• bilinen virüslere benzemeyen, coronavirus tipinde yeni bir bela çıkmış yine çin'in wuhan eyaletinde. sars virüsüne benzetiyorlarmış etkilerini. 50 kişide tespit edilen bu virüsten etkilenen 7 kişinin durumu ağırmış.

  detaylar bbc news

  son durumu gösteren bir web sayfası güncel durum
 • çin'in hubey eyaletinin vuhan kentinde kaynağı açıklanamayan sars benzeri virüsün etkilediği bir kişi öldü.
  vuhan belediye sağlık komisyonu yaptığı yazılı açıklamada, solunum yetmezliği ve ağır zatürre teşhisiyle hastaneye kaldırılan 61 yaşındaki bir adamın 9 ocak'ta yaşamını yitirdiği belirtildi.
  açıklamada, bunun kentte yıl başından bu yana 41 kişide görülen bulaşıcı virüsün yol açtığı ilk ölüm vakası olduğu kaydedildi.
  komisyon, 7 hastanın daha sağlık durumunun kritik, geri kalanların ise stabil olduğunu, en az iki kişinin de hastanelerden taburcu edildiği bilgisini paylaştı.
  vuhan'da ortaya çıkan salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan sars salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açıyor.
  virüse vuhan dışında, hong kong, tayvan ve güney kore'de de rastlandı. çin dışında rastlanan vakalarda hastaların vuhan'a seyahat etmiş kişiler olması salgın ihtimalini güçlendiriyor.
  kaynak: demirörengiller
  http://www.hurriyet.com.tr/…atini-kaybetti-41417536
 • çin'in wuhan şehrinde görülen ve şu ana kadar tam olarak ne olduğu tespit edilemeyen ölümcül virus.

  edinilen bilgiye göre 2020 ocak 12'ye kadar tespit edilen toplam 1723 kişiye virüs bulaşmış. ayrıca tayland da iki kişi ve japonya'da bir kişide de aynı virüs tespit edilmiş.

  işin tehlikeli kısmı ise 19 milyon nüfusa sahip wuhan'da günde ortalama 3400 kişi uluslararası uçuş yapıyor. tahminlere göre şu ana kadar yurt dışına çıkan "kontamine" olmuş kişi sayısı yaklaşık 1000.

  kaynak:
  https://bingepost.com/…totals-scientists-warn/7480/

  edit1: 26 ocak pazar tsi ile 13.30 civarı çin devlet başkanının yaptığı açıklama olayın ehemmiyeti konusunda bizi korkutmaya devam ediyor:

  https://twitter.com/…tatus/1221380281376133120?s=21

  edit2: the spectator index'in haberine göre bu virüs kuluçka dönemindeyken dahi bulaşıcıymış. yaklaşık 14 gün süren kuluçka evresinde bulaşabiliyor olması gerçekten çok tehlikeli bir durum, sağlıklı görünen taşıyıcılardan nasıl sakınacağız allah aşkına

  https://twitter.com/…tatus/1221369064083185670?s=21
 • yine kendi kendilerine bilimsel araştırma yaparken ortaya çıkan bir virüstür.
  çin'de daha önce de benzeri durumlar yaşanmıştı.
 • umarım sonu 1346 da ki bubonik vebası gibi olmaz ..
 • balık pazarı menşeili bir virüs daha.
  çinliler şu açıkta hayvansal ürün satma işinden vazgeçmediği için ortaya çıkan bilmem kaçıncı virüs.
  çin dışında şüpheyle yaklaşılsa da çinliler genetik taramasını tamamladığını ve (bkz: coronavirüs) ailesinden olduğunu açıkladı. ikinci bir (bkz: sars) vakası mı geliyor? merakla takipteyiz.
 • çin'in bile bizden daha şeffaf bir ülke olduğunu gösterir, küsuratlı rakam bile vermişler.

  bizde eczanelerde uyuz ilacı kalmamış, yetkililerden tek bir açıklama, uyarı, bilgilendirme yok... en azından hastalıktan korunma yöntemleri söylenebilirdi. ayrıca düzensiz, kontrolsüz mültecilerin getirdiği bu ülkede daha önce görülmemiş veya uzun yıllar mücadele edilerek bitirilen virüslerin, bakterilerin hastalıklara sebep olduğu yönünde iddialar var. tabi açıklama,uyarı, tedbir hak getire. halının altına süpürülüyor. dıj güçlerin iftiraları, bizi kıskanıyorlar, dünya lideriyiz he..
 • olayın çin'de vuku bulması manidardır.
 • kaynak

  "çin, salgının wuhan şehrinden daha büyük şehirlere yayılmasıyla, gizemli virüs ile ilgili 139 yeni vaka olduğunu belirtti."

  "toplam vakaların sayısı 200'ü aşarken, solunum rahatsızlıklarından 3 kişi de hayatını kaybetti."

  türkçe kaynak
 • çin takvimine göre başlayacak yılbaşı için yüzmilyonlarca kişinin yolculuk yapacağı düşünülürse, bu sayının üçte beşte kalmayacağı tahmin edilebilir.