldivler, singapur, birleşik arap emirlikleri, kuveyt, bahreyn, ırak, iran ve urdün'e seyahat etmesini geçici olarak yasakladı. haccın bu sene iptal edilme olasılığı bulunuyor.

  * dünya sağlık örgütü (who) " gerçek sayıları, vakaları bildirmeyen çok fazla ülke var.korona virüs tehlike oluşturucu bir virüs, ülkelerden sayılar hakkında dürüst olmalarını istiyoruz." açıklamasında bulundu.

  * iran'da coronavirüse iyi geliyor söylentisi üzerine alkol alarak ölenlerin sayısı 27'ye çıktı. 238 kişi hastanede, bazıları kör olmuş ve bazılarının durumu da kritik. ülkede alkol yasak olduğu için endüstriyel alkol içmişler.

  * iran'da ulusal acil durum komitesi başkanı ismail naccar'ın virüse yakalandığı açıklandı. iran'da salgının ortaya çıkmasından bu yana 9 doktor ve 4 hemşire hayatını kaybetti.

  * portekiz cumhurbaşkanı marcelo rebelo de sousa, iki hafta boyunca tüm resmi programlarını iptal etti.

  * katar'da ikinci bir duyuruya kadar eğitime ara verildi.

  * uganda, karantinayı reddeden 22 yabancıyı sınır dışı ettiğini duyurdu.

  * ispanya'da, başkent madrid'deki okulları bir sonraki duyuruya kadar kapatılıyor. bask bölgesi'nde tüm eğitim kurumları 14 gün boyunca kapalı kalacak.

  * suriye futbol federasyonu, salgın nedeniyle tüm maçları erteleme kararı aldı.

  * yunanistan'daki israil büyükelçiliğinde çalışan bir çalışana coronavirüs teşhisi konulması üzerine büyükelçiliğin 23 mart'a kadar kapalı olacağı açıklandı.

  * avusturya italya'dan gelen herkesin sağlık taramasından geçirileceği, uymayanların ülkeye alınmayacağını duyurdu. slovenya, italya sınırını kapatma kararı aldı. çekya'da sınırlarda ve trenlerde vücut ısısı ölçümlerine başlandı.

  * şanghay da bulunan 1.700'den fazla işletme salgın ile savaşmak için toplam 1,65 milyar yuan (236 milyon $) bağışta bulundu. yetkili makamlar, bağışta bulunanların gelir vergisi indiriminden yararlanacaklarını açıkladı.

  * rusya'da kozmonotlar ve rus havacılık ve uzay ajansı yetkililerinin, diğer ülkelerdeki uzay üslerindeki toplantı ve çalışmaları iptal edilerek bu kişilerin ülke dışına çıkması yasaklandı.

  * sassuolo forveti francesco caputo, gol attıktan sonra bu kağıdı kameralara gösterdi. kağıtta "her şey iyi olacak, evlerinizde kalın." yazıyor.

  * italya olimpiyat komitesi, coronavirüs sebebiyle serie a dahil olmak üzere ülkedeki spor etkinliklerini 3 nisan'a kadar durdurma kararı aldı.

  *cnn'in haberine göre tüm dünyanın rezesyona girme riski var.

  * fransa kültür bakanı, franck riester'in coronavirüs testinde pozitif çıktı.

  * çin, çekirge saldırısına karşı savaşmak için pakistan'a 50.000 litre pestisit ve 15 püskürtücü gönderecek. çekirgelerin sıradaki hedefi çin olduğu için ülkeye varmadan önlem almak istediler sanırım.

  * coronavirüs korkusu pazartesi günü ingiliz hisse senetlerini neredeyse dört yılın en düşük seviyesine düşürdü. ülkenin en büyük perakendecisi tesco, anti-bakteriyel jeller ve mendiller, kurutulmuş makarna ve uzun ömürlü süt gibi ürünlerin toplu alımını kısıtladı. başbakan boris johnson alınabilecek katı önlemleri tartışmak üzere acil bir durum toplantısı yaptı.

  * bir gemi daha coronavirüs nedeniyle karantinada. iki kişinin testinin pozitif çıkması sonucu caribbean princess isimli gemi abd'de florida açıklarında karantinaya alındı.

  * amerika new jersey'de marketlerin hali

  * trump twitter hesabından " geçen yıl 37.000 amerikalı gripten öldü. yıllık ortalama 27.000 ila 70.000 arasındaydı, yaşam ve ekonomi devam etti. şu anda, 22 ölüm, 546 doğrulanmış coronavirüs vakası var. bunu bir düşün." mesajı attı. öte yandan yetkililer yaşlı vatandaşlarına sebze-meyve stoklamalarını ve evde kalmaya hazır olmaları tavsiyesinde bulundu.

  * italya bugün en fazla yeni vaka bildiren ülke oldu. 1.797 yeni vaka bildirildi.

  * güney kore'de 165 yeni vaka.

  * iran'da 595 yeni vaka.

  * ispanya'da 428 yeni vaka. ispanya'daki vaka sayısı böylelikle bini aştı.

  * fransa'da 203 yeni vaka.

  * almanya'da 151 yeni vaka.

  * amerika'da 83 yeni vaka.

  * japonya'da 28 yeni vaka.

  * isviçre'de 42 yeni vaka.

  * ingiltere'de 43 yeni vaka.

  * hollanda'da 56 yeni vaka.

  * isveç'te 57 yeni vaka.

  * belçika'da 39 yeni vaka.

  * norveç'te 43 yeni vaka.

  * singapur'da 10 yeni vaka.

  * avusturya'da 27 yeni vaka.

  * malezya'da 18 yeni vaka.

  * bahreyn'de 24 yeni vaka.

  * danimarka'da 55 yeni vaka.

  * birleşik arap emirlikleri, filipinler ve san marino'da 14 yeni vaka.

  * endonezya'da 13 yeni vaka.

  * yunanistan ve kanada'da 11 yeni vaka.

  * avustralya'da 10 yeni vaka.

  * finlandiya 8 yeni vaka.

  * lübnan, portekiz, pakistan 9 yeni vaka.

  * izlanda, hindistan, slovenya 7 yeni vaka.

  * ırak, çekya, filistin, polonya 6 yeni vaka.

  * suudi arabistan ve güney afrika'da 4 yeni vaka.

  * israil, irlanda, rusya, katar, litvanya, tunus 3 yeni vaka.

  * umman, romanya, gürcistan, macaristan, peru, slovakya, kolombiya 2 yeni vaka.

  * kuveyt, vietnam, ekvator, hırvatistan, kuzey makedonya, bosna hersek, nijerya, sırbistan 1 yeni vaka.

  çin dışında görülen vakaların toplam sayısı,

  italya: 9.172
  güney kore : 7.478
  iran: 7.161
  fransa: 1.412
  ispanya : 1.229
  almanya : 1.191
  amerika: 624
  japonya : 530
  isviçre: 374
  ingiltere: 321
  hollanda: 321
  isveç: 260
  belçika: 239
  norveç : 219
  singapur: 160
  avusturya : 131
  malezya: 117
  hong kong: 115
  bahreyn: 109
  avustralya: 93
  danimarka: 90
  yunanistan: 84
  kanada: 77
  ırak : 71
  izlanda: 65
  kuveyt : 65
  birleşik arap emirlikleri: 59
  mısır: 55
  san marino: 51
  tayland: 50
  israil : 50
  hindistan : 47
  tayvan: 45
  lübnan: 41
  portekiz: 39
  çekya: 38
  vietnam: 31
  brezilya: 25
  filistin: 25
  finlandiya: 24
  filipinler: 24
  irlanda: 24
  slovenya: 23
  cezayir: 20
  rusya: 20
  endonezya: 19
  umman : 18
  katar: 18
  romanya: 17
  polonya: 17
  ekvator: 15
  gürcistan: 15
  suudi arabistan: 15
  hırvatistan: 13
  şili: 13
  arjantin: 12
  macau: 10
  estonya: 10
  azerbaycan: 9
  kosta rika: 9
  macaristan: 9
  peru: 9
  meksika: 7
  slovakya: 7
  pakistan: 7
  güney afrika: 7
  belarus: 6
  litvanya: 6
  dominik cumhuriyeti: 5
  lüksemburg: 5
  yeni zelanda: 5
  fransız guyanası: 5
  tunus: 5
  bulgaristan: 5
  senegal: 4
  afganistan: 4
  maldivler: 4
  malta: 4
  kuzey makedonya: 3
  bosna hersek: 3
  bangladeş: 3
  letonya: 3
  kolombiya: 3
  fas: 2
  kamboçya: 2
  faeroe adaları: 2
  kamerun: 2
  arnavutluk: 2
  kıbrıs rum kesimi: 2
  kamboçya: 2
  nijerya: 2
  sırbistan: 2
  nepal, sri lanka, yemen, monaco, ermenistan, iskoçya, andorra, ürdün, ukrayna, lihtenştayn, togo, butan, vatikan, paraguay, moldova, brunei : 1
 • yeri gelmişken dünya'yı malesef küresel ısınma kaynaklı patojenik salgınlar da bekliyor.

  buzullar içerisinde milyonlarca yıldır hapis kalan virüsler var. tibet buzullarında daha önce hiç görmediğimiz 28 tür virüs tespit edilmiş.

  evrim bilenler durumun ne kadar korkutucu olduğunu anlayacaklardır. çünkü evrim bir insanın hayatını video kaydına almak gibidir. bir sonraki kareyle bir önceki kare aynı değildir ama çok benzer.

  hayatımızda gördüğümüz karşılaştığımız patojenler bu sebeple daha önce " çalışılmış " olan versiyonlarına çok benzerler.

  bu da bilim insanlarının tedavi/aşı geliştirmelerini kolaylaştırır.

  ancak milyonlarca yıl öncesinden hiç karşılaşmadığımız, hiçbir bağışıklığımızın ve tedaviye dair fikrimizin olmadığı bir virüsün dünya çapında yayılması yaşadığımız dünyayı her an bir " distopya'ya " çevirebilir.

  küresel ısınmanın böyle bir tehlikesi var. dünya'nın sonu muhtemelen wuhan ile gelmeyecek. ya da büyük kitlesel ölümler vs.

  ancak o buzullar eridikçe ciddi ciddi orta çağ kara vebası gibi bir döneme girebiliriz.

  edit: söz konusu buzullardan daha önce bir bakteri yayılmış 150 yıllık olduğu tahmin edilen, 1500 civarı ren geyiğini öldürmüş ve az sayıda insanı etkilemiş.

  gerek başlığın en beğenilen entrysine sahip virolog arkadaş gerek bir başka yazar konunun çok da önemli olmadığını belirttiler.

  bu iki başlıkta incelenebilir şekilde oldu:

  1) virüslerin proteinlerle birlikte evrilmesi
  2) patojenlerin genel olarak sıcaklık, iklim vs şartlarına göre evrimsel olarak var olma durumu.

  öncelikle 2'den gidelim, bu tür %99'luk varsayımlarla hareket edeceksek o buzullardan tekrar hayata geçmemesi lazım patojenlerin. yok olmaları lazım. ama biliyoruz ki bazıları hayatta kalıyor ve hatta tekrar var olabiliyorlar.

  mesela smallpox bu konuda izler bırakmış buzullara ama tekrar hayata dönmüyor.

  fakat bazı türler dönüyor.

  o dönen türler bölgedeki soğuk kanlı varlıklara adapte olur oradan sıcak kanlı varlıklara adapte olabilirler.

  doğa bu şekilde çalışıyor zaten. türler sürekli evrimleşiyor.

  ha iyi ya soğuğa odaklı bunlar ( 1'e gelelim) ya da proteinler tutmuyor bunlar " evrimleşmez " , " adapte olmaz " denen bir şey yok. doğa böyle bir yer zaten.

  evrileşiyorlar. adapte olabiliyorlar.

  tehlike de bu.

  o buzullar eriyecek. içlerinde ne kadar patojen varsa suya karışacak. çoğu ölecek, bir kısmı adapte olacak. adapte olanlar üremeye başlayacak. üredikçe yeni mutasyonlar geçirmeye başlayacaklar.

  evrimin var olduğu bir dünyada " soğuğa odaklıymış, proteinmiş " falan diyip rahatça uyumak mümkün değil.

  böyle olduğu için şuan bir takım bilim insanları buzullardaki patojenleri inceliyorlar. çünkü %100 emin olmanız mümkün değil. doğa bir kaos.

  mesela wuhan virüsü. ncov. şuan soğuk iklime adapte bir virüs, ama virüs kış mevsiminde ortaya çıktı.

  havalar ısındığı gibi komple ortadan kalkacağını mı sanıyorsunuz? hayır. bir kısmı ölecek, kalanları adapte olacaklar. evrimin olduğu bir dünyada bu konuda " bir şey olmaz ya " demek nasıl bu kadar kolay anlamıyorum.

  üstelik bunu söyleyen bir virolog, ilaç geliştiren şirkette çalışan bir mühendis.

  ya ben evrim bilmiyorum ya ben evrimi yanlış biliyorum ya siz fazla rahatsınız.

  doğa bu, labratuvar değil. bahsettiğimiz buzul kütlesi de etki alanı da devasa büyüklükte. küçük bir lab'da yapılan testlerle kıyaslanabilecek olgular değil ikisi.

  doğa bir kaos alanıdır, buzullar da patojenik olarak kesinlikle bir tehlike kaynağıdır. belki bugün, yarın, 2 yıl sonra değil. ama 50 yıl sonrası için kesinlikle bir tehlike kaynağıdır.
 • iran'a girdiyse bize gelmemesi imkansız.
  virüsü kaptığım an tüm akp organizasyonlarına katılacağım.
  reisi şöyle bi yakından görmeden ölmek olmaz.
 • daha ağustos ayını yeni bitirmemize rağmen, topraklarımızda inanılmaz bir biçimde momentum kazanmış durumda. ülkenin en kılcal bölgeleri bile artık salgının merkezi haline geldi.

  bu ne demek biliyor musunuz? anadolu'daki il ve ilçelerde kronik hastalıklar, karbonhidrat bazlı beslenme nedeni ile epey yaygındır. obeziteye teslim olmuş, diyabet, kalp ya da böbrek gibi pek çok kronik sağlık sorunu olan 50 yaş üzeri insanları, kırıp geçirecek. kısıtlı sağlık imkanlarına erişim, cehalet ve önlem alınmaması önümüzdeki 6 ayın epey çalkantılı geçmesine neden olacak.
  örneğin burada diyarbakır'ın bismil ilçesinden haber veren bir twitter adresi mevcut. hesapta biraz gezindiğinizde küçücük ilçede bile ne kadar çok kişinin covid-19 nedeniyle öldüğünü göreceksiniz
  şu anda bile durum oldukça vahim. hemen her kentte geçtiğimiz yıllara oranla, özellikle de ağustos ayında yüzlerce daha fazla ölüm var. diyarbakır'da temmuzda 119 ve ağustosun ilk iki haftasında 114, batman'da 2 haziran-23 ağustos tarihinde fazladan 324, erzurum'da ağustos ayında 307, malatya'da 10-23 ağustos arasında 85, ankara keçiören'de 126, konya'da ise 20 temmuz-23 ağustos tarihleri arasında fazladan 495, istanbul'da ise 11 mart-18 ağustos arasında fazladan 5600 civarı ölüm var.

  şimdiden hallaç pamuğu gibi atıyor anadolu'yu. konya'da mezarlıklar bile dolmaya başladı.

  ne oldu fahrettin? ölenleri hadi bulaşıcı hastalık, zatürre, akciğer enfeksiyonu ya da kalp krizi diye kaydederek aklınızca ölü sayılarını düşük girdiniz ve yalandan millete başarı hikayeleri sattınız. ölenleri silemiyorsunuz değil mi kayıtlardan? ah bir de onu yapabilseniz ne güzel olurdu.

  geçmiş yıllara oranla fahiş şekilde yüksek ölü istatistiklerine bakıldığında bile, salgında ölenlerin gerçek sayısının en az 20.000 olduğuyla karşılaşıyoruz.

  daha dur fahrettin. eğlence yeni başlıyor ve önümüzdeki 6 aylık periyotta bu işin nasıl altında kaldığını ve günah keçisi olarak tenekeler eşliğinde köyüne şutlandığına tanık olacağız.

  son bir haftada 12 doktor öldü ulan. cayır cayır 40-60 yaş aralığında insan öldürüyor, hatta bağışıklık sisteminin kafasını karıştırması nedeniyle geçen hafta 20-30 yaş aralığında sağlıklı ve kronik rahatsızlığı olmayan insanları öldürdü.

  tanım mı?

  türk halkının hak ettiği şekilde, ağır bir ceza kesmeye hazırlanan patojen.

  edit: türkiye genelinde, son 5 yılın ortalamasına göre bu yıl daha sonlanmadan 25.000'e yakın fazladan ölü mevcut. öngörümüz olan 20.000'in bile ötesinde, covid-19'dan ölenlerin gerçek sayısı neredeyse 25.000 gibi görünüyor!
 • nüfus azalsınmış , ulan bu tip hastalıklar evvela küçük çocukları oldürür. elinize hiç ölmüş çocuk bedeni aldınız mı?

  buz gibi elleri ayakları ufacık bir insan yavrusu nasıl bir his. ben bir kez yaşadım 100 kez rüyamda gördüm. hayat sandiğınız gibi değil ergenler.

hesabın var mı? giriş yap