• bilinen virüslere benzemeyen, coronavirus tipinde yeni bir bela çıkmış yine çin'in wuhan eyaletinde. sars virüsüne benzetiyorlarmış etkilerini. 50 kişide tespit edilen bu virüsten etkilenen 7 kişinin durumu ağırmış.

  detaylar bbc news

  son durumu gösteren bir web sayfası güncel durum
 • çin'in wuhan şehrinde görülen ve şu ana kadar tam olarak ne olduğu tespit edilemeyen ölümcül virus.

  edinilen bilgiye göre 2020 ocak 12'ye kadar tespit edilen toplam 1723 kişiye virüs bulaşmış. ayrıca tayland da iki kişi ve japonya'da bir kişide de aynı virüs tespit edilmiş.

  işin tehlikeli kısmı ise 19 milyon nüfusa sahip wuhan'da günde ortalama 3400 kişi uluslararası uçuş yapıyor. tahminlere göre şu ana kadar yurt dışına çıkan "kontamine" olmuş kişi sayısı yaklaşık 1000.

  kaynak:
  https://bingepost.com/…totals-scientists-warn/7480/

  edit1: 26 ocak pazar tsi ile 13.30 civarı çin devlet başkanının yaptığı açıklama olayın ehemmiyeti konusunda bizi korkutmaya devam ediyor:

  https://twitter.com/…tatus/1221380281376133120?s=21

  edit2: the spectator index'in haberine göre bu virüs kuluçka dönemindeyken dahi bulaşıcıymış. yaklaşık 14 gün süren kuluçka evresinde bulaşabiliyor olması gerçekten çok tehlikeli bir durum, sağlıklı görünen taşıyıcılardan nasıl sakınacağız allah aşkına

  https://twitter.com/…tatus/1221369064083185670?s=21
 • yine kendi kendilerine bilimsel araştırma yaparken ortaya çıkan bir virüstür.
  çin'de daha önce de benzeri durumlar yaşanmıştı.
 • çine yaptığım iş seyahatinde bir restoranta gittik. ortaya bir tabak geldi. ve içinde ne olduğunu sordum. verilen cevap "sorma, ye" oldu.
  eee her türlü mikrobun kaynağı bu olamaz mı sizce?
 • balık pazarı menşeili bir virüs daha.
  çinliler şu açıkta hayvansal ürün satma işinden vazgeçmediği için ortaya çıkan bilmem kaçıncı virüs.
  çin dışında şüpheyle yaklaşılsa da çinliler genetik taramasını tamamladığını ve (bkz: coronavirüs) ailesinden olduğunu açıkladı. ikinci bir (bkz: sars) vakası mı geliyor? merakla takipteyiz.
 • çin takvimine göre başlayacak yılbaşı için yüzmilyonlarca kişinin yolculuk yapacağı düşünülürse, bu sayının üçte beşte kalmayacağı tahmin edilebilir.
 • çin hükümetinin açıkladığı verilerin salgının gerçek boyutlarını yansıtmadığını ve virüsün en az 1.700 kişiye bulaşmış olabileceğini belirtiyor.

  ilk kez aralık ayında wuhan'da ortaya çıkan virüs, tayland ve japonya'ya da yayılmış durumda.

  wuhan kentinde hastaları testlerden geçiren çinli yetkililer, son iki gün içerisinde 139 yeni vaka tespit ettiklerini ifade etti.

  pazar akşamı itibarıyla wuhan'da virüs salgını nedeniyle hastaneye kaldırılan kişi sayısının 170 olduğu bildirildi. hastaların dokuzunun durumunun kritik olduğu ifade ediliyor.

  pekin'deki sağlık yetkilileri ise wuhan'a seyahat edip dönen iki kişinin tedavi altında tutulduğunu duyurdu. her iki hastada da virüsle bağlantılı zatürre belirtileri olduğu ifade edildi.

  nasıl bir virüs?

  hastalardan alınan örnekler laboratuvarlarda incelemeye alındı.

  çin'de ve dünya sağlık örgütü'ndeki yetkililer, enfeksiyonun corona virüsü olduğu sonucuna vardı.

  geniş bir aileye sahip olan corona virüslerinden yalnızca altısının (eğer yeni virüs de kanıtlanırsa yedisinin) insanlara bulaştığı biliniyor.

  corona virüsleri hafif durumlarda soğuk algınlığı etkisi gösteriyor ama ağır vakalarda da şiddetli sonunum yetmezliğine neden oluyor. buna, sars (ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu) deniyor. çin'de 2002'de görülen sars salgınında virüsün bulaştığı 8.098 kişiden 774'ü ölmüştü.

  genetik kodunda yapılan analizlere göre yeni virüs, diğer corona virüslerine kıyasla sars'a en yakın virüs.

  virüs, bazı hastalarda akciğer iltihabına neden oldu ve ölümle sonuçlandı.

  şimdiye kadar 3 kişi ölmüş,bakalım görelim.
  kaynak:bbc

  edit: virüse maruz kalanların tutulduğu hastaneden gizli bir görüntü sızmış.

  https://instagram.com/…m_share&igshid=1rz4wh55v5bp0
 • yine yeni bir epidemi ile karşı karşıya kalacağız gibi görünen durum. umarım en kısa zamanda araştırmalar tamamlanır ve önüne geçebiliriz. belli ki klasik anti-viraller işe yaramıyor.
 • çin'de ortaya çıkması şaşırtmamıştır.
hesabın var mı? giriş yap